Agát biely: Vieš, akú liečivú silu majú jeho voňavé kvety?

Vedeli ste o tom, že pekné a voňavé kvety agáta bieleho našli uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne? Môžu byť nápomocné pri liečbe mnohých neduhov a navyše sú aj medonosné, takže majú veľký význam i pre včelárstvo.

Na zber agátových kvetov je pritom možné vybrať sa spravidla od mája do júna. Pri zbere si však treba dávať pozor, pretože ostatné časti rastliny sú jedovaté. A čo s nazbieranými kvetmi? Aké sú ich účinky? 

Poznáte agát biely?

Agáty biely, latinsky Robinia pseudoacacia, je drevina z čeľade bôbovité. Za domovinu týchto až 25 metrov vysokých stromov je považovaná Severná Amerika. Hojne rozšírené sú na juhovýchode spojených štátov. I na Slovensku rastú v súčasnosti na mnohých územiach, a to hlavne na juhu. Agát nie je náročný na kvalitu pôdy a rýchlo sa rozmnožuje a rozrastá aj v horších podmienkach.

Je výrazne odolný voči škodcom či chorobách. Je však považovaný prevažne za inváznu rastlinu, ktorá má negatívny vplyv na niektoré ekosystémy. Agát biely má pomerne riedku, respektíve stredne rozkonárenú korunu nepravidelného tvaru. Listy sú nepárno perovito zložené, kvety zase usporiadané v bohatých a visiacich strapcoch. Majú intenzívnu vôňu a sú medonosné.

Plodom je podlhovastý struk, v ktorom sa ukrývajú semená. Na liečebné účely sa zbierajú výhradne agátové kvety. Ostatné časti sú jedovaté a môžu spôsobiť otravu prejavujúcu sa nevoľnosťou, bolesťami hlavy či poklesom tlaku.

Pozri aj: Si záhradkárske nemehlo? Tieto nenáročné bylinky vypestuje každý

účinky agátových kvetov

Zdroj: Shutterstock®

Zber agátových kvetov

Zberať agát je možné odstrihávaním strapcov a následným otrhaním jednotlivých kvetov bez stopiek. Potom je ich možné vysušiť a uskladniť do zásoby. Agátové kvety sušíme v tenkých vrstvách a hlavne na vzdušnom mieste. Skladovanie je vhodné v dobre uzatvárateľných nádobách, dlhodobé skladovanie sa však veľmi neodporúča.

Aké má agát účinky?

Kvety agáta bieleho ukrývajú flavonoidy so silnými antioxidačnými účinkami či éterické oleje. V rámci tradičnej ľudovej medicíny sa agát používa pri rôznych tráviacich ťažkostiach. Povzbudzuje chuť do jedla aj vylučovanie tráviacich enzýmov. Môže pomôcť jedincom, ktorých trápi pálenie záhy.

Taktiež napomáha uvoľňovať svalové kŕče žalúdka a čriev. Má tiež mierne laxatívne účinky. Okrem toho napomáha z tela odvádzať prebytočnú vodu. Agátové kvety sa často využívajú pri príprave močopudných čajovín. Celkovo napomáhajú prečistiť telo. Sú osožné aj pri liečbe problémov s močovými cestami.

Odporúčame: Lapač snov s pierkami: Nielen obyčajná dekorácia so zaujímavou históriou

agátový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z agátových kvetov

Zo sušených agátových kvetov, či už domácich, alebo zakúpených v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami, si môžete pripraviť v prvom rade čaj. Jednu čajovú lyžičku sušenej drogy zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme lúhovať asi 10 minút. Počas ťažkostí pijeme 2 až 3 razy denne.

Agátový čaj môže pomôcť pri pocitoch pálenia v žalúdku, taktiež, ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v tele. Teplý čaj z agáta sa však osvedčil aj pri ochoreniach dýchacích ciest, môže pomôcť s vykašliavaním a hlienmi. Agát biely je pri rôznych ťažkostiach možné dobre kombinovať s inými bylinkami, napríklad rebríčkom či hluchavkou.

Agátový sirup

Šikovné gazdinky si tiež môžu pripraviť aj lahodný agátový sirup, podobne ako sa pripravuje aj sirup z bazových kvetov a mnohých iných kvetov. 

Ingrediencie:

  • 40 rozkvitnutých agátových kvetov bez stonky
  • 4 kg kryštálového cukru
  • 1 citrón
  • 100 g kyseliny citrónovej
  • 3,5 l prevarenej vody

Postup: Agátové kvety umyjeme a dáme do dostatočne veľkej nádoby. Pridáme očistený citrón nakrájaný na plátky. Zalejeme prevarenou vodou a necháme dva dni lúhovať na chladnom mieste. Pravidelne premiešame. Potom scedíme, z kvetov poriadne vytlačíme tekutinu a do výluhu pridáme cukor. Na miernom ohni zahrievame do rozpustenia. Potom pridáme kyselinu citrónovú a privedieme k varu. Odstavíme, nalejeme do fliaš a uskladníme na chladnom mieste. 

Aktualizovaný článok: 11.5.2023

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.05.2020 07:26

Agát je naozaj výborný na liečebné účely .

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

19.05.2020 11:50

ako deti sme agátové kvety jedli, doteraz si pamätám ich sladkú a voňavú chuť

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

19.05.2020 14:55

už moja svokra sušievala agátový kvet a dávala nám ho keď sme boli nachladnutí,aby sme si uvarili čaj.ako deti sme vyjedali stred agátového kvetu pre jeho sladkosť.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

19.05.2020 22:56

Ešte som nemala možnosť vyskúšať nič z agátu, ale viem že na prechádzke sa nedá agát prehliadnuť, upozorní na seba výraznou vôňou :-)

Vaše meno:

Lenka Čajová

Lenka Čajová

23.05.2020 19:42

Agát má príjemnú sladkú chuť nemôže ublízžiť :)

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

05.06.2020 21:26

len kde ho nazbierať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE