Slovná zásoba predstavuje súhrn všetkých slov, ktoré v danom jazyku existujú. Slová, ktoré sú súčasťou slovnej zásoby nášho jazyka, môžeme deliť do mnohých kategórií. V prvom rade v našej slovnej zásobe rozlišujeme spisovné a nespisovné slová. Podľa vecného významu delíme slovnú zásobu na plnovýznamové a neplnovýznamové slová, podľa pôvodu zase na domáce, zdomácnené či cudzie.
Takto môžeme slovnú zásobu slovenského jazyka členiť podľa viacerých kritérií, a to napríklad okrem spomenutých aj podľa dobového výskytu. Tu rozoznávame neologizmy, čo sú nové slová a okrem toho historizmy, archaizmy a zastarané slová.
Historizmy sa dnes už bežne nepoužívajú, pretože zanikol jav či predmet, ktorý pomenúvali. Archaizmy sa dnes už tiež bežne nepoužívajú, pretože boli nahradené novšími synonymami. A zastarané slová sú v podstate nemoderné slová, ktoré dnes používa hlavne staršia generácia.
Poznáte význam zabudnutých slov?
Historizmy, archaizmy či zastarané slová dnes už počúvame zriedkavo. Myslíte si však, že dobre poznáte ich význam, hoci ich pri komunikácii bežne nepoužívate? Ak viete, že slovo švec kedysi pomenúvalo obuvníka a slovo firhánek zase záclonu, v tom prípade si neváhajte trúfnuť aj na náš kvíz. Zvládnete stanoviť význam archaizmov, historizmov a zastaraných slov na plný počet bodov? Držíme palce!
Skús ďalší kvíz: Ako ti ide písanie čiarok? Zisti, či by bol tvoj diktát na jednotku!