To, že samotná morská voda, ako aj ovzdušie, blahodárne pôsobí na naše zdravie, je overený fakt. Najmä alergikom, astmatikom či tým, ktorí trpia chronickými dýchacími ťažkosťami sa dovolenkou pri mori zakaždým uľaví. Pozitívne účinky morských destinácii poznali už v minulosti. Spomeňme napríklad cisárovnú Sisi, ktorá svoju astmu liečila na ostrove Korfu. My dnes vycestujeme k menej tradičnému moru, o to však viac vyhľadávanému.
Mŕtve more nie je typickým morom, ide vlastne o najslanšie jazero na svete. Jeho voda sa využíva na mnohé liečivé procedúry. Vycestovať za ním musíte na hranicu Jordánska a Izraela. Okrem titulu NAJSLANŠIE, je zároveň aj NAJNIŽŠIE položeným morom na Zemi.
Objavte krásy Mŕtveho mora
Mŕtve more je známe nielen svojím mimoriadne vysokým obsahom soli, ktorý dosahuje približne 30 %, ale aj jedinečnými minerálmi, ako sú horčík, vápnik, draslík a bróm, ktoré majú priaznivé účinky na pokožku, dýchacie cesty a celkovú regeneráciu organizmu.
Voda v tomto jazere je taká hustá, že umožňuje bez námahy plávať na hladine, čo patrí medzi najväčšie atrakcie tejto oblasti. Okrem vody je tu obľúbené aj bahno z Mŕtveho mora, ktoré má výnimočné detoxikačné a regeneračné vlastnosti a využíva sa v kozmetike i zdravotníctve.
Pre cestovateľov je návšteva Mŕtveho mora zážitkom nielen kvôli jeho jedinečným prírodným vlastnostiam, ale aj kvôli okolitej krajine a kultúrnym pamiatkam. Na jordánskej strane môžu turisti navštíviť starobylé mesto Petra, zatiaľ čo izraelská strana ponúka príležitosť preskúmať Masadu, historickú pevnosť s nádherným výhľadom na púštnu krajinu.
Podnebie v tejto oblasti je celoročne teplé, pričom aj v zime teploty málokedy klesnú pod 20 °C, čo robí z Mŕtveho mora ideálnu destináciu pre oddych a liečebné pobyty.
Shutterstock®Pozitívne účinky pobytu pri Mŕtvom mori na telo
Bežné more obsahuje okolo 3,5 % soli, Mŕtve more jej má desaťkrát viac. Vďaka tomu k tejto vode cestujú turisti z celého sveta. Liečia si tu kožné aj dýchacie problémy. Regenerujú telo aj myseľ a na vlastnej koži si skúšajú známe účinky kozmetiky, ktorá sa pýši výťažkami z tohto mora.
Okrem soli obsahuje aj veľké množstvo rôznych minerálov. Na niektorých miestach na pláži nájdete nánosy bahna, v ktorom sa pokojne môžete vyváľať. Aj ono má totiž vysoko liečivé účinky, okrem toho ozdraví vašu pleť, zbaví ju toxínov, vyčistí, zjemní, jednoducho dokonalý wellness priamo pod holým nebom.
Okrem problémov s pleťou (akné, ekzémy, psoriáza), ktorým v mori napomáha najmä síra a horčík, obsahuje Mŕtve more aj draslík, ktorý je veľmi účinným pri liečbe ťažkostí pohybového aparátu. Výrazne zlepšenia zaznamenávajú ľudia trpiaci reumou či artritídou.
Mŕtve more a vplyv na psychiku
Pri Mŕtvom mori sa vám nielenže zlepší zdravotný stav, ale aj psychika. Dovolenka sa tu odporúča najmä vtedy, ak si na vás za poslednú dobu zasadol stres. Jód a bróm, ktoré toto more obsahuje, totiž priaznivo pôsobia na celý nervový systém.
Pobyt pri Mŕtvom mori navyše podporuje celkové uvoľnenie a duševnú rovnováhu, pričom kombinácia minerálov, slaného vzduchu a priaznivého podnebia pomáha zmierniť únavu, podráždenosť a poruchy spánku.
Vďaka nižšiemu atmosférickému tlaku a vyššej koncentrácii kyslíka v tejto oblasti dochádza k lepšiemu okysličeniu mozgu, čo prispieva k zníženiu úzkosti a napätia. Mnohí návštevníci tu pociťujú výrazné zlepšenie nálady a celkový pocit ľahkosti, vďaka čomu je Mŕtve more ideálnym miestom na psychickú regeneráciu.
Plávanie v Mŕtvom mori
Vysoký obsah soli v tomto mori spôsobuje, že ak si chcete zaplávať, ostanete sklamaní. Soľ vás jednoducho bude držať nad hladinou. Ocenia to najmä neplavci, ale aj tie z nás, ktoré si rady dajú kraula, raz dva prídu na čaro pomalého unášania nad hladinou. Jazero má rozlohu niečo málo cez 1000 kilometrov štvorcových. Jeho povrch leží okolo 390 km pod hladinou mora, problémom je ale rýchle vysychanie tohto mora.
Ešte v roku 1965 bola jeho hladina 395 km pod hladinou mora, teraz je to už vyše 410. Niekedy jazero vcelku je v súčasnosti už rozdelené suchou pevninou – pás sa objavil v strede mora a delí ho tak na dve časti.
Shutterstock®Voda v Mŕtvom mori
Voda v Mŕtvom mori je príjemne teplá, belasá, ale bez akéhokoľvek života. Ak sa obávate žralokov, morských ježkov či medúz, tu vám stret s nimi naozaj nehrozí. Vstup do Mŕtveho mora má „špeciálny“ postup, na ktorý raz dva prídete istotne aj sami. Predsa len pre istotu, keďže sa v ňom nedá plávať ani ponárať, postupujte pomaly tak, že sa budete postupne zosúvať. Až kým teda nebudete v polohe ležiaco-sedacej.
Dovolenka pri Mŕtvom mori a gastronómia
Miestna gastronómia je ďalším aspektom, ktorý si pri návšteve Mŕtveho mora zaslúži pozornosť. Či už ste na izraelskej alebo jordánskej strane, môžete ochutnať tradičné blízkovýchodné špeciality, ako sú hummus, falafel, šakšuka, baba ganoush alebo čerstvé datle a granátové jablká.
Reštaurácie v okolí často ponúkajú jedlá pripravované zo surovín bohatých na minerály a antioxidanty, čo ešte viac podporuje zdravotné benefity vášho pobytu. Večer si môžete vychutnať pohľad na zapadajúce slnko nad púštnou krajinou, čo dodáva tejto destinácii nezameniteľnú atmosféru pokoja a harmónie.
Čo sa na dovolenke pri Mŕtvom mori ešte dá zažiť?
Okrem spomínaných liečebných procedúr môže z času na čas pláž aj opustiť. Okolitú krajinu tvorí zväčša púšť a hory, ale aj zaujímavé pamiatky. Za zmienku stojí minimálne historická pevnosť Masada, ktorú nájdete v blízkosti mora na veľkolepom skalnatom útese. Masada je dnes chránená UNESCOM, vedie k nej Hadí chodník, pre viac unavených aj lanovka.
Ďalšou fascinujúcou zastávkou je Ein Gedi, nádherná oáza nachádzajúca sa na západnom brehu Mŕtveho mora. Tento prírodný park ponúka vodopády, jaskyne a bujnú vegetáciu, ktorá je v ostrom kontraste s okolitou púštnou krajinou. Pre milovníkov turistiky je Ein Gedi skvelým miestom na prechádzky, kde môžete obdivovať exotické rastliny, objaviť zaujímavé skalné útvary a dokonca stretnúť aj vzácne druhy zvierat, ako sú damany či kozorožce núbijské.
Neďaleko Mŕtveho mora sa nachádza aj významná biblická lokalita Qumran, kde boli v polovici 20. storočia objavené slávne Zvitky od Mŕtveho mora – staroveké rukopisy s historickým a náboženským významom. Návštevníci tu môžu preskúmať pozostatky kláštora, starobylé vodné cisterny a jaskyne, kde boli tieto vzácne texty ukryté.
Okrem histórie však región ponúka aj moderné atrakcie – v luxusných rezortoch si môžete dopriať wellness procedúry s využitím minerálnych solí a bahna, vďaka čomu sa váš pobyt pri Mŕtvom mori stane dokonalou kombináciou oddychu, liečby a poznávania.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos
Aktualizovaný článok: 04.02.2025