Zázrak menom špargľa od A po Z

špargľa

Zdravá špargľa je nízkokalorickou superpotravinou vhodnou nielen pre vaše zdravie, keďže obsahuje  vysoké množstvo zdraviu prospešných vitamínov. Okrem toho poskytne pri príprave jedla vašim chuťovým bunkám ,,ohňostroj" chutí. 

Zázrak menom špargľa!

Poďme sa spoločne pozrieť na jej benefity a na to, ako si správne vybrať špargľu, ktorá je najlepšia na prípravu jedál, ako ju správne očistiť a skladovať.

Špargle sú tiež veľmi všestranné a môžu byť použité v mnohých rôznych pokrmoch, ako sú cestoviny, šaláty, omáčky alebo dokonca aj ako príloha k mäsu. Tiež sú skvelým zdrojom vlákniny a môžu pomôcť s chudnutím a udržaním zdravej váhy. Celkovo sú špargle vynikajúcou zeleninou, ktorá nielenže chutí dobre, ale je tiež veľmi zdravá pre telo. Odporúčame ich vyskúšať a objaviť všetky vynikajúce chute a výhody, ktoré tento skvelý zeleninový poklad ponúka.

Každý recept na špargľu je veľmi jednoduchý - pripraviť špargľu nie je žiadny problém! A ako variť špargľu? Špargľa chutí najlepšie či už varená, pečená, zapekaná špargľa, špargľa na grile - vyskúšať môžete napríklad aj tieto chutné recepty. Možností, ako jesť špargľu, je skutočne veľmi veľa.

Odporúčame: Krémová polievka zo špargle: Famózna je z bielej, ale aj zo zelenej!

Zázrak menom špargľa Shutterstock®

Sezóna špargle je tu! Aký je jej vplyv na zdravie?

  • obsahuje vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, pantonénovú, vitamín C a E, ďalej draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, sodík, síru, vápnik, zinok a železo
  • močopudné účinky,
  • jej konzumácia je vhodná pri problémoch s obezitou, pretože zlepšuje látkovú premenu,
  • priaznivo pôsobí na cukrovku a kožné problémy,
  • môže byť prevenciou pred nádorovými ochoreniami.

Špargľa je veľmi obľúbená zelenina, ktorá obsahuje vitamíny a minerály, a varí sa z nej v mnohých kuchyniach po celom svete. Špargľa obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, čo z nej robí skvelou voľbou pre zdravú stravu. 

Biela špargľa, zelená či fialová špargľa môžu byť varená, pečená alebo grilovaná - má jemnú, delikátnu chuť. Sú tiež veľmi ľahko stráviteľné a majú mnoho zdravotných výhod, ako je podpora zdravého trávenia, znižovanie hladiny cholesterolu a podpora zdravého srdca.

Výber vhodnej špargle

Pred jej prípravou je dôležité vedieť, ako rozpoznať čerstvú špargľu. Najoverenejším trikom je test, či sa dá špargľa ohnúť. Vhodná je pre vás práve vtedy, keď pri pokuse ju zohnúť máte skôr pocit, že vám praskne. Špargľa by mala byť pružná a tuhá. Nekupujte takú, ktorú sa vám jednoducho podarí ohnúť. Tá má od čerstvosti veľmi ďaleko. Jej čerstvosť si môžete overiť aj takým spôsobom, že keď do jej stonky zaryjete necht alebo jej spodný koniec stisnete medzi prstami, začne z nej vytekať šťava.

Tip: Čím je špargľa tenšia, tým má jemnejšiu a sladšiu chuť.

Odporúčame prečítať: Zdravý recept: Pomarančovo-orieškové brownies bez múky

Zázrak menom špargľa Shutterstock®

Ktorý druh špargle zvoliť?

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva druhy špargle - zelenú a bielu, ktoré sa líšia v spôsobe pestovania. Špargľa, ktorá sa pestuje zakopaná v zemi má bielu farbu a jemnú chuť. Ako sa dostáva na svetlo, chytá fialový odtieň, ktorý má korenistejšiu a mierne horkú chuť. Zelená špargľa je tá, ktorá je dopestovávaná nad zemou a v porovnaní s ďalšími dvoma druhmi špargle má najviac vitamínu C. 

Odporúčame prečítať: Zdravá a žiariaca pokožka: 13 potravín, ktoré treba jesť

Zázrak menom špargľa Shutterstock®

Spôsob čistenia špargle:

Ako prvé je dôležité špargľové výhonky dôkladne umyť. Zelenú špargľu nečistíme úplne celú, neolúpanú necháme len špičku do výšky troch centimetrov a zbytok opatrne olúpeme škrabkou na zemiaky, smerom od hlavičky nadol. Bielu špargľu naopak musíme očistiť celú. Nakoniec je dôležité odstrániť drevnatú základňu, čiže odrežeme zospodu špargle asi dva centimetre.

Ako špargľu skladovať?

Ak si chcete špargľu uchovať po niekoľko dní čerstvú, zabaľte si ju do vlhkej utierky a uložte do chladničky. Vydrží vám čerstvá približne 4 dni. Ďalšou alternatívou je si ju zamraziť. Predtým je však najlepšie špargľu ošúpať, spariť vriacou vodou, schladiť a môžete ju dať zamraziť.

Odporúčame prečítať: Bolesť hlavy: Osvedčené masážne cviky, ako sa jej rýchlo a účinne zbaviť

Zázrak menom špargľa Shutterstock®

Aktualizované na 24.05.2024

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.05.2016 07:32

urcite by som mala sparglu v nasej kuchyni pripravovat castejsie, vdaka za dobre rady

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

06.05.2016 07:39

všetci ju máme veľmi radi, dokonca ju zavárame v sladko.kyslom náleve s jednou čili papričkou... každému veľmi chutí, odvtedy sa u nás uhorky vôbec nezavárajú.... iba špargľa..

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

06.05.2016 13:27

špargli som zatiaľ na chuť neprišla ale možno som ju iba nemala dobre pripravenú :-)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

16.05.2016 14:41

špargľu nekupujem,lebo je dosť drahá

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

21.07.2016 10:13

Super článok, najmä s tým skladovaním :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE