Ako vyčistiť strieborný príbor: 3 ingrediencie, pár minút a je to!

Ako vyčistiť strieborný príbor

Starý strieborný príbor po babičke je takou vzácnosťou, že je ťažké sa ho vôbec zbaviť. Presne takéto starožitnosti majú najväčšie čaro. Majú svoj príbeh, svoju históriu a sú oveľa kvalitnejšie ako niektoré súčasné predmety z veľkovýroby. Ale ako príbor vyčistiť a prinavrátiť mu dušu a opätovný lesk?

Možno ste aj vy videli triky s kontroverzným nápojom, ktorý je veľmi obľúbený u tínedžerov a je ním možné vyčistiť aj toaletu, či strieborné šperky. Ale nie, o ňom tento článok rozhodne nebude. My sme totižto vypátrali aj iné účinné riešenie pre obnovenie žiarivosti strieborného príboru, či iných strieborných vecí. Tak určite neprestávajte v čítaní! Ako na príbor ako nový? Ako vrátiť lesk zašlému striebornému príboru? Ako vyčistiť strieborné šperky? Viac v článku!

Prečo striebro stráca svoj lesk a krásu?

Striebro patrí medzi najobľúbenejšie kovy v domácnostiach i šperkárstve. Jeho lesklý a elegantný vzhľad z neho robí ideálny materiál na výrobu šperkov, príborov, dekoratívnych predmetov a dokonca aj historických mincí. Vďaka svojej kráse a dostupnosti si nachádza miesto v každej domácnosti, či už v podobe jemných náušníc, rodinného strieborného servisu alebo moderných interiérových doplnkov. 

Striebro nielen pridáva eleganciu, ale má aj praktické využitie – jeho antibakteriálne vlastnosti sú známe už od staroveku. Nevýhodou striebra však je, že jeho vzhľad sa časom mení. Striebro je citlivé na vonkajšie podmienky a vplyvy prostredia, čo môže viesť k strate jeho typického lesku a tmavnutiu povrchu. 

Tento proces je prirodzený a nazýva sa oxidácia, pri ktorej sa na povrchu vytvárajú chemické zlúčeniny, spôsobujúce stmavnutie a zmenu farby. Preto si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby si zachovalo svoju krásu. Prečo striebro stráca svoj lesk a krásu?

  • Oxidácia a síra v prostredí: Sírové zlúčeniny vo vzduchu (napríklad zo znečistenia) reagujú so striebrom a vytvárajú čierny povlak.
  • Vysoká vlhkosť: Vlhké prostredie urýchľuje oxidáciu a môže spôsobiť škvrny na striebre.
  • Kontakt s chemikáliami: Parfumy, laky na vlasy, chlór z bazénov alebo čistiace prostriedky môžu poškodiť povrch striebra.
  • Pot a mastnota z pokožky: Pri každodennom nosení šperkov sa na striebro dostávajú soli a kyseliny z pokožky, ktoré ho môžu znehodnotiť.
  • Zanedbaná starostlivosť: Ak sa striebro pravidelne nečistí a neleští, na jeho povrchu sa usadí prach a mastnota, čo urýchľuje jeho znehodnotenie.

Pravidelná údržba a správne skladovanie môžu tento proces výrazne spomaliť a predĺžiť krásu strieborných predmetov.

Odporúčame: Prečo motivácia pri chudnutí nestačí? Toto je hĺbkový pohľad na problém

trik na vyčistenie strieborných predmetov
Shutterstock®

Pomôcky na čistenie striebra a doplnkov:

  • 1 lyžičku sódy bikarbóny

  • 1 lyžičku morskej soli

  • ½ šálky bieleho octu

  • vriacu vodu

  • hliníkovú tácku (poprípade alobal a nádobu) a utierku

Ako na čistenie striebra doma?

Ako prvé zmiešajte sódu a morskú soľ - túto zmes vysypte na tácku. Na zmes nalejte biely ocot a opatrne prilejte vriacu vodu. Do tejto masy vložte príbor alebo iné striebro a opäť zalejte vriacou vodou tak, aby bol celý príbor ponorený. Nechajte predmety namočené približne 30 sekúnd (v prípade veľmi zastaraného striebra, môžete nechať aj pár minút) a následne strieborné produkty preleštite bavlnenou handričkou.

Ďalšie metódy čistenia strieborných šperkov (sóda bikarbóna, zubná pasta, amoniak):

  • Použitie sódy bikarbóny: Pripravte pastu zo sódy bikarbóny a vody. Jemne ju naneste na šperky a pretrite mäkkou handričkou. Opláchnite teplou vodou a osušte.
  • Čistenie pomocou zubnej pasty: Použite jemnú bielu zubnú pastu (bez abrazívnych častíc). Naneste ju na šperky pomocou kefky alebo handričky. Po dôkladnom prečistení opláchnite a vysušte.
  • Roztok s amoniakom: Zmiešajte pohár teplej vody s niekoľkými kvapkami amoniaku. Šperky ponorte na pár minút a jemne pretrite. Opláchnite vodou a osušte.
  • Použitie piva alebo coly: Nalejte malé množstvo piva alebo coly do misky. Šperky ponorte na 5-10 minút, potom opláchnite a osušte.
  • Ultrazvukové čističky: Ideálne pre jemné a detailné šperky. Bezpečne odstránia nečistoty z drobných zákutí.

Iné spôsoby čistenia príboru:

  • Horúca voda s alobalom: Vysteľte nádobu alobalom, pridajte lyžicu sódy bikarbóny a soľ. Zalejte vriacou vodou a ponorte príbor na 2-3 minúty.
  • Použitie kyseliny citrónovej: Rozpustite 1 lyžičku kyseliny citrónovej v horúcej vode. Ponorte príbor a nechajte pôsobiť niekoľko minút.
  • Kuchynský ocot: Pripravte roztok z polovice šálky octu a teplej vody. Príbor ponorte na 15-20 minút, následne opláchnite.
  • Saponát a jemná kefka: Na príbor naneste trochu saponátu a prečistite mäkkou kefkou. Opláchnite vodou a vyleštite.
  • Popol z dreva: Zmiešajte popol s malým množstvom vody na pastu. Naneste ju na príbor a jemne preleštite mäkkou handričkou.

Aktualizovaný článok: 19.11.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Zdena Paňková

Zdena Paňková

16.01.2018 08:06

Túto činnosť veľmi neobľubujem, ale aspoň dvakrát do roka sa jej venujem ja alebo babička. Striebro musí byť vyčistené a ja mám rada tú "vôňu" čistenia :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.01.2018 09:46

Tak toto určite vyskúšam skvelý pomocník sóda bikarbóna

Vaše meno:

benynka

benynka

16.01.2018 14:09

mám také 200 ročné malé lyžičky a nejdú ničím vyčistiť tak toto ešte určite vyskúšam

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.01.2018 19:11

babičky vždy čistila sódou bikarkónou

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.01.2018 08:54

tá sóda bicarbóna robí zo všetkým že aké zázraky.... super vecička...a ešte je nápomocná aj pre človeka...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.