Na Slovensku je viac ako 70 % ľudí veriacich. Prevládajúcim vierovyznaním v našej krajine je rímskokatolícke, evanjelické a.v., gréckokatolícke. Jednotlivé cirkvi majú svoje chrámy, kde veriaci ticho vyznávajú svoje hriechy a chválospevmi vzývajú Boha. Tieto miesta, primárne slúžiace na modlitby, sú takisto historickými pamiatkami a pozostatkami našich predkov, ktorí rovnako ako my dnes, spínajúc ruky do neba, vyslovovali svoje prosby a túžby. Po celom Slovensku možno nájsť stovky kostolov a chrámov. Každý z nich je jedinečný, či už svojou architektúrou, pôvodom alebo umiestnením. Každý z nich má svoj príbeh. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko najkrajších svätých stavieb na Slovensku.
Pozri aj: Tip na rodinný výlet: Minifarma Lubina so zvieratami na dosah ruky
Bazilika sv. Egídia, Bardejov
Bazilika je spolu s radnicou dominantou mesta Bardejov. História tejto neskorogotickej stavby siaha až do trinásteho storočia. Okrem významnej architektonickej hodnoty je zaujímavá aj pre svoj vzácny interiér s významnými pamiatkami z obdobia stredoveku, ktoré majú vysokú umeleckú a historickú hodnotu. V interiéri dominuje súbor jedenástich krídlových gotických oltárov. K ďalším vzácnym pamiatkam patrí súsošie Golgota z 15. storočia, plastika sv. Egídia biskupa, korpus Krista, neskorogotická bronzová krsteľnica. Bazilika je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Evanjelický kostol Zemianske Podhradie
Klasicistický kostol v Zemianskom Podhradí bol postavený na mieste bývalého močiara. Ako základy stavby poslúžili zabíjané dubové pylóny. Kostol má elipsovitý pôdorys a v celej strednej Európe sú takéto kostoly len dva, na Slovensku a v Nemecku. Táto zaujímavá stavba má štvoro dverí, ktoré vedú na každú svetovú stranu a ani jedny nie sú hlavné.
Modrý kostol, Kostol sv. Alžbety
Rímskokatolícky chrám nachádzajúci sa v Bratislave je unikátny svojou modrou fasádou a strechou. Ide o jednoloďový secesný kostol postavený v rokoch 1909 až 1913. Pôvodne bola táto stavba súčasťou katolíckeho gymnázia a mala slúžiť ako kaplnka pre študentov. Obdobie secesie bolo charakteristické prírodou a návratom k remeselnej výrobe, preto je interiér kostola zdobený lístkami, kvetmi a ďalšími prírodnými motívmi. Hlavným prvkom čelnej fasády stavby a oltára je mozaika s postavou svätej Alžbety držiacou ruže.
Vybrali sme: Hľadáš neobyčajné miesta na dovolenku? Objav krásy Slovinska!
Kostol Ducha Svätého, Žehra
Výstavba jednoloďového ranogotického kostola na kopci nad obcou Žehra bola pravdepodobne iniciovaná tatárskymi nájazdmi a spustošenou krajinou, ktorú po sebe Tatári zanechali. Najcennejšou pamiatkou kostola sú fresky, ktorými je pokryté celé presbytérium, víťazný oblúk a severná stena. Maľby predstavujú ucelený ikonografický komplex. V kostole sa nachádza i kamenná krstiteľnica z trinásteho storočia. Od roku 1993 je stavba spolu so Spišským hradom zapísaná na Zozname UNESCO.
Nový evanjelický kostol v Kežmarku
Nový evanjelický kostol v Kežmarku bol postavený v eklektickom slohu v rokoch 1872 až 1894. Postavil ho domáci staviteľ Viktor Lazar podľa projektu viedenského architekta Theophila von Hansena. Zaujímavá stavba nesie niekoľko prvkov mešity i synagógy. Jej strop tvoria arabesky, šesť cípe židovské hviezdy, vysoké okná. Kostol patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska
Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, Svidník
Tento gréckokatolícky kostol postavený bez jediného klinca spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka bol v roku 2008 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Táto trojdielna zrubová stavba s bohato členenou čiernou šindľovou strechou a troma vežami bola postavená v roku 1658. Interiér je tvorený ikonostasom, nástennými maľbami Posledný súd a Kalvária, oltárom.
Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina
Tento symbol Španej Doliny vznikol v roku 1254 na základoch staršej románskej stavby. Z námestia ku kostolu vedie unikátne kryté schodisko so stošesťdesiatdva drevenými schodmi. Obyvatelia tejto známej baníckej obce často hovoria, že chodia na omše do „neba“, a to práve kvôli týmto schodom.
Inšpiruj sa: Ktorá pozícia je najlepšia pre dobrý spánok? Rozhodne skús túto!
Dóm sv. Alžbety, Košice
Najväčšia katedrála na Slovensku postavená v štrnástom až šestnástom storočí je nádhernou, unikátnou stavbou takisto zapísanou na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jej interiér dotvárajú vzácne pamiatky kresťanského sveta, ako je kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs, relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. košických mučeníkov, štvorkrídlový oltár sv. Alžbety, zachované fresky, celokovový oltár (údajne jediný v Európe), reliéf posledného súdu, obrovský organ. Zaujímavé je aj Kráľovské schodisko, ktoré je jedným z piatich dvojitých a točitých gotických schodísk v Európe. Každú nedeľu sú tu dokonca bohoslužby vedené v latinskom jazyku.
Drážovský kostolík, Kostol sv. Michala Archanjela, Dražovce
Malebný románsky kostolík zasadený do čarovného prostredia, na okraji strmého zrázu vo výbežku Tríbečského pohoria. Stavba sa nachádza v areáli sčasti zničeného slovanského opevneného hradiska. Jednoloďový kostol s polkruhovou apsidou pochádza z jedenásteho až trinásteho storočia. Výnimočnú polohu kostolíka využili vo svojich videoklipoch hudobné skupiny, ako Gladiátor či Tublatanka a takisto režiséri. Natáčali sa tu scény z filmov Adam Šangala, Láska na vlásku, Javor a Juliana. Kostolík bol dokonca zobrazený na rubovej strane päťdesiat korunovej bankovky.
Na Slovensku máme nespočetné množstvo krásnych chrámov a kostolov z rôznych historických období. Každá stavba je jedinečná a nezameniteľná. Mnoho z nich je pod ochranou UNESCO. Koľko vlastne máme kostolov? V roku 2015 jeden mladík dokončil svoj projekt. Osem rokov chodil po Slovensku a odfotil všetky naše kostoly. Bolo ich 4 125.