Nosíte podprsenku aj doma, alebo ju hneď po príchode z práce vyzliekate s úľavou? Táto otázka rozdeľuje ženy na dva tábory – jedny nedajú na podprsenku dopustiť, iné jej doma dávajú úplnú voľnosť. Hoci sa môže zdať, že ide o čisto pocitovú záležitosť, nosenie (či nenosenie) podprsenky má svoje praktické aj zdravotné dôsledky. A práve o tom sa v posledných rokoch vedie čoraz viac diskusií.
Kým niektorí odborníci odporúčajú nosiť podprsenku aj v pohodlí domova kvôli opore pŕs, existujú aj argumenty v prospech jej nenosenia – najmä v súvislosti s uvoľnením svalov, zlepšením cirkulácie alebo prevenciou kožných problémov. Ako to teda je? Kedy je vhodné podprsenku nosiť a kedy jej dať pauzu?
Nosiť alebo nenosiť podprsenku v domácom prostredí?
Touto otázkou sa zaoberá nejedna z nás a rovnako aj samotní odborníci, ktorí v tom majú často jasno. Kým my by sme boli za jej zhodenie a užívanie si voľnosti, odborníci skôr odporúčajú, aby sme ju nosili aj v domácom prostredí.
V prvom rade si treba uvedomiť, že podprsenka je oporou pre naše prsia bez ohľadu na to, kde sme a čo práve robíme. Odborníci varujú, že bez opory, ktorou je podprsenka, môžu naše prsia klesnúť nižšie, čo nám nebude pridávať na atraktivite.
Podprsenka teda zabezpečí, že prsia budú mať oporu a ostanú pevné. Kožu na dekolte tak nebudeme mať previsnutú a prsia nebudeme mať „vyťahané až po kolená.“
Shutterstock®Opora pre väčšie prsia
Ak máte väčšie prsia, tak nám určite dáte za pravdu, že oporu potrebujú. Väčšie prsia totižto častokrát spôsobujú bolesti chrbta, ktorým môžete predísť práve vďaka podprsenke. Treba si však vybrať správnu. Určite nevoľte také, ktoré majú tenké ramienka. Pri väčších prsiach sú vhodné skôr podprsenky so širšími ramienkami, ktoré dokážu znížiť zaťaž na chrbát aj ramená.
Podprsenka nás zároveň dokáže ochrániť pred chladom. Je to síce súčasť spodnej bielizne, no na druhej strane je považovaná za kus oblečenia, ktoré nás dokáže aspoň čiastočne zhriať.
Akú podprsenku si vybrať na doma?
Viete čo? Výber je len na vás! Odborníci však odporúčajú siahnuť po takej podprsenke, v ktorej sa budete cítiť pohodlne. Zamerajte sa predovšetkým na podprsenky so širšími ramienkami a vyhnite sa takým, ktoré majú kostice. Ak bude podprsenka pohodlná, tak dokážete s ňou „splynúť“ a vôbec si nebudete uvedomovať, že nejakú podprsenku na sebe máte.
Ak ste doma, tak si pokojne môžete dovoliť aj experimentovať. Pokojne siahnite po podprsenke s čipkou, ktorá vás oslovila už dávno. Voľte rôzne farby, ktoré si možno za bežných okolností nekupujete. Spod domáceho trička vám môže vykúkať akákoľvek podprsenka v akejkoľvek farbe.
Shutterstock®Druhá strana – odlišné postoje odborníkov
Nie všetci odborníci sa prikláňajú k názoru, že podprsenka je nevyhnutná aj doma. Niektorí gynekológovia či fyzioterapeuti tvrdia, že ak má žena menšie až stredne veľké prsia, ich prirodzený pohyb bez podprsenky nepredstavuje žiadny problém. Naopak, môže podporiť prirodzené spevňovanie svalstva v okolí hrudníka a prispieť k lepšiemu prekrveniu pokožky.
Zaujímavé sú aj zistenia, že dlhodobé a nadmerné nosenie podprsenky môže viesť k oslabeniu prsného väziva, ktoré sa spolieha na oporu zvonku. Práve preto niektorí odborníci odporúčajú občasný „oddych“ – napríklad počas voľných dní doma. Nenosenie podprsenky môže navyše pomôcť znížiť riziko podráždenia pokožky, zaparenín či tlakových stôp po kosticiach a ramienkach.
Výhody nenosenia podprsenky: Aj prsia si zaslúžia oddych
Hoci sa podprsenka považuje za nevyhnutnú súčasť šatníka mnohých žien, jej pravidelné nenosenie môže mať pre telo viaceré benefity. V prvom rade ide o uvoľnenie tlaku, ktorý vzniká pri dlhodobom nosení tesnej bielizne – najmä s kosticami alebo tenkými ramienkami. Nenosenie podprsenky tak môže pomôcť predchádzať bolestiam chrbta, stlačeniu nervov či zníženej cirkulácii krvi v oblasti hrudníka.
Voľnosť bez podprsenky tiež znižuje riziko kožných problémov, ako sú vyrážky, začervenanie či plesne pod prsami – najmä počas horúcich dní. Telo sa prirodzene odvetráva a pokožka môže „dýchať“.
Niektoré ženy dokonca uvádzajú, že sa im po obmedzení nosenia podprsenky zlepšila senzitivita pokožky a cítili sa celkovo slobodnejšie. Navyše, bez neustálej opory sa môžu mierne posilniť okolité svaly, ktoré tak čiastočne preberajú stabilizačnú funkciu.
Nenosenie podprsenky doma môže byť zároveň príjemným rituálom starostlivosti o seba – signálom, že si doprajete pohodlie, dýchate voľne a necítite sa zviazané. A to je niekedy ten najlepší dôvod.
Kedy podprsenku áno a kedy nie?
Podprsenka má rozhodne svoje opodstatnenie, najmä pri športových aktivitách, väčšom poprsí alebo počas dlhého dňa mimo domova. Vtedy zabezpečuje oporu, zmierňuje záťaž na chrbát, znižuje riziko bolesti a chráni prsia pred nepríjemným pohybom či podráždením. Vhodná je aj počas menštruácie, keď môžu byť prsia citlivejšie, a mnohým ženám dodáva pocit istoty, pohodlia alebo formuje postavu pod oblečením.
Naopak, doma – najmä pri oddychu alebo spánku – je úplne v poriadku podprsenku odložiť. Ak nemáte výrazne väčšie prsia alebo špecifické zdravotné dôvody, nenosenie podprsenky počas voľného času môže pokožke a telu len prospieť. Dôležité je načúvať vlastnému telu a rozhodovať sa podľa toho, čo vám skutočne vyhovuje.
Anketa: Nosíte podprsenku aj doma?
Odpovedalo 2234 ľudí
8%
41%
51%
Aktualizovaný článok: 03.05.2025