Materské znamienka sú považované za akési znamienka krásy – teda predovšetkým keď hovoríme o pehách na tvári. Ale materské znamienka môžu byť pre nás aj nebezpečné, preto lekári každý rok upozorňujú, že by sme si ich mali nechať vyšetriť a v prípade potreby aj odstrániť, aby sme predišli tomu najzákernejšiemu ochoreniu – rakovine.
Posledné mesiace sedíme doma, no s príchodom teplejších a slnečnejších dní začneme opäť tráviť viac času vonku. Po mesiacoch, kedy naša pokožka nebola vystavovaná slnečnému žiareniu, opäť začneme chytať letný bronz a hlavne nasávať vitamín D, ktorý nám chýba. Prvé pobyty na slnku sa však častokrát nesú v znamení spálenia pokožky, preto lekári varujú a upozorňujú na dôležitosť používania ochranných krémov s vyšším SPF faktorom. A pozor by si mali dávať predovšetkým ľudia so svetlejšou pokožkou, ale aj tí, ktorí majú na svojom tele väčšie množstvo znamienok. Akákoľvek zmena ich tvaru, sfarbenia atď., môže predstavovať pre nás riziko. Dermatológovia preto poukazujú na domáce samovyšetrenie, ktoré by sme si mali robiť aspoň raz mesačne, ale aj na odborné vyšetrenie dermatoskopom. Dermatoskop dokáže znamienko zväčšiť niekoľkonásobne, vďaka čomu lekári jasne vidia štruktúru znamienok.
ABCDE metóda vyšetrovania znamienok
Vďaka tejto metóde dokážete odhaliť, že so znamienkom na vašom tele nie je niečo v poriadku.
- Asymmetry (asymetria) – ak pri pohľade na znamienko máte pocit, že jeho tvar je akýsi asymetrický, mali by ste si ho nechať odborne vyšetriť. V prvom bode sa teda treba zamerať na jeho tvar. To znamená, že znamienko by ste si mali kvázi rozdeliť na dve polovice a porovnať ich. Ak sú rovnaké a majú rovnaký tvar, tak je všetko v poriadku.
- Borders (okraje) – zdravé znamienko má pravidelné a predovšetkým ostré okraje, kdežto melanóm má okraje nepravidelné a kvázi rozpité.
- Colour (farba) – najnebezpečnejšie sú čierne znamienka. No odborne vyšetriť by ste si ich mali nechať aj v prípade, že časť znamienka zmenila farbu alebo sa na ňom vytvorili škvrnky.
- Diameter (priemer) – melanóm býva väčší, jeho priemer sa zvyčajne pohybuje nad pol centimetra.
- Evolution (vývoj) – každý by mal poznať svoje znamienka a veľmi ľahko zistiť, keď zmenia svoj tvar alebo vzhľad. Pravidelným kontrolovaním tak dokážeme spozorovať aj drobné odchýlky, ktoré by nás mali prinútiť objednať sa na odborné vyšetrenie.
Kedy je správny čas na odborné vyšetrenie znamienok?
Uvádza sa, že predovšetkým počas jesene a zimy, kedy je vhodné podstúpiť aj ich odstránenie. Avšak čoraz častejšie začínajú lekári hovoriť aj o jari, kedy by sme si mali nechať znamienka vyšetriť. Pred letom tak dermatológovia zaznamenajú a skontrolujú každé znamienko na vašom tele a vďaka tomu po lete pri opätovnom vyšetrení budú môcť porovnať, či slnečné žiarenie znamienko nejako neovplyvnilo.
Ak sa z plochého znamienka stalo vypuklé, má nepravidelný tvar, ak vás svrbí alebo štípe, mokvá, krváca alebo zmenilo svoju farbu, neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Na lekárov sa obráťte aj vtedy, keď ste si znamienko nechtiac mechanicky zaškrabli.
Pozri tiež: Sezóna kliešťov 2021: Vieš ako správne a bezpečne kliešťa vybrať?