Obľúbená cícerová nátierka z orientálnej kuchyne, ktorá nemá príliš lákavý názov. Takto by sa dal v skratke označiť hummus, nátierka z cíceru a sezamovej pasty tahini. Okrem svojej charakteristickej chuti a nie veľmi lákavej farbe, je hummmus známy ako zdravé jedlo, ktoré obsahuje mnoho vzácnych minerálov a látok. Je bohatý na proteíny, znižuje cholesterol a pridaním cesnaku obsahuje antioxidanty a zvyšuje imunitu.
V skratke o hummuse
Hummus pochádza zo Stredného východu a najčastejšie vám ho naservírujú na tanier v Libanone, Turecku alebo v Grécku. Patrí medzi najstaršie jedlá, vďaka jeho ľahkej príprave a lacným surovinám. Jeho základ tvorí cícer a sezamová pasta, čiže tahini, ktorú nájdete v bio obchodoch. Najčastejšie sa podáva s olivovým olejom a petržlenovou vňaťou, ale pridať do neho môžete aj rôzne druhy zeleniny alebo korenín.
Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš
Základný recept
Suroviny:
- 200 g cíceru
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 polievková lyžica tahini
- šťava z citrónu
- sóda bikarbóna
- soľ
- olivový olej
Príprava:
- Cícer na noc namočíme do vody. Potom ho prepláchneme, dáme do hrnca s vodou aj so štipkou sódy bikarbóny. Varíme ho dovtedy, pokiaľ nezmäkne.
- Keď je uvarený, prepláchneme ho studenou vodou a rozmixujeme na kašu.
- Potom pridáme soľ, tahini, pretlačené strúčiky cesnaku a citrónovú šťavu. Všetko dobre zmixujeme, aby sa vytvoril hladký krém.
- Pred podávaním ho polejeme olivovým olejom.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
Tipy ako urobiť dobrý hummus
1. Cícer prepláchnite pod studenou vodou, nechajte ho celú noc namočený vo vode. Jeho objem by sa mal zväčšiť a rýchlejšie sa uvarí.
2. Cícer mixujte najskôr samostatne aspoň desať minút.
3. Ak bude zmes príliš hustá, môžete pridať trochu studenej vody.
4. Hummus vydrží v chladničke približne 5-7 dní.
5. Pred podávaním nechajte hummus v chladničke odpočívať aspoň 3 hodiny.
Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?
www.pixabay.com