V súčasnej dobe ľuďom strpčujú život najrozličnejšie alergie. Človek môže byť citlivý na rôzne vdychované alergény zo vzduchu, napríklad peľ. Snáď najrozšírenejšie sú potravinové alergie a to na oriešky, mlieko, morské živočíchy a mnoho ďalších potravín. Pomerne neznáma je však alergia na chlad. Jej prejavy sú skutočne nepríjemné a človeku dokážu strpčovať bežný deň. V nasledujúcom článku sa dozviete o tomto málo známom zdravotnom probléme všetko dôležité.
O akú alergiu ide?
Alergia vo všeobecnosti vzniká ako neprimeraná obranná reakcia imunitného systému človeka na nejakú látku, s ktorou príde do kontaktu. V prípade spomínanej alergie je nepriateľom organizmu chlad. Nežiadúcu reakciu však nevyvoláva typický alergén, akým je napríklad potravina či nejaká látka. Alergiu na chlad chápeme skôr ako odpoveď tela na fyzikálny podnet, konkrétne nízku teplotu alebo zmeny teploty. Toto ochorenie má rozličné prejavy, pričom mnohé sú podobné príznakom iných bežnejších alergií.
Najčastejšie sa alergia na chlad prejavuje drobnými vyrážkami, ktoré môžu svrbieť aj opuchlinami na pokožke. V mieste podráždenia vzniká žihľavka. Nemenej časté je i popraskanie a začervenanie kože. Postihnutého však môže celkovo trápiť suchá pokožka. Okrem toho sa v extrémnych chladových podmienkach niekedy dostavujú i respiračné ťažkosti. Objaviť sa môže kašeľ, kýchanie, upchatý nos či zdurenie slizníc.
Odporúčame: Upratovanie domácnosti rýchlo a jednoducho: Toto už nikdy nerob!
Kedy môže dôjsť k reakcii?
Je zrejmé, že spúšťačom alergickej reakcie je v tomto prípade chlad, respektíve zmena teploty. Prejavy ochorenia sa zvyčajne objavujú v mieste podráždenia už v priebehu niekoľkých minút a pretrvávajú aj niekoľko hodín. Veľmi kritické je pre chorých najmä zimné obdobie a teploty okolo bodu mrazu. Niektorí však môžu pociťovať prejavy, aj keď je vonku viac, ako 10 °C. Pri kontakte so studeným vzduchom sú najviac postihnuté najmä nechránené časti pokožky, napríklad líca, nos či ruky.
Alergia na chlad však ani zďaleka nespôsobuje postihnutému problémy len počas zimných mesiacov. Mnohým totiž škodí i kontakt s veľmi studenými predmetmi či dokonca jedlom. Najmä počas leta poskytuje príjemné schladenie zmrzlina alebo ľadové nápoje, ktoré však u postihnutého môžu spôsobiť opuchliny pier i jazyka. Rovnako niektorým škodí kúpanie sa v príliš studenej vode.
Dá sa toto ochorenie liečiť?
Pri podozrení na alergiu na chlad je vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý na základe vyšetrení ochorenie potvrdí alebo vyvráti a stanoví liečbu. Na diagnostikovanie tohto druhu alergie sa používa napríklad kontaktný kožný test či rozbor krvi. Lekár často vystaví pokožku chladu a priamo sleduje reakciu. Na liečbu chladovej alergie sa v mnohých prípadoch používajú antihistaminiká. Potláčať prejavy ochorenia pomôžu i rozličné krémy a taktiež ochrana pred chladom. Dôležité je chrániť pokožku pred chladným vzduchom, vetrom, mrazom či veľmi studenou vodou. V zime by malo byť samozrejmosťou nosenie rukavíc, šálu a čiapky.
Počas leta si zase dávajte pozor napríklad na prechod z horúceho prostredia do klimatizovaných priestorov. Je však známe, že niektorým jedincom pomáha zlepšiť celkový stav aj otužovanie. To zahŕňa napríklad nosenie primeraného oblečenia, ktoré síce pokožku dostatočne ochráni, no nie je ho zbytočne veľa. Taktiež je nápomocné neprekurovanie bytu či sprchovanie sa striedavo v teplej a trochu chladnejšej vode. Dôležitý je i pohyb na čerstvom vzduchu. Podobné kroky môžu človeku napomôcť vybudovať a pestovať si aspoň nejakú odolnosť. Pri prípadnom otužovaní je však dôležité držať sa odporúčaní lekára.
Pozri aj: Recept na cestoviny s cuketou a citrónovou kôrou na taliansky spôsob