Helikobakter pylori: Spozoruj prvotné príznaky ochorenia čo najskôr!

Helikobakter napádajúci najmä sliznicu žalúdka a dvanástnika sa prejavuje mnohými rozličnými príznakmi.

 

Prvotné prejavy ochorenia sú pritom odlišné od tých neskorších.

 

Na začiatku zápalu helikobakter na seba upozorňuje napríklad zvýšenou chuťou do jedla. Neskôr sa môže pridať celý rad nepríjemných problémov s trávením.

 

O tom, ako sa helikobakter prejavuje, diagnostikuje i lieči sa dočítate v nasledujúcom článku!

 

Čo je helikobakter pylori?

Helikobakter pylori je baktéria infikujúca ľudský organizmus i zvieratá. Spolu so zubným kazom patrí medzi najčastejšie infekcie vôbec. Helikobakter sa usádza hlavne v oblasti žalúdka a dvanástnika, kde vyvoláva zápaly a je tiež strojcom ďalších zdravotných ťažkostí. To, ako sa helikobakter šíri či prenáša nie je doposiaľ úplne objasnené. Predpokladá sa, že patogén je prenášaný z osoby na osobu. Vo všeobecnosti býva osoba infikovaná dvomi cestami, a to orálno-orálnou a fekálno-orálnou cestou.

Pri orálno-orálnej infekcii nastáva nákaza helikobakterom od postihnutej osoby prostredníctvom slín. Hoci sliny nepredstavujú pre baktériu vhodné prostredie, pri odgrgnutí či kvôli refluxu sa patogén dostáva do ústnej dutiny, kde prežije iba pár minút. Týmto spôsobom môže dôjsť k infikovaniu pri bozkávaní, použití rovnakého alebo zle umytého riadu či pri pití zo spoločného pohára. Druhou cestou prenosu infekcie je fekálno-orálny spôsob. Nastáva pri nedostatočnej osobnej hygiene po vykonaní potreby. Tento spôsob prenosu je frekventovaný najmä u malých detí.

Pozri aj: Vieš, ktoré základné štetce potrebuješ na líčenie? Určite tieto!

bolesť brucha

Zdroj: Shutterstock®

Neignorujte prvotné príznaky!

Proti baktérii helikobakter je najlepšie začať bojovať už v prvotnej fáze infekcie. Práve preto je potrebné neignorovať príznaky ochorenia. Prvé prejavy nákazy bývajú takmer nepatrné, no ak pretrvávajú dlhodobo, nemal by ich človek brať na ľahkú váhu. Ide hlavne o pocity pažravosti a neustálej potreby niečo jesť. Taktiež sa pridáva sťažené trávenie, nadúvanie i zápach z úst. Niektorí ľudia si však vzniknutý problém uvedomia až v neskoršej fáze ochorenia, kedy sa pridávajú ďalšie prejavy.

Čoraz častejšie sa objavujú bolesti žalúdka, pálenie záhy a grganie. Pacient môže pociťovať horkú pachuť v ústach i zápach zo žalúdka. Rovnako sa vyskytuje zvracanie, nevoľnosti či zápcha. Ak sú tieto ťažkosti dlhodobé a časté, je vhodné navštíviť lekár. Tiež je možnosť urobiť si domáci test na výskyt helikobaktera v organizme. V neskorších štádiách totiž môže prítomnosť baktérií viesť až ku gastritíde, čiže zápalu žalúdka.  

gastroskopia

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika je možná viacerými cestami!

Lekár môže použiť na potvrdenie prítomnosti baktérie v organizme niekoľko testov. Najčastejšie ide o gastroskopický a dychový test alebo test zo stolice. Gastroskopia je pomerne nepríjemné vyšetrenie, no zároveň aj najpresnejšie. Po zavedení hadičky do žalúdka sa monitoruje celé prostredie orgánu, pričom sa dá odhaliť aj zápal žalúdka či vredy. Po odobratí vzorky sa zisťuje prítomnosť helikobaktera.

Pri dychovom teste pacient vypije testovací roztok a následne nadýcha do skúmavky. Tento test je finančne aj časovo náročnejší a o niečo menej presný. V podstate rovnako spoľahlivý ako gastroskopia je test zo stolice. Týmto spôsobom sa môže človek otestovať i v pohodlí domova pomocou voľne dostupných testerov. Pri podozrení na infikovanie baktériou helikobakter sa niekedy odoberá i krv. Toto vyšetrenie je len orientačné. Zisťuje sa pri ňom iba prítomnosť protilátok v krvi.

liečba antibiotikami

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Pri potvrdení helikobaktera sa môže pristúpiť k rozličným spôsobom liečby. Štandardne sa odporúča liečba pomocou kombinácie niekoľkých liekov a antibiotík. Tento spôsob je vhodné zvoliť najmä vtedy, ak pacientovi už dlhodobo strpčujú život prejavy ochorenia. Niektorí ľudia však skúšajú skôr prírodné spôsoby liečby. Veľmi účinná je terapia pomocou chioskej mastichy. Ide o živicu stromov z ostrova Chios v Egejskom mori, ktorá je už od staroveku známa svojimi priaznivými účinkami na trávenie, žalúdok aj cievy.

Pri liečbe helikobaktera je rovnako dôležité upraviť stravovanie. Nevhodné je zaťažovať žalúdok veľkými porciami jedla, prehnaným používaním soli a korenia. Takisto sa treba vyvarovať nadmernej konzumácie sladkostí, mlieka, pikantných jedál či alkoholu. Do jedálnička je, naopak, žiadúce zaradiť potraviny bohaté na vlákninu a vitamín C. Pri liečbe antibiotikami by sa nemalo zabudnúť na probiotiká a prebiotiká. Rovnako je nevyhnutné dávať pozor na osobnú hygienu a čistotu v kuchyni.

Odporúčame: Máš mastné očné viečka, na ktorých nič nedrží? Vyskúšaj toto!

9 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.10.2017 07:45

nepríjemné

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.10.2017 19:02

ja mám všetky príznaky, ale aj veľký rešpekt pred gastroskopiou

Vaše meno:

Mária Bujňáková

Mária Bujňáková

13.10.2017 19:05

Nikdy by som to nechcela zažiť

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

13.10.2017 22:00

Našťastie ja ani moje deti ho nemáme, už sme si prešli gastrofibroskopiou a nebolo to nič, čo by som si chcela zopakovať..

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

13.10.2017 23:34

Veru ozaj nepríjemné, radšej nie....

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

01.11.2017 09:17

helikobakter má polovica populácie ani o tom nevie

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.04.2018 21:26

Našťastie mňa aj moje deti tento helikobakter obchádza

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

28.12.2018 08:06

Tuto chorobu som mala 2x. A to napriek tomu ze mi bolo povedane, ze len 5tim % populacie na celej zemeguli sa tato choroba vie vratit. No asi som iná :)
1. krát sme to dostali z korenia, traja ludia. Odvtedy viem ze ja a rozne cudzokrajne ovocia, koreniny nejdú dokopy. Priznaky boli len krce v bruchu a nestravena potrava, napr. ako som ryzu bielu zjedla, tak taka biela zo mna vysla... Pardon ze to tak popisujem. Žiadne zápchy skor nas prehanalo. Gastroskopiu som absolvovala mnohokrát a je to najlepsie vysetrenie nakolko vedia urobiť biopsiu a lepsie preskumat steny zaludka. K tomu prisluchalo vysetrenie kolonoskopia.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 16:46

Tiež sa u mňa prejavil Helicobacter, mala som problémy s častou zápchou a nadúvaním. Zistili ho v krvi aj v stolici, nasadili mi lieky a chvalabohu v druhom odbere stolice ho už nenašli, takže aspoň som nemusela ísť na gastro, pretože toho som sa bála najviac. Teraz už zo zásady po nikom nepijem z fľaše ani z pohára.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE