Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

To, že cigarety škodia zdraviu, vie každá z nás. Množstvo jedov, ktoré si fajčiari doprajú každé ráno ku kávičke, sa však môže vyrovnať tým, ktoré denne prijíma aj nefajčiar. Vieš kde ich doma nájdeš?

 

Plastové fľaše, mikroténové vrecúška, plastové dózy či laky na nechty. Veci, bez ktorých si nevieme predstaviť život, aj napriek tomu, že nás môžu ohrozovať. Väčšinu z nich vytvoril človek, aby si uľahčil život. Bez toho, aby myslel na ich dopad na zdravie a životné prostredie. Prezradíme ti, ktorým plastovým veciam by si sa mala vyhýbať!

 

Z doby železnej do doby plastovej.

Každý deň je ľudské telo vystavené pôsobeniu množstva chemických látok, ktoré negatívne vplývajú na celý organizmus. Nebezpečné chemické látky do seba dostávame nielen z okolia, ale aj priamou konzumáciou zvierat či rastlín, ktoré boli tiež vystavené jedovatým látkam. Tie sa potom v našom tele hromadia. Za následok to má pravdepodobné zvýšenie výskytu alergií, astmy a niektorých onkologických ochorení. K týmto jedovatým látkam patrí bisfenol A, ftaláty, kyselina perfluoroktánová, formaldehyd, dioxány, organické polutanty a ťažké kovy. Tie sa môžu uvoľniť z poškodeného plastu, dostať sa do nášho životného prostredia. a tým pádom aj do tela. 

 

Odporúčame: Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

bisfenol A

Zdroj: Shutterstock®

Plastové jedy

Plastové fľaše, dózy na potraviny, plastové nádoby a ostatné odolné plasty, sú vyrábané z bisfenolu A (BPA). Pokiaľ sa uvoľní do jedla a my ho budeme konzumovať, hrozí nám riziko vzniku rakoviny, cukrovky alebo astmy. Rovnako zle pôsobí na hormonálny systém a môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu a malých detí. V roku 2011, bolo zakázané jeho používanie pri výrobe kojeneckých fliaš, rovnako je na zozname zakázaných toxických látok, hoci sa stále používa.

 

Pokiaľ sa chceš vyhnúť jeho pôsobeniu, minimalizuj zohrievanie jedál v plastových nádobách, nakoľko práve pri vyššej teplote sa uvoľňuje, ak je miska poškodená. Taktiež sa vyvaruj pitiu z plastovej fľaše, ktorá bola dlhšie vystavená vplyvom priameho slnka. Vhodnou alternatívou sú sklenené misky a fľašky alebo kontrola plastov, či obsahujú daný jed.

 

Odporúčame: Problémy s hormónmi? Porazte ich prírodnou cestou !

škodlivosť hračiek

Zdroj: Shutterstock®

Škodlivé plasty mimo kuchyne.

Pri výrobe plastov sa ako zmäkčovadlo používajú ftaláty a dodávajú im ohybnosť a pružnosť. Nachádzajú sa napríklad v autách, ale aj v detských hračkách, sú obsiahnuté v kozmetike, šampónoch, deodorantoch alebo v lakoch na nechty. Z týchto vecí sa uvoľňujú opäť vplyvom vyššej teploty. To znamená, že napríklad pred šoférovaním rozpáleného auta, by sme ho mali poriadne vyvetrať, pretože výpary jedov, môžeme vdychovať pri šoférovaní! Tie následne môžu spôsobovať problémy s oplodnením, hyperaktivitu detí, rovnako môžu podmieniť vznik alergií a astmy.

lak na nechty

Zdroj: Shutterstock®

Bohatým zdrojom toxických látok sú laky na nechty a umelé nechty, ktorými si ženy zbytočne zamorujú telo. Obsahujú ftaláty, kyanoakryláty, toluén, formaldehyd a množstvo ďalších látok, ktorým sa za bežných okolností snaží každý z nás vyhnúť. Tieto látky sa môžu uvoľniť aj do materského mlieka a deti tak mimo živín dostanú „lahodný kokteil" jedov už v ranom veku. Zo štúdií projektu Human biomonitoring vysvitlo, že Česi a Slováci majú najviac ftalátov a polychlorovaných bifenolov (PCB) v tele. Organické polutanty, ako napríklad PCB, sa nachádzajú v lakoch a farbách a majú negatívny dopad na imunitný systém, priamo poškodzujú pečeň, znižujú plodnosť a okrem iného sú karcinogénne.

 

Poslednými škodlivými látkami z domácnosti sú polybrómované bifenylétery, ktoré sa nachádzajú v kobercoch, televízii alebo v počítači a slúžia ako spomaľovače horenia. Postupne sa uvoľňujú a hromadia v prachu, ktorý po vdýchnutí môže zapríčiniť poškodenie pečene a obličiek. Pravdepodobne môžu ovplyvniť aj mozog a spôsobiť  zmenu správania. Predísť tomu môžeš pravidelným utieraním prachu, vysávaním a vetraním.

 

Odporúčame:Pitný režim počas jesene: Tieto nápoje ťa zahrejú v sychravých dňoch!

13 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

04.11.2017 07:12

dobre vedieť

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.11.2017 08:39

ja sa veru s plastami už dávno nekamarátim

Vaše meno:

benynka

benynka

04.11.2017 10:23

dnes už veľa ľudí chodí na nákupy autom tak by mohli aspoň čiastočne obnoviť vratné fľaše...manžel si kupuje vincentku a tá je v takej peknej sklenenej fľaši až mi je ju ľúto vyhodiť

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

04.11.2017 13:12

veru, kde sú tie časy keď sa skoro všetko predávalo v sklenených flašách, teraz je všetko len v plastových flašiach..

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

04.11.2017 13:16

ja tiež nie som veľmi na plast

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.11.2017 20:39

Síce život uľahčujú, no za cenu zdravia to naozaj nestojí, tiež sa snažíme eliminovať.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

04.11.2017 23:35

dnes je tej chémie všade človek ani nevie

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

05.11.2017 15:56

bohuzial plasty ovladli cely svet.... da sa z nich vyrovit naozaj ze vsetko..ja sa vyvarujem hlavne zohrievaniu jedla v plaste v mikrovlnke .. nepijem z plastovych flias a poharov a nekupujem plastove hracky v lacnych cinskych obchodoch

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

05.11.2017 20:38

Plasty sú všade, ťažko s tým niečo urobíme

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

19.11.2017 08:34

Plasty zu naozaj skodlive,zvlast starsi ludia odkladaju rozne krabicky a pouzivaju opakovane...

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

30.11.2017 10:06

Ja nemam rada plasty, vsetko kupujem sklo, drevo, ale bohuzial uplne sa im nemozem vyhnut - neviem si predstavit davat do skoly dcere sklenenu flasu.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 21:49

doma používame iba sklo, vonku, keď grilujeme, tak umelé

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.12.2017 22:28

Plasty moc nepoužívam mám rada sklo

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE