V dnešnej dobe sa každý deň na trhu objavujú nové elektronické zariadenia, ktoré nám uľahčujú každodennú prácu. Kedysi naše staré mamy nemali také vymoženosti, preto chodievali k potoku, kde si všetku bielizeň prali ručne. My dnes všetko šupneme do práčky, nastavíme program a máme to bez akejkoľvek výraznej námahy.
A najlepšie sú tie programy, ktoré vám bielizeň vyperú o 15 minút alebo o pol hodiny pri nižšej teplote. Avšak v takom prípade zabúdame na jednu najdôležitejšiu vec – pri nízkych teplotách sa v práčke usádzajú baktérie a pleseň, ktoré časom môžu prerásť do nepríjemného zápachu. Čo s tým?
Pozri aj: Kofeínový absťák: Čo sa deje s tvojím telom, keď si nedáš kávičku?
Starostlivosť o práčku
Starať sa treba o každý jeden spotrebič v domácnosti, preto práčka nie je žiadnou výnimkou. V tomto prípade stačí z času na čas použiť program s vyššou teplotou. Takto sa práčka dokáže v podstate vyčistiť sama bez vašej pomoci. Vyššia teplota zaistí, že sa kvázi vydezinfikuje bubon, hadičky atď. Poprípade môžete do prania pridať ocot, ktorý práčku dokonalo vyčistí a odstráni z nej všetky nepríjemné pachy.
Nezabúdajte tiež na pravidelné čistenie filtra. Ten by sa mal čistiť 2-krát za rok, no v prípade, že máte v domácnosti nejaké chlpaté zvieratko, poprípade dlhšie vlasy, ktoré sa v ňom zachytávajú, tak aj častejšie. Filter stačí poriadne prepláchnuť pod tečúcou vodou a máte vybavené.
Čo v prípade plesne?
Tá má tendenciu usádzať sa v okolí tesnenia, a práve pleseň je pôvodcom zápachu z práčky. Ako sa jej zbaviť? Vezmite si handričku a namočte ju do nejakého prostriedku proti plesni. Handričku vložte do práčky a zapnite najvyšší program. Takto sa vám práčka pekne sama vyčistí.
A ako predchádzať vzniku plesní v práčke? Základom je vetranie, vďaka ktorému sa nebude v práčke držať vlhkosť a nebudú vám plesne vznikať.
Neprehliadni: Ako predlžiť životnosť siloniek? Takto to spravíš rýchlo a zadarmo!