Petržlenová vňať je nadzemná časť petržlenu, ktorá sa často používa do polievok, na dochutenie a ozdobenie jedál, prípadne skončí v koši. Pritom je to veľká škoda, pretože táto vňať obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a mnoho iných priaznivých látok a môžeme ju nazvať prírodným liečivom.
Prečítajte si, s čím všetkým vám dokáže obyčajná petržlenová vňať pomôcť!
Petržlenová vňať je plná živín
Zelená časť petržlenu má vysoký podiel minerálnych látok, najmä železa, zinku, vápnika, horčíka a taktiež bielkovín, vlákniny a vitamínov B, C a E. Už dve polievkové lyžice vňate obsahujú viac ako dostatočnú dennú dávku vitamínu K. Táto zelená vňať obsahuje aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, betakarotén a kyselinu pantoténovú a listovú.
Petržlenová vňať má pre veľký obsah živín množstvo pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Má antibiotické a antiseptické účinky, podporuje rast buniek, trávenie a vylučovanie žlče, účinkuje proti zápalom a infekciám a detoxikuje organizmus. Vňať petržlenu blahodarne pôsobí hlavne na obličky a močové cesty, kardiovaskulárny systém, kostné tkanivo a dokonca dokáže odstrániť plynatosť a upraviť nepravidelnú menštruáciu.
Petržlenovú vňať konzumujte čerstvú alebo aj sušenú. Čerstvú ju ľahko uschováte napríklad v mrazničke. Môžete si ju nasekať do šalátov, nátierok, použiť ako oblohu alebo si z nej pripraviť čaj. Vňať sa dá použiť aj zvonka, a to vo forme účinnej pleťovej masky. My sme vám priniesli hneď tri tipy, ako s petržlenovou vňaťou zaobchádzať.
Odporúčame: Zdravé vylučovanie môže byť i viackrát za deň, tvrdia lekári
1. Zbavte sa akné
Petržlenová vňať by vám mohla pomôcť v boji proti akné. V prvom rade si pleť môžete naparovať nad horúcou vodou s pridaním vňate z petržlenu. Tá má totiž vysoké množstvo vitamínu A, čo je na liečbu akné veľmi vhodné.
Druhým spôsobom je príprava petržlenovej vody s citrónom, pomocou ktorej sa zbavíte nielen akné, ale aj tmavších škvŕn či začervenaní, ktoré sa na vašej pleti nachádzajú. Na prípravu budete potrebovať 2 polievkové lyžice nadrobno nakrájanej petržlenovej vňate, 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy a 200 ml vody.
Nasekanú petržlenovú vňať povarte asi 10 až 15 minút. Po vychladnutí sceďte a pridajte citrónovú šťavu. Ak je vaša pleť veľmi citlivá na šťavu z tohto ovocia, použite jej menej. Pripravenú vodu skladujte v chladničke a aplikujte dvakrát denne. Po niekoľkých týždňoch by ste mali spozorovať výsledky v podobe krajšej a zdravšej pleti.
Bude vás zaujímať: Babské triky v domácnosti, ktoré nefungujú!
2. Odstráňte pigmentové škvrny
Petržlenová vňať sa dá použiť aj na zmiernenie alebo úplné odstránenie pigmentových škvŕn či pieh. Máme pre vás opäť dva spôsoby, ako na to. Vyskúšajte petržlenovú masku alebo vodu s tea tree olejom. Príprava petržlenovej masky je veľmi jednoduchá. Do mixéra vhoďte hrsť petržlenovej vňate, 2 lyžice jablčného octu, 3 lyžice bieleho jogurtu a rozmixujte. Na pleti nechajte pôsobiť 25 minút. Následne dôkladne opláchnite.
Na prípravu petržlenovej vody budete potrebovať 1 viazaničku vňate a pár kvapiek tea tree oleja. Vňať zalejte pohárom vriacej vody a cez noc nechajte vylúhovať. Ráno vodu sceďte a pridajte 1-2 kvapky oleja. Na pleť aplikujte trikrát denne. Skladujte v chladničke, no po týždni si vždy pripravte novú.
Odporúčame: Ploché bruško za 3 dni! Skúste tento kompletný jedálniček.
3. Vyliečte zápaly a infekcie močových ciest
Pomocou petržlenového čaju sa ľahko zbavíte nepríjemných zápalov močových ciest. Tento čaj si pripravíte zo 4 polievkových lyžíc nasekanej vňate, kúska petržlenu (asi 2-3 cm) a z jedného litra vody. Nadrobno nakrájanú vňať zalejte odporučeným množstvom prevarenej horúcej vody. Pre silnejší účinok nastrúhajte koreň petržlenu. Nechajte lúhovať okolo dvadsať minút a sceďte.
Petržlenový čaj pite počas celého týždňa, štyri poháre denne, čo predstavuje celý pripravený liter čaju. Ten pôsobí antibakteriálne, protizápalovo, močopudne a regeneruje podráždené sliznice v močových cestách. Vďaka tomu prispieva k postupnému potlačeniu zápalov.
Tip na záver: Mrazenie petržlenovej vňate
Petržlenovú vňať sa oplatí uskladniť si aj na zimné obdobie, kedy ju môžete využiť do polievok alebo do omáčok. Správne mrazenie v tomto prípade zahŕňa jej uchovanie buď v celých kytičkách alebo v nasekanej forme.
Odporúča sa skladovať petržlenovú vňať v mrazničke vo vzduchotesnej nádobe, aby si udržala svoju farbu, chuť i vôňu. Poprípade ju môžete nasekať, zmiešať s olivovým olejom a nadávkovať do formy na ľad. Potom stačí vylúpnuť jednu kocku a vložiť do pripravovaného pokrmu.
Odporúčame: Recept: Cmarové hamburgerové žemle
Naposledy aktualizovaný článok:11.7.2022