Prečítajte si nasledujúcich päť bodov a možno sa vám podarí vyriešiť problém s neustálym pocitom vyčerpania.
Myslíme hneď negatívne
Nemusíte investovať desiatky eur do motivačnej literatúry, aby ste boli vysmiati ako slniečko. Byť pozitívne naladení nie je žiadna veda, všetko je to o prístupe. Stojíte v zápche? Využite čas na zavolanie priateľom alebo rodine. Samozrejme, telefón majte pripnutý na magnetickom držiaku a hovor prepnutý na hlasitom odposluchu. Prekazila vám búrka naplánovaný program? Konečne máte čas na knihu, ktorú ste neustále prekladali z nočného stolíka do domácej knižnice a späť.
Žijeme v bubline
Aby sme sa cítili pokojne a bezpečne, vytvárame si určité rituály, ako napríklad presný čas odchodu do práce alebo nedeľné varenie slepačieho vývaru. Ak sa naša existencia postupne mení na vopred plánovanú rutinu, mozog lenivie a ťažšie prijíma nové podnety. Preto svoj život pravidelne obohacujte alebo, naopak, oslobodzujte o určité aktivity. Meňte spôsob dopravy do práce. Raz choďte autom, inokedy na bicykli. Alebo obmieňajte obchodné reťazce, kam chodíte na nákupy.
Trápime sa stravou
Jedlo má veľký vplyv na našu vitalitu. Existujú potraviny, ktoré nám dodajú energiu a rovnako aj také, po ktorých máme chuť minimálne rozvaliť sa na gauč. Inak sa cítime po sviečkovej s tromi knedľami, inak zase po šťavnatom lososovi so zeleninovým šalátom, alebo nie? Na druhej strane, ak zo svojho jedálnička vylúčime všetky „nečisté“ pokrmy a ostaneme na mdlej strave, môžeme utrpieť psychicky. Nájdite v stravovaní svoj osobný balans a skalopevne sa držte hesla „všetko s mierou“.
Zabúdame na priateľov
Či máme dvadsať a zdieľame životy na vysokoškolskom internáte alebo máme pred štyridsiatkou a vozíme deti na krúžky, byť v kontakte s priateľmi nás dobíja energiou. S pribúdajúcimi rokmi a rovnako aj povinnosťami si stretnutia s nimi vážime omnoho viac. Preto vždy, keď môžete, obmedzte spoločné konverzácie cez sterilné prostredie sociálnych sietí a novinky si šetrite na osobné stretnutia.
Nepoznáme svoje limity
Pokiaľ máte pocit neustálej únavy, možno máte problém rozpoznať svoje osobné limity. Ak sa v prípadoch vyčerpania spoliehate na obľúbenú kávu, kanadskí vedci prišli s prevratnou štúdiou. A to s postupným vyraďovaním nápojov s obsahom kofeínu po dobu troch týždňov, ktoré by malo naštartovať váš unavený organizmus.
Ak nepatríte medzi kávičkárov, uprednostnite dlhodobý účinok koreňa života. Ženšen sa považuje za jeden z najväčších pokladov čínskej medicíny. Obsah ginsenoidov je totiž najdôležitejším faktorom, ktorý rozhoduje o kvalite. Ženšen Energy+ od NaturaMed Pharmaceuticals obsahuje Panax Ginseng C.A. Meyer s vysokou koncentráciou aktívnej látky, čo z neho robí unikátny produkt na slovenskom trhu.