Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zdravotné problémy, s ktorými sa stretávajú mnohé ženy, by sme v prvom rade mohli zaradiť rôznorodé problémy s menštruačným cyklom. Spomenúť môžeme predmenštruačný syndróm, nepravidelnú menštruáciu až úplné vynechanie menštruácie, teda amenoreu, taktiež veľmi silné menštruačné krvácanie, čo nazývame menorágia. Medzi najčastejšie ženské problémy však bezpochyby patria aj kvasinkové infekcie, respektíve vaginálne mykózy. Čo môže stáť za týmto nepríjemným zdravotným problémom?
Ktoré príznaky poukazujú na vaginálnu mykózu?
Vaginálna mykóza predstavuje infekčné ochorenie pošvy, ktorého pôvodcom sú najčastejšie kvasinky alebo mikroskopické huby. S týmto mykotickým ochorením sa pritom aspoň raz za život stretnú približne 3/4 žien. Ochorenie dokáže na seba pomerne rýchlo upriamiť pozornosť rôznymi nepríjemnými príznakmi. Charakteristickým prejavom kvasinkovej infekcie v intímnej oblasti je intenzívne svrbenie genitálií, pridať sa môže pocit pálenia či bolestivosť. Medzi ďalšie sprievodné príznaky vaginálnej mykózy patrí:
- opuch v oblasti vagíny,
- začervenanie vonkajších genitálií,
- hrudkový a zapáchajúci výtok,
- biely povlak na vonkajších pyskoch,
- pálenie a bolesť pri močení či pohlavnom styku.
Odporúčame: Neplodnosť u mužov i žien – čo všetko môže byť jej príčinou?
Čo môže prispievať k rozvoju ženských problémov?
Preliečiť kvasinkové infekcie v intímnej oblasti nie je spravidla náročné. Avšak, toto ochorenie je často charakteristické recidívami. Nejedna žena sa s problémom s vaginálnou mykózou stretáva opakovane. Priamou príčinou ochorenia sú spomínané kvasinky, pričom najčastejším pôvodcom je konkrétne Candida albicans, ktorá vyvoláva rôzne ústne aj genitálne hubové infekcie. Táto kvasinka pritom prirodzene osídľuje naše telo.
Avšak problém nastáva pri jej premnožení, ku ktorému môže dôjsť v prípade, ak má na to kvasinka ideálne podmienky. Tie nastanú napríklad vtedy, ak je obranyschopnosť tela, čiže imunita, oslabená. K rozvoju problému tiež môže dôjsť z dôvodu narušenia rovnováhy vaginálnej mikroflóry, na čom sa môžu podieľať viaceré faktory. Nižšie sa pozrieme na rôznorodé rizikové faktory, ktoré môžu do určitej miery prispievať k opakovaným kvasinkovým infekciám v intímnej oblasti.
• Cukor
Kvasinky sa živia cukrom. Je teda pochopiteľné, že strava bohatá na monosacharidy (jednoduché cukry), ktoré sa nachádzajú v ovocí, bielom cukre, bielej múke a rôznorodých sladkostiach, predstavuje jeden z rizikových faktorov vaginálnej mykózy. Keďže sú cukry ich potravou, ich nadmerná konzumácia im zabezpečuje dostatočné podmienky pre rozmnožovanie a rast.
Ak vás opakovane trápia kvasinkové infekcie, je vhodné stravu upraviť a eliminovať v nej nadbytok cukrov. Avšak do rizikovej skupiny patria i jedinci s cukrovkou, u ktorých je bežná zvýšená hladina cukru v krvi a zároveň aj väčšia náchylnosť na rôzne infekcie.
• Lieky
K opakovaným vaginálnym mykózam môžu do značnej miery prispievať lieky, ktoré žena užíva. Rizikové sú v prvom rade antibiotiká, ktoré zabíjajú nielen zlé baktérie, ale aj tie telu prospešné, a to napríklad aj baktérie z rodu Lactobacillus, ktoré prirodzene osídľujú vagínu. Antibiotiká tak môžu okrem iného narúšať rovnováhu pošvového prostredia, čo môže viesť k premnoženiu kvasiniek. Avšak náchylnejšie na rozvoj hubových infekcií pošvy bývajú aj ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.
• Nevhodná spodná bielizeň
Ďalším rizikovým faktorom kvasinkových infekcií v intímnej oblasti je nosenie nevhodnej bielizne a celkovo veľmi tesného oblečenia v spodnej časti. Dôvodom je zvyšovanie vlhkosti a teploty prostredia v danej oblasti. Kvasinky sa totiž veľmi rýchlo množia nielen v prostredí, v ktorom majú dostatok potravy, ale aj tam, kde je práve vlhko a teplo. Takéto prostredie im môžu ľahko vytvoriť tesné nohavičky z umelých materiálov, ako aj úzke nohavice.
• Nadmerná hygiena
Ak si myslíte, že opakovaniu vaginálnych mykóz sa vyhnete zvýšenou hygienou, ste na omyle. Nadmerná a nešetrná hygiena intímnych partií spravidla narobí viac škody ako úžitku. Rizikové je pritom najmä nadmerné používanie nevhodných kozmetických prostriedkov, ako sú parfumované mydlá či vlhčené vreckovky, ktoré narušujú prirodzené pH v danej oblasti. Intímnym partiám postačí na očistenie iba voda. Ak však pociťujete potrebu použiť nejaký prípravok, voľte šetrné čistiace produkty priamo určené na intímnu hygienu, no rovnako to s nimi nepreháňajte.
Odporúčame: Labioplastika – ako prebieha chirurgická úprava ženských intímnych partií?
• Stres
Rizikovým faktorom je i stres. Stres má na naše telo väčší dopad, ako si niekedy dokážeme priznať. V menšej miere je rozhodne prospešný, pretože nám napríklad pomáha v určitých prípadoch mobilizovať sily a ženie nás ku konaniu či riešeniu vzniknutých situácií. No dlhodobý a nadmerný stres škodí fyzickému aj psychickému zdraviu. Okrem iného napríklad oslabuje imunitný systém, v dôsledku čoho je organizmus náchylnejší na vznik infekcie.
• Voda v bazénoch
Ak vás často trápia vaginálne mykózy, pozor by ste si mali dávať aj na vodu v bazénoch, či už na kúpaliskách alebo plavárni. Chlórovaná voda v bazénoch plná rôznych ďalších dezinfekčných prípravkov má negatívny vplyv na prirodzené pH intímnych partií. Ak navyše žena po kúpaní zotrváva v mokrých plavkách, postupne sa vytvára ideálne prostredie pre množenie kvasiniek. Ak vás teda mykózy v intímnej oblasti zvyknúť opakovane potrápiť, myslite na prevenciu. Imunitu podporte probiotikami a po kúpaní sa čo najskôr vždy prezlečte do suchého.
• Pohlavný styk
K narušeniu prirodzeného pH sliznice intímnych partií môžu v značnej miere prispievať mnohé ďalšie faktory. Rovnováhu môže napríklad narúšať i pohlavný styk. Pri pohlavnom styku sa mení pošvové pH, problémom je tiež zavlečenie cudzích baktérií, čo všetko vedie k zmene ekosystému pošvy. Výsledkom môže byť vyššia náchylnosť na infekcie. Podobný vplyv má aj menštruácia, ktorá taktiež dočasne mení pH v pošve.
• Tehotenstvo
Do rizikovej skupiny v súvislosti s rozvojom vaginálnych mykóz patria i tehotné ženy. Počas tehotenstva je sliznica pošvy náchylnejšia na spomenuté ochorenie, a to z viacerých dôvodov. Rolu môže zohrávať zvýšená hladina estrogénu v krvi a následne i zvýšená hladina cukru v krvi. Tiež sa vplyvom týchto zmien mení zloženie vaginálneho hlienu a zvyšuje sa priľnavosť kvasiniek na sliznicu. Vytvára sa teda ideálne prostredie pre ich rast a množenie.
Odporúčame: Vnútromaternicové teliesko: Najspoľahlivejší typ antikoncepcie?!