Špongia na umývanie riadu – ako často a z akého dôvodu ju treba meniť?

špongia na riad

Presunieme sa do kuchyne a zameriame sa na špongiu na umývanie riadu. Ako často ju meníte? Meníte ju až vtedy, keď zmení svoj tvar alebo je zničená a opotrebovaná? Robíte chybu! No my vám povieme, kedy je už naozaj nutné sa špongie na riad zbaviť a nahradiť ju novou.

Predstavte si, čo všetko touto špongiou umývate. Nejde len o taniere, poháre a príbory. Niekedy ju použijete aj na kuchynskú linku po varení alebo ak sa vám niečo vyleje na jedálenský stôl, tak použijete špongiu a vyčistíte to s ňou. Najhoršie, čo môžete urobiť, je nechať ju bez opláchnutia na linke. Všetka špina a baktérie zostávajú vo vnútri a vy si to potom všetko krásne roznesiete ďalej.

Špongia na riad a zdravotné riziká

Vedeli ste, že špongia na riad patrí medzi najznečistenejšie predmety v kuchyni? Kvôli vlhkému prostrediu a častému kontaktu s rôznymi druhmi nečistôt je ideálnym miestom na množenie baktérií, plesní a vírusov. Štúdie dokonca ukázali, že bežná kuchynská špongia môže obsahovať viac baktérií ako toaleta. Ak sa pravidelne nemení a dezinfikuje, môže sa stať zdrojom kontaminácie potravín a spôsobiť zdravotné problémy.

Najväčším rizikom je šírenie patogénov, ako sú E. coli, Salmonella či Staphylococcus aureus, ktoré môžu spôsobiť vážne tráviace problémy. Ak touto špongiou umyjete riad alebo utriete kuchynskú linku, tieto baktérie sa môžu preniesť na ďalšie povrchy a do potravín. To môže viesť k infekciám, najmä ak sa dostanú do tela cez ruky alebo nesprávne umytý riad.

Okrem baktérií sa v špongii môžu množiť aj plesne, ktoré môžu uvoľňovať toxíny škodlivé pre dýchacie cesty. Pravidelné používanie starej špongie tak môže spôsobiť alergické reakcie, podráždenie dýchacích ciest alebo dokonca kožné problémy. Preto je dôležité špongiu pravidelne meniť a dezinfikovať, aby ste predišli týmto zdravotným rizikám.

ako často meniť špongiu
Shutterstock®

Ako často špongiu na riad meniť?

Mnoho ľudí čaká s výmenou špongie až do momentu, keď je viditeľne opotrebovaná, zdeformovaná alebo zapácha. To je však veľká chyba. Odborníci odporúčajú vymeniť špongiu minimálne raz za týždeň, aj keď vyzerá relatívne čistá. Baktérie sa množia rýchlo a čím dlhšie špongiu používate, tým viac sa v nej hromadia nebezpečné mikroorganizmy.

Ak špongiu používate na čistenie surového mäsa, vajec alebo silne znečistených povrchov, mali by ste ju vymeniť ešte častejšie. Alternatívou je používanie viacúčelových handričiek, ktoré sa dajú po každom použití vyprať pri vysokých teplotách, alebo vyskúšanie antibakteriálnych hubiek, ktoré majú špeciálnu povrchovú úpravu na zníženie rastu baktérií.

Jednoduchá dezinfekcia špongie na riad

Existuje niekoľko možností na dezinfekciu vašej špongie na riad. Je spôsob, ako zabijete choroboplodné zárodky v špongii. Vložte špongiu do mikrovlnky a nastavte dve minúty. Voda zachytená v špongii sa zohreje a baktérie zabije. Nechajte ju vychladnúť a potom ju môžete znova použiť. Baktérie sa množia veľmi rýchlo, takže toto by ste mali urobiť každý deň.

Ak nestíhate a ponáhľate sa, tak ju aspoň preventívne po každom umytí dobre vyžmýkajte. Nechajte ju vyschnúť na dobre vetranom mieste, aby baktérie nemali ideálne prostredie na množenie sa.

Ďalšie triky na vyčistenie špongie na riad

  • Ocot alebo citrónová šťava – Namočte špongiu do roztoku vody a octu (v pomere 1:1) alebo do citrónovej šťavy a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút.
  • Pranie v horúcej vode – Niektoré špongie sa dajú vyprať v práčke na vysokých teplotách, čo pomôže odstrániť baktérie.
  • Bieliaci roztok – Môžete ju namočiť do roztoku s bielidlom (1 lyžica bielidla na liter vody) na 5 minút a potom dôkladne opláchnuť.

špongia na riad
Shutterstock®

Ekologickejšie náhrady za špongiu na riad

Ak chcete znížiť množstvo odpadu v domácnosti a vyhnúť sa plastovým špongiám, existuje niekoľko udržateľných alternatív, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a zároveň efektívne pri čistení riadu.

1. Lufa – prírodná hubka

Lufa je 100 % prírodná rastlinná hubka, ktorá pochádza zo sušeného plodu tropickej rastliny (Luffa aegyptiaca). Po namočení zmäkne a výborne čistí riad bez poškriabania. Je kompostovateľná a po opotrebení sa dá jednoducho rozložiť v prírode.

2. Hubky z celulózy

Sú vyrobené z prírodných rastlinných vlákien (celulóza, bavlna). Rýchlo schnú, čím znižujú riziko množenia baktérií. Po doslúžení ich možno kompostovať alebo nechať prirodzene rozložiť.

3. Konopné alebo jutové handričky

Vyrobené z prírodných vlákien, sú odolné a vydržia dlhšie ako bežné špongie. Dajú sa opakovane prať v práčke alebo prevariť vo vode na dezinfekciu. Po opotrebovaní sú biologicky odbúrateľné.

4. Kokosové kefky a kefy na riad

Kefky vyrobené z kokosových vlákien sú ideálne na drhnutie riadu a hrncov. Majú antibakteriálne vlastnosti a sú odolné voči plesniam. Dajú sa kompostovať alebo recyklovať.

5. Silikónové hubky

Sú bez plastových mikrovlákien, hygienickejšie a vydržia dlhšie než bežné špongie. Nepohlcujú pachy ani vlhkosť a môžu sa umývať v umývačke riadu. Sú síce syntetické, ale ich dlhá životnosť znižuje produkciu odpadu.

Prečo prejsť na ekologické alternatívy?

  • Znižujete plastový odpad, pretože bežné špongie sú vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré sa v prírode nerozložia.
  • Predchádzate uvoľňovaniu mikroplastov, ktoré sa dostávajú do vody a potravinového reťazca.
  • Ekologické varianty sú šetrnejšie k zdraviu, pretože neobsahujú chemikálie a nežiadúce antibakteriálne látky.

Aktualizovaný článok: 19.02.2025

14 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

23.02.2018 14:28

špongiu vyhodiť mi nie je ľúto,ale nikdy som neskúšala dať ju do mikrovlnky.určite to teraz urobím.

Vaše meno:

Brona Torokova

Brona Torokova

11.04.2017 20:02

Musim ju zacat menit castejsie

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

09.04.2017 10:57

určite mením špongiu minimálne 1x za týždeň, neviem si predstaviť používať ju dlhšie

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.03.2017 19:23

Snažím sa ju moc nepoužívať a vždy na ňu nalejem ocot a vriacu vodu

Vaše meno:

Kinga Bugárová

Kinga Bugárová

27.02.2017 22:43

tiez menim tyzdenne spongiu

Vaše meno:

Jarmila Janišová

Jarmila Janišová

22.02.2017 14:09

ja,,špongie,nevychodím radšej ich použijem napr.na veľmi žnečistené,,mastné veci

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.02.2017 21:50

dobré rady, špongie dokupujem stále do zásoby

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

19.02.2017 21:07

čistota pol života...

Vaše meno:

tofica

tofica

19.02.2017 17:42

Presne tak , zdravie je najdôležitejšie..!!! Ja ju mením často.. No ale to s mikrovlnkou som ešte nepočula. Určite vyskúšam..

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

19.02.2017 15:33

taky měním

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

19.02.2017 14:25

aj ja zvyknem po týždni meniť špongiu

Vaše meno:

simona v.

simona v.

19.02.2017 12:30

u nas sa spongie minaju ako teple rozky :))

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

19.02.2017 12:28

Toto presne robím,nie je mi ľúto ju vyhodiť aj skôr podľa potreby.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

19.02.2017 11:27

Dobré a praktické rady.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.