Najčastejšie alergie v zime: Ktoré sú najnebezpečnejšie?

Málokto by si myslel, že alergickými reakciami možno trpieť aj v zime. V tomto období trávime veľa času vo vnútri budov a budujeme si alergiu na rad parazitov, ktorí s nami doma bývajú. Výnimkou však nie je ani alergia na chlad.

Roztoče sa držia v perinách aj v gauči

Jednou z najčastejších príčin alergií, ktoré sú sprevádzané kýchaním, slzením a smrkaním, bývajú roztoče. Najčastejšie sa roztoče držia v textíliách, ako sú deky, koberce alebo periny. Pre alergikov je teda dôležité textílie prať často a na vysoký teplotný stupeň. Dobre udržiavané by mali byť predovšetkým lôžkoviny. Posteľ by sme tiež nemali hneď ráno ustlať, ale nechať dobre vyvetrať. Rovnako tak by sme mali často vysávať a pri vysávačoch využívať účinné filtre. Na alergickú reakciu pomôžu odvary z čiernych ríbezlí, lesnej bazy a orecha amerického. Záťaž alergénu na organizmus znižuje tiež palina a klinčeky.

Prečítaj si: 7 dôvodov, prečo jesť petržlen: Jeho účinky ťa presvedčia!

roztoče

Zdroj: Shutterstock®

Plesne pomôžu odhaliť izbové rastliny

Ďalším obvyklým spúšťačom sú plesne, ktorým sa darí v teplom a vlhkom prostredí. Dobrým príkladom sú tapety, predložky v kúpeľni alebo sprchové závesy. Pleseň sa tiež často uchytáva na hline v kvetináčoch izbových rastlín. Podľa toho tiež ľahko spozorujete výskyt plesní v domácnosti.

Základným pravidlom je pravidelné vetranie, a to nielen kúpeľne, ale celého bytu. Výmena vzduchu by mala byť rýchla, ale intenzívna. Pokúste sa najlepšie vytvoriť prievan a otvoriť čo najviac okien. Problém môžu riešiť takisto čističky vzduchu. Ak u vás plesňová alergia napriek tomu vypukla, môžete si vypomôcť opäť prírodnou cestou. Z bylinnej ríše môžeme využiť tinktúry z grepu či cesnaku.

alergické svrbenie

Zdroj: Shutterstock®

Keď je na vine chlad

Alergická reakcia sa môže prejaviť aj pri kontakte s chladom. Výsledkom je nádcha, začervenaná pokožka, popraskaná koža, žihľavka a svrbenie, ba dokonca môže dôjsť aj k ohrozujúcim symptómom, ako je opuchnutie jazyka alebo problémy s dýchaním.

K prostriedkom, ktoré nám môžu pomôcť predísť podráždeniu pokožky alergického pôvodu, patrí hneď niekoľko bylinných tinktúr. Ide predovšetkým o hubu plamienok alebo dubovú hubu shiitake, ktorá podporuje aktivitu pokožky a zároveň rieši príčiny, ktoré môžu podráždenie spôsobovať, čo sú streptokoky, stafylokoky a ďalšie baktérie. Na upokojenie pokožky môžeme použiť grepový olej na potieranie.

Neprehliadni: Ako piť kávu, aby nám prospievala a neškodila?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.12.2019 05:57

Výborné rady!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.12.2019 08:47

Vyskúšame.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

29.12.2019 16:08

já jsem dostala alergii na veškeré alkoholické nápoje i na pivo, víno, takže si připíjime jen vodou, věřte, že to je velmi nepříjemné, nikdy jsem nebyla velký pijan, ale sklenku vína jsem si dal a teď opuchnu, všechno mě svědí a přestávám dýchat ach jo

Vaše meno:

Matej Varga

Matej Varga

29.12.2019 19:48

Našťastie nie som alergik.

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

30.12.2019 13:09

Výborný článok...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.12.2019 15:44

Tiež som alergička nič príjemné

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

01.01.2020 20:15

alergia na chlad je veru veľmi nepríjemná...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.