Bežný človek má pokožku posiatu množstvom drobných znamienok. Často si ich ani nevšimneme a považujeme ich za svoju súčasť. Problém však môže nastať pri zmenách v materskom znamienku, a to napríklad ak sa začne zväčšovať, meniť svoj tvar a dokonca svrbieť. Čo by sme mali s takýmto znamienkom robiť? Znamenajú tieto zmeny vždy nádorové ochorenie a je potrebné sa obávať?
Odporúčame: Nebezpečné materské znamienka: Prečo si ich nechať skontrolovať?
Ako znamienka vznikajú?
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne znamienka sú? Ide o ohraničené kožné anomálie, ktoré môžu byť rôznej farby (najmä hnedé a čierne odtiene), tvaru, veľkosti i umiestnenia na tele. Znamienko môže byť ploché alebo vystúpené. Práve tie vystúpené, ktoré môžu byť navyše umiestnené na rôznych nepraktických miestach, môžu narobiť neplechu a zvyčajne je ich potrebné odstrániť. Podceňovať by sme však nemali žiadne znamienko, ktoré sa zrazu zmenilo alebo nám spôsobuje problém.
Čo ste možno o znamienkach nevedeli
- Znamienka sa na pokožke tvoria odmala. Prvé sa na pokožke objavia malým deťom, a to od šiestich mesiacov až do jedného roku života.
- Znamienka vznikajú v najväčšom počte najmä do obdobia puberty.
- Obávaná rakovina kože alebo aj melanóm sa vyvinie z problematického znamienka približne v 35 %.
- Zhruba 90 % prípadov rakoviny kože je liečiteľných. Všetko záleží na včasnej diagnostike.
- Pri vypuklých znamienkach vzniká rakovina menej často než pri plochých znamienkach.
Neprehliadni: Teraz je ideálny čas odstránenie znamienok. Čo treba vedieť?
Kedy môže byť pre vás znamienko rizikové?
- Ak je asymetrické.
- Ak zmenilo svoju farbu alebo má v sebe kombináciu viacerých farieb.
- Ak sú vonkajšie hrany znamienka nerovnomerné.
- Ak sa znamienko náhle zväčšilo alebo je väčšie ako 6 mm.
- Ak je znamienko podráždené, svrbí vás alebo krváca.
Najlepším riešením je návšteva odborníka
Ak máte pochybnosti s konkrétnym znamienkom a zaznamenali ste na ňom jednu či dve zmeny z hore vyššie uvedených, návštevu odborníka by ste odkladať nemali. Iba skúsený dermatológ dokáže pod mikroskopom znamienko odborne posúdiť. Samozrejme, mierna zmena nemusí znamenať iba katastrofu a obávanú rakovinu kože. Tá nemusí vždy vzniknúť iba zo znamienka, ale aj na napohľad zdravej pokožke, ktorá predtým nejavila žiadne známky ťažkostí. Rovnako tomu v mnohých prípadoch predchádza aj dedičnosť. Ostražitosť je však vždy na mieste a najlepšou prevenciou, ako tomuto jedinému viditeľnému druhu rakoviny predchádzať, je pravidelná kontrola znamienok.
Odporúčame: Tri oblasti tela náchylné na rakovinu kože: Tu opaľovákom nešetri!
Čo ak je so znamienkom problém?
Lekár vyšetrením zhodnotí, či je znamienko odchýlené od bežného štandardu a v prípade potreby sa chirurgicky odstráni. Odstránenie sa vykonáva v lokálnej anestéze a vzorka sa zašle na histologické vyšetrenie. Tam sa zistí, či má daná vzorka zhubný alebo nezhubný charakter. Ani v prípade zhubného ochorenia sa hneď netreba vzdávať. Pri včasnej diagnostike a liečbe existuje takmer 90 % úspešnosť. Vy pre to musíte urobiť iba jediné. Vážiť si svoje zdravie a prísť na vyšetrenie čo najskôr.