Každý rok si ich nakúpime do zásoby, no na konci leta konštatujeme, že to boli zbytočne vyhodené peniaze, pretože sme ich ani z polovice nespotrebovali. Čo už, veď ich použijeme nasledujúci rok. Síce takýmto spôsobom zamedzíme plytvaniu, ale rozhodne neprospejeme našej pokožke. Opaľovacie krémy s SPF ochranným faktorom, ako aj iná kozmetika, majú svoj dátum spotreby. Ten je uvedený na každom obale produktu. Zväčša u opaľovacích krémoch hovoríme o 6 mesiacoch od ich otvorenia. Ako uvádzajú dermatológovia, opaľovacie krémy sa časom stávajú nestabilnými, v dôsledku čoho sa riziko vzniku popálenín a poškodenia pokožky zvyšuje.
Ako zistiť či je krém na opaľovanie vhodné vyhodiť?
Ak ste po roku vytiahli opaľovací krém no váhate či ho použiť, tak v prvom rade skontrolujte jeho dátum exspirácie. Aj keď platí, že krémy majú dátum exspirácie zvyčajne 3 roky, po otvorení je to len niekoľko mesiacov. Keď je krém už po záruke alebo aj nie, ešte stále existujú ďalšie náznaky, ktoré vám napovedia či je krém súci do koša.
Zamerajte sa na jeho vôňu a konzistenciu. Ak je vôňa opaľovacieho krému iná, než si pamätáte, môže to byť znakom toho, že krém už je po zenite a je vhodné ho radšej vyhodiť než používať. To platí aj v prípade jeho konzistencie. Tá sa ťažšie rozlišuje u olejových prípravkov na opaľovanie. Pri krémoch sa môže konzistencia zmeniť na vodovú. Keď k tomu dôjde, krém radšej vyhoďte a zájdite si do lekárne alebo do obchodu pre nový.
Samozrejme, mnohí z nás sú odhodlaní používať aj staršie krémy, ktoré sú otvorené už dlhšiu dobu, a to len preto, aby nimi zbytočne neplytvali. No v tomto prípade si treba uvedomiť, že krémy po exspirácii strácajú svoje vlastnosti. Vaša pokožka tak nebude dostatočne chránená pred UV žiarením, čím vzniká vyššie riziko vzniku slnečných popálenín, kožných problémov či dokonca riziko vzniku rakoviny kože.
Zaujme ťa: Čo je žihľavka? Rozpoznaj tento nepríjemný zdravotný problém
Čo sa deje s opaľovacím krémom po exspirácii?
Nemusíme hovoriť len o exspirácii krémov. Slnečná kozmetika je zvyčajne obohatená o SPF faktory, ktoré fungujú na princípe absorpcie a rozptyle UV lúčov. Ak krémy necháte na slnku alebo v horúcom aute, môže sa vzorec krémov zmeniť, v dôsledku čoho ich ochrana môže byť neúčinná, poprípade oveľa nižšia.
Minerálne krémy na opaľovanie sú však stabilnejšie, nakoľko obsahujú zložky ako je oxid titaničitý či oxid zinočnatý, ktorý odoláva vyšším teplotám, no nie vždy to stojí za to riziko. Človek totižto nikdy nevie, čo sa deje vo vnútri krému pri pôsobení vysokých teplôt naň.
Najbližšie, keď sa budete chystať chytať letný bronz na pokožke, siahnite radšej po novom opaľovacom kréme. Nezabúdajte však ani na skutočnosť, kam aplikovať opaľovací krém, aby bol účinný. Tiež platí, že na celé telo by ste mali aplikovať približne 30 ml ochranného krému, a to každé 2 hodiny. V prepočte by ste tak mali minúť jedno balenie krému počas jedného dňa stráveného na slnku. Takto predídete spáleniu pokožky, ale aj plytvaniu ochrannými krémami.
Neprehliadni: Čo spôsobuje svrbenie kože a tela? Toto sú časté príčiny!