Čo spôsobuje zadržiavanie plynov? Môže to byť nebezpečné?

V mnohých krajinách je to neprijateľné, v iných je zase prevádzanie podobných aktivít aj na verejnosti úplne bežné. Na niektorých miestach je to dokonca nielen neprijateľné, ale aj trestné! O čom to hovoríme? Reč je o uvoľňovaní plynov, alebo jednoducho povedané, o prdení. Ťažko sa to asi pripúšťa, ale ide o normálny a biologický proces, ktorý vykonávajú muži aj ženy bez rozdielu.

Samozrejme, uvoľňovanie plynov nie je u nás v súlade s etiketou a slušným správaním a podobné aktivity sú skôr záležitosťou domáceho prostredia a toalety. Tu sa však črtá otázka, čo v prípadoch, kedy sme mimo domova? Môže mať zadržiavanie plynov ako prevencia pred strápnením sa nejaký negatívny dopad na naše zdravie? To sa dozviete v článku!

Pozri aj: TOP 5 spôsobov, ako si vychutnať avokádo: Ktorý z nich si zamiluješ?

pravidelné prdenie

Zdroj: Shutterstock®

Je zadržiavanie plynov nebezpečné?

Počas procesov zdravého trávenia dochádza v tráviacej sústave človeka k tvorbe pomerne veľkého množstva plynov. Ide o úplne fyziologický a bežný jav, ktorému sa prakticky nie je možné vyhnúť. Plyny vznikajú činnosťou črevných baktérií a do tráviacej sústavy sa dokonca dostávajú napríklad aj z vonkajšieho prostredia pri prehĺtaní. Je normálne, že tieto plyny je potrebné i uvoľňovať. Vedeli ste o tom, že človek uvoľňuje plyny, respektíve prdí v priemere 12 až 14-krát? O mnohých únikoch pritom ani nevieme, pretože k nim dochádza počas spánku.

Uvoľňovanie plynov predchádza nadmernému nadúvaniu a dobre to vplýva i na samotné črevá. Samozrejme, v mnohých prípadoch sa človek nevyhne ich zadržiavaniu. Je však takáto praktika skutočne nebezpečná? Odpoveďou je, že za bežných okolností skôr nie. Po nahromadení plynov môže organizmus zareagovať napríklad vo forme bolestí brucha, ktoré môžu byť naozaj nepríjemné. Niektoré štúdie naopak poukazujú na fakt, že nadmerné a dlhodobé zadržiavanie plynov môže mať negatívny vplyv na tráviaci trakt a môže prispieť k rozvoju ochorení. Ak sa však práve nachádzate na verejnosti, verte, že zadržanie plynov, kým nájdete bezpečné miesto, nás nijako neohrozuje. Ako sme spomenuli už vyššie, v prípade potreby sa jednoducho uvoľnia i počas spánku.

problémy s plynmi

Zdroj: Shutterstock®

Problém, ktorý netreba ignorovať!

I keď sú tvorba plynov a prdenie úplne bežnými javmi, niekedy sa treba mať na pozore. Ak máte pocit, že cítite potrebu uvoľňovať plyny až veľmi často, môže za tým stáť zdravotný problém. O nadmernej tvorbe plynov pritom môžeme hovoriť v prípadoch, kedy dochádza k viac ako dvadsiatim piatim únikom počas dňa, pričom tento stav trvá už dlhšie ako dva týždne.

V tomto prípade je vhodné dávať si pozor na stravu a odhaliť možnú príčinu plynatosti. Za týmto zdravotným problémom môžu stáť strukoviny aj kapustová zelenina či pšenica. Plynatosť môže poukazovať aj na problém organizmu s laktózou či lepkom. Ak vás trápi nadmerná tvorba plynov, ich častý únik alebo naopak ich úplne zastavenie, je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom.

Pozri aj: Rôzne druhy vločiek - ako si vybrať tie najlepšie? Zabudni na otrepanú klasiku!

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.05.2019 06:50

Problém, ktorý netreba ignorovať!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.05.2019 19:00

je to normálny biologický proces, nie nadarmo sa lekári po operáciách naň pýtajú

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

27.05.2019 19:09

Zaujímavý článok, nieje zdravé ich zadržiavť no v mnohých situáciách je to nevyhnutné

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.06.2019 22:26

Je to ludská potreba úplne normálna

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

24.06.2019 08:18

Mňa napríklad fascinuje, že v niektorých vzťahoch je stále toto ešte tabu. Ide o prirodzený proces, patrí to k nám, nie je to nič odporné, tak si uľavujme. Naozaj obdivujem niektoré ženy, ktoré poznám. Trápia samé seba..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE