Filter do vysávača – mal alebo nemal by sa meniť? Nezabúdaš naň?

Niektoré ženy sa v upratovaní doslova vyžívajú a iné upratujú skôr len za trest. Najskôr poutierať prach, potom vyluxovať záchod a kúpeľňu. Po kúpeľni nasleduje kuchyňa a izby a napokon vysávanie a umývanie podláh. Takéto upratovanie dá poriadne zabrať, nehovoriac o tom, ak k tomu pridávame umývanie okien a upratovanie balkóna alebo terasy. Popravde, tí čo bývajú v paneláku majú v tomto trošku výhodu. Menej okien, menej izieb a celkovo menší priestor na upratovanie = menej času stráveného luxovaním oproti tím, čo bývajú v dome. No ak si nájdeme spôsob na upratovanie, vždy ide všetko od ruky a ak sa pridajú aj členovia rodiny, za pár hodín sa všetko leskne a po prachu niet stopy.

Pri upratovaní radi využívame rôznych šikovných pomocníkov, ktorí všetko zjednodušujú. Jedným z nich je vysávač. Stačí pobehať po miestnosti a všetok prach a prípadné smietky sú preč. Ale, staráte sa o vysávač správne? Kedy naposledy ste v ňom menili filter?

prečo meniť filter vo vysávači

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vôbec filter vo vysávači meniť?

Vysávač dokáže vysať všetky nečistoty, ktoré sa v domácnosti nachádzajú. No okrem nečistoty dokáže vysať aj všetky baktérie, spóry a alergény, ktoré sa v interiéry nachádzajú. To je dôvod, prečo by sa mal nachádzať vysávač v každej domácnosti. Navyše, ak máte domáceho miláčika, ktorý púšťa chlpy, vysávač je určite vašim najvernejším spoločníkom.

Práve vyššie uvedené malinké častice, ktoré nie sú voľným okom viditeľné, sa zachytávajú vo filtri vysávača. To však nie je tým pravým dôvodom, prečo filter meniť. No akonáhle po zapnutí vysávača cítite nepríjemný zápach alebo vysávač už „neťahá“ tak, ako keď boli nový, filtru by ste mali začať venovať pozornosť.

Ako väčšina elektronických zariadení, tak aj vysávač si vyžaduje údržbu. Ak nie je filter čistý, môže to mať vplyv na výkon vysávača. Ako teda predĺžiť životnosť filtra a vysávača samotného? Jednoducho čistením filtra!

Pozri tiež: Najväčšie chyby pri upratovaní!

ako čistiť filter do vysávača

Zdroj: Shutterstock®

Ako čistiť filter vo vysávači?

V tomto prípade všetko závisí od vysávača, ktorý v domácnosti používate. V niektorých vysávačoch sa dajú filtre čistiť a v niektorých nie. Práve z toho dôvodu mnohí výrobcovia upozorňujú, že je potrebné filtre kupovať a meniť kus za kus.

Ak výrobca do vysávača zakomponoval znovu použiteľný filter, tak sa pustite do jeho čistenia. Takéto filtre je vhodné najskôr jemne vyprášiť, no dávajte si pozor, aby ste prach nevdýchli, pretože môže obsahovať akékoľvek čiastočky baktérii a pod. Následne je vhodné filter umyť pod tečúcou vodou. Vyčistený filter nechajte vysušiť a až tak ho vložte späť do vysávača.

Ak sa vo vašom vysávači nachádza filter, ktorý nie je možné čistiť, ale len vymeniť kus za kus, mali by ste tak urobiť každých 6 mesiacov. Ako sme uviedli vyššie, používajte len tie filtre, ktoré sú predávané autorizovanými predajcami a servisnými strediskami. Akýmkoľvek lacnejším alternatívnym náhradám sa radšej vyhýbajte.

Zaujme ťa: Vieš, ako si ochrániť pľúca? Zisti, čím si doma (ne)vedome škodíš!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.10.2021 06:04

Filter čistím pravidelne.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

10.10.2021 10:14

meníme. čistíme poriadne ako sa má

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

11.10.2021 18:50

No musím sa naň pozrieť...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.