Príčiny nevoľnosti sú rôzne. Čo za ňou stojí najčastejšie?

Nevoľnosť, odborne nauzea, pravdepodobne niekedy v živote potrápila nejedného z nás. Ide hlavne o nepríjemný pocit v žalúdku, ktorý môže byť sprevádzaný aj nepríjemnými pocitmi v hlave či nutkaním na zvracanie. Dokonca môže prísť s celkovou slabosťou a mdlobami, nechutenstvom, zvýšenou tvorbou slín či potením. Takto nám môže dávať telo jasne najavo, že s ním niečo nie je v poriadku. V mnohých prípadoch však príčiny nevoľnosti vôbec nemusia byť vážne. Stačí, že sme sa viac najedli, alebo sme zjedli niečo, čo nám skrátka nesadlo. Inokedy však nevoľnosť býva aj sprievodným príznakom iného ochorenia, neraz vážnejšieho. Určite platí, že ak jedinca trápia nevoľnosti dlhodobo, opakovane a prípadne aj vo väčšej intenzite, je potrebné zdravotný stav konzultovať s lekárom. Čo všetko sa za nevoľnosťou môže skrývať?

Tehotenstvo a hormonálne zmeny

Keď sa povie nevoľnosť a hlavne ranná nevoľnosť, každému hneď na um príde tehotenstvo. Áno, pocity na zvracanie a vlastne aj samotné zvracanie nie sú počas tehotenstva ničím výnimočným a potrápia veľké množstvo žien, bežne počas prvého trimestra. Počas ďalších fáz tehotenstva však tieto nepríjemné stavy spravidla ustúpia. Nevoľnosť môže súvisieť s hormonálnymi zmenami v tele aj mimo gravidity. Objaviť sa môže u niektorých žien počas ovulácie, pred aj počas menštruácie. Potrápi tiež ženy v období menopauzy. 

Odporúčame: Domáce zázvorové lízanky: Skvelé na zapálené hrdlo aj tehotenskú nevoľnosť

otrava jedlom

Zdroj: Shutterstock®

Otrava jedlom a citlivosť na potraviny

Ako sme už spomenuli v úvode, nevoľnosť v mnohých prípadoch súvisí hlavne s jedlom. Spolu so zvracaním či kŕčovitými bolesťami brucha ide o typický príznak otravy jedlom, čo sa môže stať po konzumácii nejakého jedla kontaminovaného mikroorganizmami, toxínmi, kovmi či inými otravnými látkami. Otrava jedlom pritom môže viesť k život ohrozujúcemu stavu a môže mať dlhodobé následky, preto je dôležité si dávať na podobné prípady pozor.

Jedlom sa však nemusíte otráviť, aby vám z neho bolo zle. Nevoľnosť sa môže dostaviť pri potravinových alergiách aj intoleranciách. Častá je intolerancia na lepok či laktózu, človek však môže byť citlivý aj na oriešky, exotické ovocie či mnohé ďalšie potraviny a suroviny. Alergie aj intolerancie sa však spravidla prejavujú mnohými ďalšími príznakmi, preto treba sledovať svoj zdravotný stav. 

Problémy s tráviacim traktom

Keď už hovoríme o jedle a nevoľnostiach či pocitoch na zvracanie, zabudnúť nemôžeme ani na tráviaci trakt, ktorý má s týmto všetkým veľkú súvislosť. Nevoľnosť totiž môže byť práve jedným z prejavov nejakého ochorenia tráviacej sústavy. Príčinou môžu byť vredy na žalúdku či dvanástniku, taktiež zápaly pankreasu a iných častí zažívacieho traktu. Nevoľnosť sa rovnako vyskytuje pri ochoreniach čriev. Radíme ju medzi mnohé príznaky Crohnovej choroby či divertikulózy. Rozličné ochorenia tráviacej sústavy bývajú sprevádzané mnohých ťažkosťami, a to nielen tráviacimi. Preto opäť platí, že je potrebné sledovať svoje zdravie a v prípade pochybností navštíviť lekára. 

pocity na zvracanie

Zdroj: Shutterstock®

Infekcie a iné ochorenia

Príčinou nevoľnosti nie sú len ochorenia tráviacej sústavy, ale aj mnohé ďalšie choroby iných systémov či vírusové a bakteriálne infekcie. Nevoľnosť môže by jedným z príznakov kliešťovej encefalitídy, čo je vírusové ochorenie, taktiež lymskej boreliózy, ktorá má bakteriálny pôvod. Nevoľnosť, pocity na zvracanie aj ťažoba na žalúdku môžu sprevádzať ochorenia respiračného systému, napríklad zápal pľúc či chrípku, taktiež rôzne choroby srdca, akým je i angina pectoris. Podobné ťažkosti sa môžu objaviť aj pri obličkových kameňoch či otrase mozgu po úraze. Samotná nevoľnosť je pomerne neurčitý príznak mnohých ochorení a vždy treba sledovať aj ďalšie sprievodné ťažkosti, ktoré lekárovi pomôžu určiť konkrétnu diagnózu.

Kinetóza

Súvislosť s nevoľnosťou a pocitmi na zvracanie má aj takzvaná kinetóza, ktorá je tiež často označovaná ako choroba z pohybu. U jedinca pri kinetóze dochádza k nesúhlasu medzi vnemom pohybu vestibulárnym systémom a vizuálnym vnemom. Ide o prechodný stav, ktorý je u mnohých bežný pri cestovaní v rýchlom dopravnom prostriedku. Ľudia ho môžu pociťovať pri plavbe na lodi, cestovaní lietadlom aj jazde na kolotoči či používaní nejakého simulátoru alebo virtuálnej reality. Pre kinetózu je charakteristická nevoľnosť v žalúdku, závraty a postupné vyčerpanie a slabosť. 

nevoľnosť zo stresu

Zdroj: Shutterstock®

Stres a psychické problémy

Nevoľnosť nemusí súvisieť len s naším fyzickým zdravím, ale aj tým psychickým. Príčinou u mnohých býva napríklad nadmerný stres, ktorý má na celkové zdravie človeka ničivé účinky. Jedinca, ktorého neustále ohrozuje stres, môžu trápiť nielen rozličné tráviace ťažkosti, ale aj oslabenie imunity či vysoký krvný tlak a kožné problémy. Za nevoľnosťou tiež môže stáť strach, nadmerná psychická záťaž, nervozita či úzkosť aj depresívne stavy. V takýchto prípadoch by mal človek pouvažovať nad spomalením uponáhľaného životného tempa a dostatočným psychických aj fyzickým oddychom. Pomôcť môžu meditácie či terapia. 

Lieky

Nakoniec ešte môžeme spomenúť, že nevoľnosť a pocity na zvracanie môžu byť vedľajším nežiaducim účinkom liekov, ktoré pravidelne užívate, či už liekov na predpis alebo voľnopredajných. Nevoľnosť môžu spôsobiť antibiotiká, taktiež lieky používané pri liečbe nádorových ochorení, antikocepcia, lieky na vysoký tlak či dokonca aj obyčajné vitamíny alebo minerály a iné doplnky stravy. Ak máte podozrenie, že vaše lieky vám neustále spôsobujú nevoľnosti, určite to prediskutujte s lekárom, ktorý vám môže odporučiť alebo predpísať vhodnejšiu náhradu. Niekedy však môže byť nevoľnosť spôsobená aj tým, že lieky užívame nesprávne. Niektoré je vhodné užívať napríklad s jedlom a nie nalačno. Preto vždy dodržujte pokyny k užívaniu konkrétneho liečiva.

Pozri aj: Trápi ťa pokazený žalúdok? Vyber si z tipov na domácu medicínu

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.05.2020 06:38

Príčin môže byť naozaj viacero, preto sa oplatí sledovať svoje zdravie.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE