Beháte rada a často? Rozhodli ste sa preveriť vaše sily a skúsiť zabehnúť maratón? Výborne! Je to skvelý spôsob, ako zistiť, kde sú vaše limity a fyzické sily. Nie je to však také ľahké, ako sa zdá.
My v KAMzaKRÁSOU vám prinášame jednoduchý návod, ako si vytrénovať fyzičku a pripraviť sa na maratón ak máte naozaj málo času. Cca 6 týždňov, čo je naozaj hraničné. Naše tipy vám pomôžu zorientovať sa a pripraviť sa na nástrahy, ktoré vás môžu stretnúť (a o ktorých možno ani neviete).
Existuje mnoho spôsobov, ako sa pripraviť na takú zložitú fyzickú námahu a akciu, ako je maratón. Dôležité je uvedomiť si, že práve maratón je o obrovskej výdrži. Nie o tom, kto je rýchlejší. Tu nejde o konkurenciu. Podstatné je premôcť sám seba. Preto tieto tipy platia rovnako pre začiatočníkov, ako pre pokročilých, či otrlých bežcov:
Zdravá strava
Poviete si – áno, toto sa píše všade. Je to pravda. Sú toho plné články, ale väčšiu pravdu nikto nevymyslel. Jedlo je palivo. Pre vaše bunky, svaly aj kosti. Buď jedlo pracuje pre vás, alebo kope proti vám. Vyberte si. Potraviny, ktoré pomáhajú sú hlavne mandle, lebo sú plné vitamínu E, ktorý môžete užívať aj ako doplnok stravy. Pokojne ich pridajte do svojho šalátu, alebo ich chrumkajte ako zdravý olovrant. Ďalej Vajíčka, keďže sú plné proteínov, ktoré vyživujú vyčerpané svalstvo. Ako bežec sa nezaobídete bez sacharidov. Najmä tých z ovocia.
Odporúčame prečítať: Objavte v lete čaro byliniek!
Tréningový plán
Inak sa nepohnete. Maratón nie je 5 km. Tu budete potrebovať čas. Čas na to , aby ste svoje sily a mantinely posúvali ďalej a ďalej. Radím maximálne prihodiť kilometer za deň. Aj to je už dosť veľa. Na začiatok stačí striedať beh a rýchlu chôdzu. Svaly sa dostanú do módu, že budú doslova nastavené na neustály výkon. Čo je pre vás dobre. Píšte si poznámky, kreslite grafy.
Prvé dva týždne sú vhodné iba na pomalé pridávanie kilometrov. V treťom týždni pridajte silový tréning. Tu už by ste mala byť schopná prebehnúť 10 km každý druhý deň. V štvrtom týždni budete mať pocit, že vám idú odpadnúť nohy. Vydržte.
Strečing & Masáž
Strečing je dôležitý. Veľa bežcov na neho zabúda a pritom vám pomôže odbehnúť pekných pár km naviac. Bez strečingu riskujete svalové zranenie a svalovku. Doprajte si aj masáž. Od lýtiek smerom hore, ku stehnám. Nohy treba rozmaznávať.
Tenisky
Alfa a omega behu. Bežecké tenisky. Dostatočne ľahké, ale pevné. Bez nich ani ranu. Musíte sa v nich cítiť dostatočne pohodlne. Nesmú nikde tlačiť, ani omínať. Radím radšej zainvestovať. 40 km neodbehnete v teniskách za 10 Eur. To naozaj nie.
Odporúčame prečítať: Kysnutý koláč s posýpkou
Nájdite si sparingpartnera
Ak je to možné, nebehajte sama. Ve dvou se to lépe táhne, to je fakt. Naviac vám to prinesie pocit motivácie a zadosťučinenia. Keď sa rozbehnete štyria, budete sa ťahať navzájom. Nik nebude chcieť byť posledný. Plus priatelia, ktorí s vami pobežia, určite žijú aktívnejším spôsobom života. Tak robíte všetci niečo pre svoje zdravie. A to je veľmi fajn.
Zostaňte pozitívna
Slová nedá sa a nemôžem vyraďte zo svojho slovníka. Slovami klasika – či si už myslíte,že to zvládnete alebo nie, máte pravdu. Tak to je. Vaše myšlienky formujú váš život. Ako náhle začnete behať denne, výsledky sa ukážu. Budete silnejšia, sebaistejšia. Pravidelné cvičenie plní váš mozog serotonínom, hormónom šťastia, vďaka ktorému budú aj chmúrne dni ružovejšie. A zdravé telo je kľúč k zdravej mysli. Beh vás urobí zdravšou aj šťastnejšou. Len sa mu treba venovať pravidelne.
Takže, tu je plán, ako sa dopracovať až k maratónu. Ľahko sa vraví, ťažko spraví. Ale, za skúšku to stojí, no nie ?
www.thinkstockphotos.com