Až 90 % tvrdých dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v tínedžerskom veku. Odborníci sa zhodujú, že ak chceme znížiť celkový počet fajčiarov, musíme omnoho intenzívnejšie upriamiť pozornosť na mladistvých fajčiarov. Deti a mladiství by nemali fajčiť vôbec. Aj preto Slovenská obchodná inšpekcia v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží pravidelne kontroluje predaj cigariet a podobných výrobkov deťom a mladistvým a výsledky tohtoročných kontrol sú alarmujúce. Dokáže si ich stále kúpiť každé štvrté dieťa. Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia, ktorý je 20. novembra, iniciatíva Na veku záleží, ktorá sa už viac ako 25 rokov venuje ochrane detí a mladistvých pred fajčením, apeluje na predavačov: nebuďte ľahostajní k predaju cigariet deťom.
Neprehliadnite: Hviezdy v tom majú jasno – tieto 4 znamenia zbohatnú do konca novembra
KTO NAJVIAC CHYBOVAL
Počas kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie bolo preverovaných 853 obchodníkov, z toho 812 v kamenných obchodoch a 41 v e-shopoch. Cieľom bolo pokryť čo najširšiu škálu predajných miest: kontroly prebehli v 271 obchodných reťazcoch, 206 trafikách a novinových stánkoch, 157 ďalších obchodoch (napríklad nákupné centrá či elektroobchody), 118 čerpacích staniciach a 60 gastro prevádzkach.
„Výsledky ukázali, že vo viac ako štvrtine (28,02 %) kontrol obchodníci porušili zákon a predali tabakové a súvisiace výrobky osobám mladším ako 18 rokov, čo znamená, že takmer každý štvrtý pokus neplnoletej osoby o kúpu bol úspešný. Alarmujúce je, že v 11 % prípadov (presne 11,30 %) sa výrobky dokonca dostali do rúk deťom vo veku 11 – 14 rokov, teda žiakom základných škôl. I napriek tomu, že ide o zlepšenie celkových výsledkov oproti minulému roku (35,95 % porušenie zákona), stav dodržiavania zákona je stále znepokojivý a cesta k úplnému zamedzeniu predaja tabakových a súvisiacich výrobkov deťom je ešte dlhá,“ uviedla Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
„Aj napriek pravidelným školeniam, jasným zákonným obmedzeniam a viacstupňovým kontrolám je vidieť, že časť predavačov sa stále stavia ľahostajne k svojej zodpovednosti a vedome obchádza pravidlá,“ uviedla riaditeľka SOI Nadežda Machútová. „Táto ľahostajnosť vedie k tomu, že sa tabakové a súvisiace výrobky dostávajú do rúk neplnoletých osôb. Bez ich aktívnej zodpovednosti však nezabezpečíme plnú ochranu detí pred škodlivými účinkami fajčenia,“ dodáva.
Najväčšie porušenia zákona odhalili kontroly na čerpacích staniciach, kde v takmer každom treťom prípade (38,98 %) obchodníci nedodržali vekové obmedzenie a predali tabakové a súvisiace výrobky neplnoletým. Zo 118 kontrolovaných čerpacích staníc došlo k porušeniu zákona v 46 prípadoch, čo jasne ukazuje, že práve na týchto miestach je problém najvypuklejší.
Na opačnom konci rebríčka pochybení sú trafiky a novinové stánky, kde bolo zistené porušenie v približne pätine prípadov (21,84 %), a obchodné reťazce, kde kontrolóri zistili pochybenia vo štvrtine prípadov (23,98 %). Z týchto údajov je vidieť rozdiely medzi jednotlivými typmi predajní, čo môže naznačovať odlišný prístup personálu k zodpovednosti za dodržiavanie zákona.
Inšpirujte sa: Šetrite čas pri domácich prácach: Praktické rady, ktoré fungujú
Shutterstock®KDE PRAMENÍ ĽAHOSTAJNOSŤ DOSPELÝCH K CIGARETÁM V RUKÁCH DETÍ
Napriek tomu, že predajcovia majú k dispozícii viacero spôsobov, ako zabrániť predaju tabakových výrobkov mladistvým, predavači tieto pravidlá často ignorujú. Podľa sociologičky Silvie Porubänovej táto ľahostajnosť súvisí s vysokou mierou tolerancie voči fajčeniu v spoločnosti. „Dnes žijeme v ťažkej dobe, zavalení rôznymi problémami a závislosti sa stali súčasťou našich životov,“ vysvetľuje Silvia Porubänová. Fajčenie či používanie nikotínových výrobkov, dokonca aj medzi deťmi a mladistvými, už v súčasnosti nevyvoláva taký odsudzujúci postoj, ako tomu bolo pred desaťročiami. Mnohí dospelí, konfrontovaní so závažnejšími závislosťami, ako je alkoholizmus či drogová závislosť u mladistvých, vnímajú fajčenie ako „menšiu“ závislosť, ktorú je jednoduchšie tolerovať.
FAJČENIE JE PRE ZDRAVIE DETÍ OHROZUJÚCA ZÁVISLOSŤ
Fajčenie a iné formy konzumácie tabaku a nikotínu sa považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa dá predchádzať. „Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku. Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy,“ vysvetľuje riziká Sabína Lužica Brédová, odborníčka na závislosti z OZ Prima. Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.
Zaujme vás: Muži, vyberajte múdro! Inteligentná manželka je recept na zdravý mozog a dlhý život
navekuzalezi.skAKÉ KROKY PRIJMÚ PREDAJCOVIA?
Iniciatíva „Na veku záleží“ dlhodobo spolupracuje s obchodníkmi na vzdelávaní zamestnancov o právach a povinnostiach pri predaji tabakových výrobkov a výrobkov na fajčenie. Tento rok, spolu so Zväzom obchodu SR, Slovenskou alianciou moderného obchodu, Asociáciou hotelov a reštaurácií SR, predajcami tabaku, čerpacími stanicami a ďalšími partnermi, pripravili komplexný online aj offline systém vzdelávania v oblasti dodržiavania zákona o ochrane nefajčiarov. Napriek týmto opatreniam však kontrola Slovenskej obchodnej inšpekcie odhalila, že tabakové výrobky boli predané takmer každému štvrtému dieťaťu. Ako ďalej?
„Obchodníci si plne uvedomujú svoju zodpovednosť za dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov a vekového limitu 18 rokov. Dbáme na to, aby každý náš zamestnanec, ktorý je oprávnený predávať tabakové výrobky či produkty na fajčenie, vnímal svoju mieru zodpovednosti v právnej aj etickej rovine pri ich predaji. Preto absolvujú pravidelné školenia, ktoré nielenže pokrývajú základné zákonné požiadavky, ale tiež zahŕňajú rôzne praktické scenáre, s ktorými sa môžu stretnúť pri práci, a postupy, ako efektívne riešiť situácie, v ktorých by mohol byť zákazník mladší ako 18 rokov,“ uviedol Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR.
OKRÚHLY STÔL
Dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov berú obchodníci vážne, a preto sa stretnú pri okrúhlom stole s iniciatívou Na veku záleží a Slovenskou obchodnou inšpekciou. Spoločne budú hľadať nové spôsoby, ako ešte lepšie chrániť mládež pred prístupom k tabakovým výrobkom. Toto stretnutie im dá príležitosť vymeniť si skúsenosti z praxe, navrhnúť konkrétne opatrenia a posilniť vzdelávanie predajcov.
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock®