Viete si predstaviť začať deň bez kávy či si ju nedať po obede? Niekedy sa však stane, že nás pri pití kávy niečo vyruší alebo ju skrátka nevládzeme dopiť. Napadne nám dať si kávu do chladničky. Čo ak ju tam však nájdeme až na druhý deň? Vyliať náš obľúbený nápoj alebo si ho prihriať a pochutnať si? Čo sa stane, keď káva ostane stáť do ďalšieho dňa? Je včerajšia káva bezpečná na konzumáciu?
Čo sa deje s kávou po čase?
Prvá vec, ktorú si na včerajšej káve všimnete, je zmena chuti a arómy. Káva po niekoľkých hodinách začne oxidovať, čo spôsobí, že stratí sviežosť, komplexnosť chuti a tú bohatú penu, ktorú na nej tak milujete. Káva zhorkne, akoby z pomsty, že ste ju dali bokom. Tento proces je spôsobený reakciou medzi kávou a kyslíkom.
Obsahuje zabudnutá káva mlieko či smotanu?
Nie je však káva ako káva. Ak obsahuje mlieko alebo smotanu, veci sa skomplikujú. Mliečne produkty sa pri izbovej teplote rýchlo kazia, už po dvoch hodinách v nich vzniká raj pre baktérie. Káva s mliekom, ktorú necháte odloženú pri izbovej teplote do nasledujúceho dňa, je teda rizikom. Čistá čierna káva je síce odolnejšia, ale i ona môže po čase začať zlákať baktérie, najmä ak je v teplom prostredí.
A kofeín? Kofeín sa zachová?
Aj keď odstáta káva nechutí ani nevonia ako čerstvá, hladina kofeínu v káve ostáva nezmenená. Kofeín sa v káve nerozkladá ani po dlhšom čase, a tak zo včerajšej kávy získate rovnakú dávku kofeínu ako z čerstvej, no okrem kofeínu si možno vlejete do žalúdka aj zopár baktérií. Čo z toho vyplýva? Pokiaľ ste milovník kávy, vždy je lepšie si uvariť čerstvú.
DepositphotosVplyv kvality kávových zŕn na trvanlivosť kávy
Aj kvalita kávových zŕn ovplyvňuje, ako dlho si káva udrží chuť a čerstvosť po príprave.
- Zrná vyššej kvality, ako napríklad čerstvo pražená špeciálna káva, majú nižší obsah rôznych nečistôt a lepší chuťový profil, ktorý sa v nápoji udrží dlhšie.
- Jemnejšie pražené zrná majú zvyčajne ľahšiu a sviežejšiu chuť, ktorá sa rýchlejšie stratí v porovnaní s tmavšie praženou kávou.
- Káva, ktorá bola pražená dávnejšie a je skladovaná príliš dlho, začne strácať chuť skôr a rýchlejšie zoxiduje, čo sa po čase odrazí aj na chuti nápoja.
Máte čistý kávovar?
Počas prípravy kávy sa na vnútorných povrchoch kávovaru usádzajú kávové oleje. Kávová usadenina v kávovare môže uvoľňovať neželané chute do čerstvej kávy. Keď káva stojí dlhšie, tieto chute sa ešte viac zvýraznia.
Ak svoj kávovar nečistíte pravidelne (najmä nádržku na vodu a trubičky), môže byť kontaminovaný baktériami a plesňami, čo zvyšuje riziko, že sa tieto mikroorganizmy dostanú do kávy. I preto sa môže káva, ktorú si odložíte na neskôr, znehodnotiť rýchlejšie.
Ďalším nepriateľom kávy je tvrdá voda. Tvrdá voda v kávovare môže viesť k usadzovaniu vodného kameňa. Okrem toho, že zhoršuje funkciu kávovaru, minerály z vody ovplyvňujú chuť a celkovú kvalitu kávy, ktorú si odložíte na neskôr.
Ako skladovať kávu, ak ju chcete vypiť neskôr?
Ak predpokladáte, že svoju kávu nedopijete, je najlepšie uchovať ju v uzavretej nádobe v chladničke. Takto vydrží aj do nasledujúceho dňa, najmä ak ide o čiernu kávu bez pridaného mlieka. Pokiaľ pijete kávu s mliekom alebo smotanou a necháte si ju na stole dlhšie ako dve hodiny, najrozumnejšie je takúto kávu už nekonzumovať.
Je bezpečné piť včerajšiu kávu?
Čierna káva bez mlieka môže byť technicky bezpečná, ak ste ju v uzavretej nádobe uchovávali v chladničke. Chuť však bude výrazne horšia, preto ju mnohí radšej vylejú a pripravia si čerstvú. Ide len o trocha vody a 7 gramov kávy. Nemusíte mať výčitky svedomia. Ak máte práve chuť na kávu, žiadna nechutí a nevonia lepšie ako tá čerstvá. Kávu s mliekom alebo smotanou, ktorá na vás čakala pri izbovej teplote, radšej nepite. Mohli sa v nej už rozmnožiť baktérie. Ak vám záleží na chuti a kvalite nápoja, najlepšou voľbou je vždy uvariť si čerstvú kávu.