Kvalitný spánok je dôležitý pre každého človeka. Nedostatok spánku alebo príliš krátky či prerušovaný spánok môžu spôsobiť mnohé zdravotné ťažkosti a tomu sa môžeme vyhnúť len tak, že sa poriadne vyspíme. Ale čo ak sa naše ratolesti práve rozhodli inak a zaľahnúť sa do postele nechystajú ani do polnoci? Naučte sa účinné triky, ako uspať deti a dopriať si tak viac oddychu aj sami pre seba.
Chce to rutinu
Deti majú rutinu alebo niečo, čo sa neustále opakuje, radi už od plienok. Keď sa raz naučia, kedy sa zaspáva, malo by im to vydržať po dlhý čas. Tak isto treba postupovať aj pri starších deťoch, napríklad tých špolopovinných. Pozor, každé dieťa je iné. A to, kedy by ste ho mali ukladať “do hajan”, záleží aj od jeho veku. To znamená, že prváčik zrejme nebude chodiť spať vtedy, kedy siedmak a naopak.
Deti potrebujú približne 9 až 11 hodín plnohodnotného spánku, pričom každé má svoje individuálne potreby. Spoznajte svoje deti a zistite, koľko hodín je pre nich ideálnych. Tohto údaju sa pri stanovovaní večierky striktne držte.
Zaujme ťa: Je ti stále zima? Zisti, čo pomáha na studené nohy!
Vstávajte aj cez víkendy
Často chceme našim deťom povoliť cez víkendy viac, ako napríklad počas týždňa, kedy chodia do školy a majú povinnosti. Príliš veľa hodín spánku navyše v sobotu a v nedeľu vás však dobehne hneď v nedeľu večer. Deti budú zaspávať príliš dlho a skorý budíček na nich zanechá stopy únavy. Tie sa môžu potom negatívne prejaviť za lavicou v škole. Preto je dobré deťom povoliť pospať si len o niečo dlhšie a radšej im stanoviť budíčkovú rutinu aj počas voľných dní.
Žiadna telka ani stres
Pred samotným spánkom je nutné deti na posteľ pripraviť. Zväčša sa táto nálada navodzuje pomocou kúpeľa či sprchy, no odporúča sa aj vypnúť elektroniku. Takže minimálne dve hodiny pred spaním by deti nemali pozerať telku ani držať v ruke tablet či mobil.
Všetko, čo svieti a čo kradne pozornosť vašej ratolesti, môže znížiť produkciu melatonínu potrebného na samotné zaspanie. Pozor aj na aktivity, ktoré vaše dieťa pred spánkom vykonáva. Nemali by byť príliš hravé ani stresujúce a mali by sa odohrávať za stlmených svetiel. Ideálne je čítanie knižky alebo hra nenáročnej hry.
Inšpiruj sa: Liečba hyperbarickým kyslíkom: Zázraky aj v najvážnejších prípadoch
Na prostredí záleží
V neposlednom rade vytvorte pre dieťa vhodné prostredie pre spánok. Najmä teraz počas zimy je dôležité, aby bola v miestnosti ideálna teplota. Škodí najmä príliš veľa tepla, takže v miestnosti by mala byť príjemná teplota, tak na zakrytie.
Aj závesy by mali byť zatiahnuté, aby nepresvítalo svetlo z ulice a v miestnosti by nemalo nič blikať, preto je ideálne odstrániť smartfóny a iné technické vymoženosti na dobu spánku z izby. Nezabúdajte na príjemné bavlnené obliečky a pamätajte, že v posteli by dieťa nemali rozrušovať ani plyšové hračky. Niekedy narobia viac škody ako úžitku.
Pozri aj: Najčastejšie chyby pri formovaní zadku: Takto ho určite nespevníš!