Sezóna sliviek je v plnom prúde a bola by naozaj veľká škoda sa do nich nezahryznúť. Sú totiž plné vitamínov a minerálov, ktoré nášmu telu a najmä imunite, pred postupným sa ochladzovaním, len prospejú. Čo môžeme teda od týchto fialových plodov očakávať? Prekvapia vás blahodarným pôsobením na hladinu cholesterolu i vplyvom na trávenie. V nasledujúcom článku vám predstavíme liečivé účinky sliviek a povieme vám, ako si toto šťavnaté ovocie čo najviac vychutnať.
Odkiaľ slivky pochádzajú?
Slivky sú plody listnatých stromov z rodu slivka, ktoré zaraďujeme do čeľade ružovité. Známa je napríklad slivka trnková, no najrozšírenejším druhom v Európe je v súčasnej dobe slivka domáca. História sliviek však siaha ďaleko do minulosti. Ich pravlasťou je údajne oblasť Kaukazu. Z Ázie sa do Európy dostali pravdepodobne v 12. storočí. Zaujímavosťou je, že podľa nálezov boli slivky vkladané i do hrobiek slávnych Egypťanov ako zásoby jedla. Takto mali byť zosnulí ochránení pred hladovaním na druhom svete. Slivka domáca je charakteristická menším vzrastom. Zvyčajne dorastá do výšky asi 10 metrov.
Obľubuje vlhkejšie a dobre priepustné pôdy a darí sa jej aj vo vyšších polohách. Dobre znáša zimu i jarné mrazy. Jej kvety sú zvyčajne biele, prípadne biele so zelenkastým nádychom. Listy sú dlhé 5 až 10 centimetrov a majú vajcovitý či elipsovitý tvar. Plodom je kôstkovica, ktorá sa skladá zo šupky, zelenkastej dužiny, ktorá je mäkká a šťavnatá a kôstky. Farba plodu je najčastejšie modrá až fialová a tvar okrúhly alebo oválnejší, čo záleží od konkrétneho kultivaru. Len pre zaujímavosť, slivku zaraďujeme medzi ovocie s najväčším počtom rozličných odrôd, ktorých je viac, ako 2000.
Odporúčame: Ako znížiť denný príjem kalórií? Osvoj si tieto jednoduché triky!
Sú nabité týmito vitamínmi:
Sto gramov sliviek obsahuje len okolo 40 až 45 kalórií, v ktorých sa nachádzajú prevažne sacharidy, vláknina a menšie množstvo bielkovín a tukov. Tieto chutné fialové plody sú však bohaté na draslík a telu doplnia i horčík, fosfor či vápnik. Rovnako sú dobrým zdrojom vitamínov C, A aj K i kyseliny listovej. Slivky účinne podporujú obranyschopnosť organizmu. Blahodarne vplývajú najmä na proces trávenia a metabolizmus. Sú známe tým, že zvyšujú činnosť čriev a tak môžu účinkovať ako mierne preháňadlo. Prispievajú k tvorbe tráviacich štiav a povzbudzujú chuť do jedla.
Okrem toho pôsobia i močopudne, takže z tela napomáhajú odstraňovať nadbytočnú vodu. Slivky celkovo prečisťujú organizmus a podporujú odstraňovanie toxínov z tela. Predstavujú výživu pre kostné tkanivo, prispievajú k pevnosti svalstva a ovplyvňujú kvalitu vlasov i nechtov. Blahodarne vplývajú na pečeň, obličky, mozog i kardiovaskulárny systém. Napomáhajú znižovať vysoký cholesterol a potláčajú stres, nesústredenosť a nervozitu. Slivky predstavujú prevenciu pred mnohými civilizačnými ochoreniami. Do jedálnička je ich vhodné zaradiť pri liečbe ochorení pečene či obličiek.
Vyskúšajte ich čerstvé, sušené či vo forme oleja!
Šťavnaté plody slivky domácej a iných druhov týchto listnatých stromov sú určené na priamu konzumáciu. Okrem tohto sa z nich pripravujú zaváraniny, lekváre či džemy a dokonca i destiláty. Môžete si ich teda vychutnať samotné alebo si ich nakrájajte do ovocného šalátu. Pokojne si 2 či 3 stredne veľké slivky doprajte niekoľkokrát týždenne. Okrem toho sa často pridávajú do múčnikov a kysnutých koláčov. Slivky sú vhodné i na mrazenie či sušenie. Pri sušení sa dokonca v slivkách obsah niektorých látok zvyšuje, a to napríklad železa alebo antioxidantov.
V takejto maškrte je však i vyšší podiel cukru, preto by sme ju mali konzumovať s rozumom. Sušené slivky sa však osvedčili napríklad pri liečbe zápchy. Na internete či v predajniach so zdravými potravinami sa môžete poobzerať i po slivkovom oleji. Ten sa pripravuje priamo z jadier sliviek, lisovaním za studena a je bohatý na vitamín E a omega-6 mastné kyseliny. Uplatnenie nachádza v kuchyni i kozmetike. Je skvelý na masáž či ošetrenie suchej, citlivej alebo zrelej pleti. Pomáha proti zápche, vplýva na reguláciu tekutín v organizme a podporuje liečbu opuchov.
Pečený čaj zo sliviek
- 1 kg sliviek
- 800 g cukru
- 5 klinčekov
- 125 ml rumu
- 1 lyžička mletej škorice
Slivky umyjeme, odkôstkujeme a nakrájame na štvrtinky a preložíme ich na plech. Posypeme cukrom, pridáme klinčeky i škoricu. Všetko poriadne premiešame. Rúru rozohrejeme na 200 °C a zmes pečieme približne 30 minút. Počas pečenia občas premiešame.
Po upečení vyberieme z rúry a primiešame rum. Hotovým čajom naplníme menšie sklenené fľaše, zatvoríme a otočíme hore dnom. Necháme deň odležať a následne uskladníme na tmavom a chladnom mieste.
Pozri aj: Moderná hladovka? Povieme ti, čo je fasting a ako ho praktizovať
Aktualizovaný článok: 19.9.2022