Dnes vám prinášam recept na krém, ktorý si môžete vyrobiť doma sami. Je vhodný na regeneráciu zrelšej pokožky s pridaním kyseliny hyalurónovej. Domáci krém určite poteší aj ako vianočný darček pre vašich blízkych. Inšpirovala som sa, ako väčšinou, rôznymi receptami a pridala som si do toho aj svoje know-how.
V tomto kréme sa nachádzajú obe bázy, olejová a aj vodná. Hovorí sa, že výroba týchto kombinovaných krémov býva zložitejšia ako iba výroba samotného krému z olejovej bázy, ale výhoda je, že nie je taký mastný. Vyšiel mi hneď na prvýkrát.
Je úplne ľahko roztierateľný a kompaktný. Ingrediencie sú viac-menej prírodné, aj keď to, samozrejme, neviem prehlásiť na 100% o všetkých zložkách. Žiadna alergická reakcia nenastala, je však potrebné vedieť, či nemáte alergiu na jednotlivé zložky a podľa toho vyberať zloženie krému. Myslela som si, že bude krém mastný, ale je vhodný aj na denné použitie. Ako si teda vyrobiť vlastný krém proti vráskam? Poďme na to!
Pomôcky na prípravu krému
Dôležité je použiť sterilné nádoby a pomôcky na miešanie báz. Ideálne je ich pred začatím očistiť liehom. Ja som použila kúpené, sterilné nádobky, ale dajú sa využiť aj nádobky z použitých krémov.
Potrebovala som dva hrnce, ja osobne používam hrniec na zohrievanie mlieka s dvojitým dnom, ďalej dve sklenené nádoby, predmet na miešanie zložiek, jednu nádobu na mixovanie krému a väčšiu nádobu na chladenie krému. A samozrejme, mixér. Mne stačil ručný ponorný s nadstavcom určeným na šľahanie a ručný šľahač na napeňovanie mlieka. Ťažko sa odhaduje gramáž/objem olejov, takže aj váha je nápomocná.
Vyskúšaj aj: Vyrobte si svoj balzam na pery
Majka BothováIngrediencie na prípravu krému
Ingrediencie som si vyberala podľa toho, aké majú účinky a podľa už overených publikovaných receptov.
Oleje určené pre zrelú pleť sú napríklad tieto:
- arganový olej (pigmentové škvrny, regenerácia, vrásky),
- olej z pšeničných klíčkov (pigmentové škvrny),
- olej z hroznových jadier (vrásky),
- jojobový olej (regenerácia),
- šípkový olej (pigmentové škvrny, jazvy, vrásky).
Všetky oleje, ktoré som použila sú za studena lisované. Regeneračne pôsobia vitamín E a kyselina hyaluronová. Ako emulgátor plní funkciu pridaný Olivem1000 a včelí vosk, ktorý má na starosti tuhosť krému.
Ružová voda tvorí vodnú bázu krému, môže sa však použiť aj iná, ako napríklad levanduľová. Vôňu krému má na starosti v tomto prípade 100% esenciálny olej z ruže a santalu. Vybrala som si ich preto, lebo sú vhodné pre zrelšiu pokožku.
Ako konzervant som použila GEOGARD® 221.
Na prípravu 100 g krému potrebujete:
Olejová báza:
- 17 g olej z hroznových jadier
- 7 g arganový olej
- 6 g jojobový olej
- 6 g olej z pšeničných klíčkov
- 3 g šípkový olej
- 1,4 g včelí vosk
- 5 g Olivem1000
- 1 g Vitamín E
Vodná báza:
- 49 g ružová voda určená na kozmetické účely
- 0,5 g kyselina hyaluronová - 1%
Chladiaca fáza:
- 0,6 g GEOGARD® 221
- 3 g med
Esenciálne oleje podľa potreby (napr. santal, ruža, levanduľa).
Odporúčame: Spoznaj overený prírodný liek na úzkosť, strach i depresiu!
Majka BothováPostup prípravy krému:
Najprv dezinfikujeme všetky nástroje, nádoby a pracovný priestor. Ideálne je použiť rukavice. Všetko si vopred pripravte, navážte, aby ste sa potom mohli venovať iba miešaniu a pod.
Do jednej sklenenej nádoby dáme najprv všetky oleje, včelí vosk a Olivem1000 a začneme ich zohrievať vo vodnom kúpeli za priebežného miešania, t.j. v mojom prípade v hrnci určenom na zohrievanie mlieka. Ohrievanie začnite pre istotu vo vlažnej vode, aby vám sklenená nádoba pri náhlej zmene teploty nepraskla. Trochu som si už po miernom zahriatí pomohla šľahačom na penu, urýchli to proces úplného roztopenia vosku.
Pred koncom zahrievania som do zmesi pridala vitamín E. Zahrievame do 70°C. Keď je všetko pekne roztopené a zmes je číra, vyberieme sklenú nádobu so zmesou olejov z hrnca.
Pozri aj: Zdravý recept: Domáca tvarohová roláda s ovocím (bez múky)
Majka BothováDo druhej sklenenej nádoby vlejeme ružovú vodu. Pred koncom zahrievania som do vodnej bázy pridala kyselinu hyaluronovú. Vodnú bázu začneme taktiež zohrievať v hrnci do 70°C.
Na chladiacu fázu som si pripravila veľkú nádobu so studenou vodou a hlbšiu nádobu na miešanie oboch báz. Do hlbšej nádoby som vliala najprv olejovú bázu a ponorila do nej mixér. Vodnú bázu som pomaly prilievala do olejovej už pri zapnutom mixéri.
Keď zmes klesne na teplotu 40°C, pridáme med a GEOGARD® 221 a premiešame. Miešame do vychladnutia. Nakvapkala som do zmesi ešte esenciálne oleje.
Zaujme ťa: 10 krokov, ako schudnúť s jogou
Majka BothováDomáci pleťový krém proti vráskam – doba spotreby
Dátum spotreby krému sa odvíja od dátumov spotreby samotných zložiek v kréme, samozrejme treba vychádzať od tej zložky, ktorá expiruje ako prvá. Ja používam GEOGARD® 221 ako prírodný konzervant na to, aby mi krém vydržal čo najdlhšie a nepokazil sa. Krém skladujem v chladničke.
K tomu prispieva aj čisté prostredie a pomôcky, ktoré použijete k výrobe. To znamená, buď použiť nové, sterilné nástroje (rôzne pomôcky na miešanie olejov, sklenené nádoby, nádoby na uskladňovanie krému a pod.), alebo minimálne veľmi dobre umyté. Mne krémy vydržali približne 4-6 mesiacov.
Domáca kozmetika – aké výhody má vlastný krém?
- Kontrola nad zloženiami – Vlastný krém si môžete vytvoriť presne podľa vašich potrieb a vybrať si len prírodné, kvalitné ingrediencie bez škodlivých chemikálií, konzervantov alebo umelých vôní.
- Šetrnosť k pokožke a životnému prostrediu – Domáca kozmetika je často jemnejšia k citlivej pleti a jej výroba je šetrná k prírode, keďže sa minimalizuje množstvo odpadu a používanie syntetických zložiek.
- Personalizácia – Môžete si prispôsobiť zloženie podľa typu pleti, alergií alebo špecifických problémov, ako sú suchosť, mastnota či podráždenie.
- Úspora financií – Hoci sa môže zdať, že niektoré ingrediencie sú drahšie, výroba vlastného krému môže byť v dlhodobom horizonte finančne výhodná, pretože sa vyhnete kúpe drahých komerčných výrobkov.
Aktualizovaný článok: 04.10.2024