Milujete poobedné prechádzky, alebo uprednostňujete beh na dlhé trate? Občas je náročné určiť, ktorý z týchto pohybov je zdravší a efektívnejší... Alebo sa mýlime?
Podľa štúdií sa vedecky dokázalo, že chôdza dokáže byť rovnako účinná ako beh. Ide len o intenzitu a dĺžku. Ak by sme chceli chôdzou dosiahnuť rovnaké výsledky ako behom, je potrebné praktizovať dlhé a intenzívnejšie prechádzky.
A nielen to! Beh alebo chôdza sú pre naše telo potrebné a nevyhnutné.
Chôdza
Čo môže byť pre človeka prirodzenejšie ako chôdza? Tak ako nás naši rodičia viedli za ruky našimi prvými krokmi, tak by sme sa mali sami motivovať a podporovať nielen seba, ale aj naše ratolesti a blízkych k tomuto pohybu.
Práve chôdzou si udržujete dobrú fyzickú kondíciu, odbúravate stres, vytvárate lepšiu náladu a zlepšujete celkovú ohybnosť a koordináciu. Chôdzou si posilňujete kosti, bojujete proti tukom, zlepšujete činnosť mozgu a znižujete pravdepodobnosť srdcových ochorení (chôdza znižuje krvný tlak, upravuje hladinu cholesterolu a je prevenciou proti infarktu).
Takže, či už kvôli zdraviu, alebo s cieľom podporovať štíhlu líniu, určite si doprajte každý deň aspoň hodinku chôdze. Už po týždni pravidelného chodenia sa budete cítiť lepšie. Po dvoch týždňoch pocítite, že máte viac energie a určite budete chcieť v chodení pokračovať. Budete svieži, dobre naladení a urobíte niečo pre svoje zdravie.
Odporúčame prečítať: Natrvalo schudnúť? Riešením je HIIT tréning - METAFIT
Beh
Behanie jednoznačne patrí medzi najznámejšie, najefektívnejšie a aktuálne aj najobľúbenejšie športy. S chôdzou majú toho veľa spoločného, nielen z fyzického hľadiska, ale aj zo zdravotného. Samozrejme, aj tu sa dá natrafiť na niekoľko negatívnych aspektov, našťastie tie pozitívne prevažujú. Pokiaľ máte dobrú imunitu a nie ste príliš náchylný na zranenia, neváhajte a pustite sa do behu :)
Beh má veľmi veľa zdraviu prospešných vplyvov. V prípade, že zainvestujete do kvalitnej obuvi a nepraktizujete beh o život, vaše kĺby vám budú vďačné. Behanie je pre ne oveľa menej traumatizujúce, než sa to všeobecne usudzuje. Viac im to prospieva, než škodí. Beh totiž posilňuje svalstvo, šľachy a väzy na nohách, takže v bežnom živote sú kĺby omnoho lepšie stabilizované a ľahšie odolávajú námahe.
Je dokázané, že bežci omnoho ľahšie odolávajú bežným chorobám ako je chrípka, alergia, prechladnutie, kašeľ, srdcovo-cievne ochorenia. Okrem iného, ak praktizujete beh v každom druhu počasia, rovnako posilňujete vašu imunitu a v spojení so zdravou stravou si zlepšujete kondičku a postavu.
Odporúčame prečítať:Správna starostlivosť o telo pred cvičením jogy a po ňom
Beh do schodov
Práve ten vám krásne začne rysovať postavu (stehná, zadok, boky). Rovnako posilní vaše srdce a zlepší kondíciu. Aj keď sa to možno nezdá, behanie do schodov (ak beháte správne) nepredstavuje takú záťaž na kolená a kĺby ako „obyčajné" behanie.
Ani tu netreba zabúdať na dobrú a kvalitnú obuv. Ak ju už máte, môžete vyskúšať rôzne alternatívy behania po schodoch.
Odporúčame prečítať: Omladnite vďaka plávaniu
Odporúčame prečítať: FITList.sk – zdravší život a sexy telo
Odporúčame prečítať: Precvičte si dokonale celé telo za 15minút