Myrha - živica so silnými koreňmi pomáha aj dnes! Už po stáročia je zázrakom prírody

Spája sa s biblickým príbehom, podľa ktorého traja mudrci priniesli do Betlehema zlato, kadidlo a myrhu ako dar. No v skutočnosti je myrha viac ako len darom. Je to síce dar prírody, ale s liečivými účinkami, ktoré by mal poznať každý. V staroveku mala natoľko všestranné využitie, že dokonca bola cennejšia ako samotné zlato. V minulosti dokonca bola využívaná ako korenie, prírodný liek, ale tiež aj ako prostriedok k očiste mŕtvych.

Myrha je tropická živica pochádzajúca zo stromov patriacich do rodu Cammiphora, ktoré rastú v severnej Afrike a na Strednom východe. Slovo myrha pochádza z arabského slova, ktoré v preklade znamená „horký“. To sa vzťahuje predovšetkým na chuť a vôňu tohto korenia, ktoré sa kedysi používalo na balzamovanie mŕtvych v starovekom Egypte. Dnes je myrha považovaná za liečivú rastlinu, ktorá má v ajurvédskej a čínskej medicíne nenahraditeľné miesto.

čo je myrha

Zdroj: Shutterstock®

Čo je myrha alebo myrhovník?

Myrha je pomenovanie pre strom s botanickým názvom Cammiphora myrrha, ale aj pre šťavu alebo živicu, ktorá sa získava zo stromu. Stromy sú malé, kerovité a tŕnisté. Pri ich „poranení“ dochádza k vypudzovaniu olejovej žltkastej šťavy, ktorá časom stvrdne na červenožltú živicu. Živica sa následne používa v troch základných formách. Môže sa destilovať na myrhový esenciálny olej, rozdrviť na prášok alebo sa môže používať ako kamienkové kúsky, teda ako získaná stvrdnutá živica.

Keď sa povie myrha, automaticky každému z nás napadne aj kadidlo, s ktorým sa spája najčastejšie. A popravde, myrha a kadidlo partia medzi najpoužívanejšie na svete, čo sa esenciálnych olejov týka. Čo sa však týka samotnej živice, tá má nezastupiteľné miesto pri tradičných liečebných postupoch v mnohých krajinách, tiež sa používa ako parfum, balzamovacie korenie, odpudzovač hmyzu, no účinky myrhy môžeme pozorovať aj na ľudskom organizme.

Čo obsahuje a aké sú liečivé účinky myrhy?

Myrha je v podstate olejová živica, ktorá má príjemnú, ale ostrú a silne horkú arómu. K významným látkam obsiahnutým v myrhovníku patria predovšetkým taniny a steroidy, no tiež látky, ako je draslík, zinok, sodík a kremík. Štúdiami bolo preukázané, že myrhovník je bohatý na silné antioxidanty, ktoré pomáhajú eliminovať voľné radikály a podporovať obranyschopnosť organizmu. Výskumy rovnako potvrdzujú, že myrha disponuje antivírusovými, antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami.

Čo sa týka jej účinkov, tak v prvom rade sa odporúča pri únave, nachladení alebo astme. Podporuje krvný obeh a dodáva nášmu telu energiu potrebnú na všetky procesy a na správnu činnosť vnútorných orgánov. Myrha podporuje trávenie a je skvelým prostriedkom proti nadúvaniu a plynatosti. V jej moci je odstraňovanie toxínov ako aj parazitov z organizmu. V ľudovom liečiteľstve sa myrha používa aj na zmiernenie kašľa, na hojenie rán, elimináciu telesného zápachu, zlepšenie zdravia a kvality pleti (je účinná proti akné i vráskam).

Myrhu je možné zriediť a vyrobiť si z nej kloktadlo, ktoré je účinné na afty v ústach, na elimináciu zápachu z úst, no rovnako podporuje zdravie ďasien a je prevenciou pred vznikom parodontózy.

Ďalšie liečivé účinky myrhy:

 • Pomáha chrániť nervový systém človeka.
 • Je nápomocná pri hojení akné a jaziev po akné.
 • Pôsobí proti parazitom i rakovine.
 • Osvedčila sa pri liečbe hypotyreózy.
 • Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.
 • Zmierňuje bolesť.
 • Odporúča sa na liečbu pošvových infekcií.
 • Podporuje imunitný systém.
 • Poskytuje úľavu pri problémoch horných dýchacích ciest.

Odporúčame: Bruxizmus je hrozbou pre zuby. Čo ho spôsobuje a ako ho odstrániť?

myrhový olej

Zdroj: Shutterstock®

Tipy, ako myrhu využiť

 • Myrhová tinktúra – tú je možné užívať vnútorne, a to 2,5 až 5 ml (3-krát denne) pre zlepšenie trávenia alebo na kloktanie a výplach ústnej dutiny (ako ústnu vodu).
 • Myrhový olej – rozpusťte lyžičku myrhy nad plameňom a zmiešajte s rastlinným olejom. Nechajte 24 hodín odležať, následne „preceďte“ cez gázu a používajte na ošetrenie drobných rán. Pokojne aj na ošetrenie pleti.
 • Esenciálny olej z myrhovníka – ten je pomerne ľahko dostupný a je možné používať ho v aromalampe na inhaláciu, pridávať do krémov (telových alebo pleťových), po zriedení s nosným olejom používať na ošetrenie pokožky.

Čo vedieť predtým, než začnete myrhu využívať vo svoj prospech?

Ako už teda viete, myrhu je možné kúpiť ako živicu, prášok alebo tinktúru. Avšak predtým, než sa vrhnete na jej využívanie, mali by ste vedieť, že nie je úplne vhodná pre každého. V prvom rade môže myrha interagovať s liekmi na riedenie krvi, preto je potrebné sa o vhodnosti jej užívania vopred poradiť s lekárom. Ako sme písali, myrha pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, preto diabetici by si na ňu mali dávať pozor.

Tiež nie je úplne jasné, ako myrha pôsobí pri vnútornom užití na plod, preto sa neodporúča užívať ju počas tehotenstva. Rovnako by ste s ňou mali zaobchádzať opatrenejšie aj v prípade, že ešte stále dojčíte. Aj napriek tomu, že myrhu tradiční bylinkári a ľudoví liečitelia odporúčajú aj v tehotenstve, je lepšie poradiť sa so svojim lekárom, pretože existujú teoretické riziká stimulácie maternice a zníženého prekrvenia placenty počas tehotenstva.

Neprehliadni: Progesterón – čo všetko je potrebné vedieť o tomto ženskom hormóne?

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.01.2022 07:00

Zaujímavé informácie, vďaka!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE