Niekedy si na príprave jedla dáme tak záležať, až sa nám ho ku koncu podarí pokaziť. Reč je napríklad o presolenej polievke, ktorá sa nám počas varenia stále nezdá dostatočne slaná. Potom však príde moment, kedy to so soľou nechtiac preženieme a z chutnej polievky sa razom stane nekonzumovateľné jedlo. Ako si poradiť s presoleným jedlom? Nezúfajte, môže sa to stať každej skúsenej kuchárke a polievku hneď nevylievajte. Našťastie, existuje niekoľko šikovných tipov, ktorými dokážete presolenú polievku zachrániť a ešte si na nej pochutnať.
Zemiaky
Zemiaky sú šikovným pomocníkom, ktoré dokážu absorbovať prebytočnú soľ. Tu už len záleží na tom, či pridanie zemiakov samotná receptúra polievky umožňuje. Ak sa vám podarilo presoliť napríklad kapustnicu či guláš, stačí, ak do polievky nahrubo nastrúhate zopár surových zemiakov. V prípade, že sa do polievky zemiak nehodí, aj pre tento prípad existuje riešenie. Skúste v polievke na 15 minút vyvariť dva zemiaky vcelku a potom ich z polievky vyberte. Zemiaky do seba soľ vsiaknu a polievka bude chutnejšia.
Odporúčame: Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!
Ryža
Aj ryža, rovnako ako zemiaky, má dobrú schopnosť do seba absorbovať prebytočnú soľ z polievky. Ak máte po ruke čisté plátno alebo gázu, naplňte ju ryžou a zviažte do balíčka. Ten potom nechajte v polievke vyvariť na 15 – 20 minút a následne balíček z polievky vyberte.
Cukor
V niektorých prípadoch vám môže postačiť iba vyváženie soli cukrom (napríklad ak varíte rajčinovú polievku, ktorá je charakteristická svojou sladko-slanou chuťou). Cukor pridávajte po lyžičkách do polievky dovtedy, kým sa pomer cukru a soli nevyváži.
Jablká
Možno by ste neverili, no presolenú polievku možno zachrániť aj plátkami jabĺk. Opäť platí, že plátky alebo kúsky očistených jabĺk v polievke vyvaríme a následne vyberieme.
Pozri aj: Je horčičný olej bezpečný na použitie? Kedy ho radšej v obchode obísť?
Vaječné bielky
Prebytočnú soľ dokážu z polievky odstrániť aj vaječné bielky, a to najmä vtedy, ak pripravujete číru polievku. Bielky nechajte variť v polievke asi 10 minút, potom polievku preceďte.
Zeleninový vývar
Občas stačí, ak uvarenú polievku vyskúšame doliať trochou vody či mrazeným nesoleným zeleninovým vývarom. Úspech máte zaručený pri čírych mäsových či zeleninových polievkach, ktoré takýmto spôsobom iba rozriedite a v prípade potreby ešte opatrne opätovne dochutíte.
Mlieko a smotana
Podarilo sa vám presoliť hustú mliečnu polievku? Ako základ vyskúšajte doliať mlieko alebo smotanu na varenie, ktoré by mohli soľ stiahnuť a chuť tak neutralizovať.
Neprehliadni: Vieš, aký je medovicový med? Je lepší než všetky ostatné?