Červená kapusta stojí tak trochu v tieni tej bielej. Veď zatiaľ, čo obľúbená kyslá kapusta je biela, segedínsky guláš aj kapustnica sú vždy len z bielej, červená kapusta je odkázaná na to, byť dusenou oblohou k pečenej kačici či husi. A bodka. No dobre, možno si ju ešte občas nakrájame do šalátu alebo ju vezmeme na milosť aj v iných receptoch. Ale červená kapusta si rozhodne zaslúži oveľa viac našej pozornosti, než sa jej dostáva. Prečo? Zostaňte s nami a prezradíme vám to.
V čom spočíva tajomstvo červenej kapusty?
Hoci trošku napätia neuškodí, v tomto prípade si ho odpustíme a hneď v úvode vám prezradíme, že to, čím sa môže červená kapusta skutočne a právom pýšiť, je selén. Poviete si – no dobre, ale veď ten sa nachádza aj v mnohých iných potravinách. Áno, avšak ani zďaleka nie v takom množstve, aké ho pridelila príroda práve červenej kapuste. Preto môžeme stopový prvok selén s čistým svedomím nazvať tajomstvom úspechu tejto zeleniny. Už pomaly aj deti v materskej škole vedia, že selén je skutočne silná zbraň, pokiaľ ide o obranu imunitného systému, preto, ak sa predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch zásobíte niekoľkými hlávkami červenej kapusty, určite nešliapnete vedľa.
Selén je zároveň súčasťou imunitného enzýmu, bez ktorého by bunky v našom tele jednoducho neexistovali. V sto gramoch červenej kapusty nájdete až 5 mikrogramov tohto cenného prvku, samozrejme, v jeho najkvalitnejšej podobe. A hoci selén, v pomerne vysokom množstve, sa nachádza aj v mäse, ten rastlinný je neporovnateľne vzácnejší.
Bude sa ti páčiť: Ako podporiť imunitu pred príchodom zimy? Pomôžu ti tieto potraviny!
Červená verzus biela kapusta
A keď už je reč o kapuste, nevyhneme sa, pravdaže, ani porovnaniu. V súboji biela verzus červená kapusta má tá druhá menovaná výrazne navrch, aj pokiaľ ide o obsah vitamínu C, draslíka a železa. Červená kapusta okrem toho obsahuje silné antioxidanty s protirakovinovými, omladzujúcimi a protizápalovými účinkami. Ukrátená nebola ani o vzácny niacín (vitamín B5), kyselinu listovú a zinok. Okrem posilňovania imunity sa môžeme na červenú kapustu spoľahnúť aj v prípade znižovania hladiny cukru v krvi, krvného tlaku, cholesterolu, ďalej v prípade detoxikácie organizmu a dokonca je jej pripísaná aj schopnosť podporovať mužskú plodnosť, pretože podporuje tvorbu spermií a posilňuje libido.
S čím vám ešte dokáže pomôcť?
Červená kapusta vám pomôže odstrániť zápchu, podporí trávenie a pomôže aj pri redukčnej diéte. Má takisto blahodarné účinky na mozog a nervovú sústavu, zlepšuje náladu a dodáva vitalitu. Nech už si červenú kapustu uvaríte, udusíte alebo zapečiete, je jasné, že najlepšia a zdraviu prospešná je surová, pripravená na pare či kvasená. A na záver ešte jeden dobrý tip: Ak si nepestujete červenú kapustu, ale nakupujete ju v obchode, siahajte po čo najmenších a najuzavretejších hlávkach. Je to totiž znak toho, že takáto červená kapusta nebola prehnane prihnojovaná.
Neprehliadni: Jesenné tradície: Husacie a kačacie hody - toto si nesmieš nechať ujsť!
Toto neprehliadnite:
A na úplný záver máme pre vás ešte tip na rýchly a jednoduchý šalát, na sychravú jeseň úplne ideálny. Na dve porcie budete potrebovať asi 300 g červenej kapusty, 2 väčšie jablká, 1 PL šťavy z citróna a 1 PL zastudena lisovaného rastlinného oleja plus štipku soli. Hlávku kapusty dôkladne umyte, vyrežte hlúb a postrúhajte. Jablká takisto umyte a postrúhajte aj so šupkou. Kapustu s jablkami zmiešajte, pridajte šťavu z citróna, olej a štipku soli. Dobrú (zdravú) chuť!
Odporúčame: Ako sa prejavuje vysoká hladina estrogénu? Toto sú jasné symptómy!