Pestovanie na balíkoch slamy: Zisti, prečo treba ísť do toho!

Pestovanie na balíkoch slamy sa stáva čoraz populárnejším spôsobom záhradkárčenia aj medzi nami Slovákmi. Že ste o tom ešte nepočuli, respektíve zaujíma vás, v čom spočíva, aké sú výhody a prečo sa na túto formu pestovania začíname obracať? V tom prípade čítajte ďalej a možno tomu prídete samy na chuť.

Čo všetko sa dá pestovať na slamených balíkoch?

Paradajky, papriky, uhorky, tekvice, mrkvu, ale dokonca aj jahody, kvety a bylinky – to všetko si môžete ľahko dopestovať na slamených balíkoch. Slama ako pestovateľské prostredie totiž ponúka nemálo výhod. Veď len odpadnutie povinnosti plieť burinu, okopávať a to všetko bez priestorových obmedzení je obrovské plus. Môžete tak pestovať zeleninu aj v prípade, že vo vašej záhrade sa nachádza nekvalitná pôda, chudobná na živiny. Uznávame, je to ešte stále viac experiment, než bežná forma pestovania, ale keď sú naň samé dobré ohlasy, nie je dôvod to nevyskúšať, no nie?

 

Pozri aj: Láka ťa pestovanie koriandra? Zisti, ako ho mať čerstvý po celý rok!

pestovanie na slame

Zdroj: Shutterstock®

Chce to len dôkladnú prípravu a pestovanie sa môže začať

Ako to celé vlastne funguje? Zjednodušene povedané, položíte si balík slamy kamkoľvek, pokojne aj na betónovú plochu a pestujete. Lepšie však bude, keď si to celé trochu rozmeníme na drobné. Na miesto (najlepšie slnečné), kde bude uložený balík slamy, si rozložte buď kartón alebo vrstvu novín, prípadne izolačnú fóliu. Tento krok vynechajte jedine v prípade, že slamený balík položíte na naozaj kvalitnú pôdu, z ktorej môže slama čerpať živiny.

 

Budete potrebovať, logicky, balík slamy (ideálne hranatý), na ktorý nasypete hnojivo (musí obsahovať aspoň 20 % dusíka a neuškodí ani obsah fosforu a draslíka). Na jeden balík budete na začiatok potrebovať približne tristo gramov hnojiva.

alternatívne spôsoby pestovania

Zdroj: Shutterstock®

Kde zoženiete balíky slamy?

Takúto slamu si bez problémov môžete zakúpiť na najbližšej farme alebo u poľnohospodára vo vašom okolí. Hnojivo, ktoré ste vysypali na slamu, zalejte vodou, v ideálnom prípade dažďovou a odstátou. Vodu bude tento balík potrebovať aj na druhý a aj na tretí deň, ešte pred samotnou výsadbou, a to tak, aby bola slama dostatočne mokrá.

 

Na štvrtý, piaty a šiesty deň opäť posypte balík slamy hnojivom, stačí každý deň po sto gramov. Každé hnojenie zalejte vodou, skôr teplou, ako studenou. Počas ďalších troch dní pokračujte v hnojení a zalievaní teplou vodou, avšak používajte už len malé množstvo hnojiva. Od desiateho do dvanásteho dňa už nehnojte, len zalievajte tak, aby bol balík permanentne vlhký.

 

Prečítaj si: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

pestovanie kvetov na slame

Zdroj: Shutterstock®

Čo nasleduje po procese prípravy?

Celý tento dvanásťdňový proces prípravy slamy sa deje preto, že slama je takzvaný mŕtvy produkt, ktorý treba doslova oživiť pomocou organizmov a žiadúcich baktérií. Keď je balík slamy pripravený na výsadbu (asi na dvanásty deň od zasypania hnojivom), spravte do slamy menší otvor, kam vložíte sadeničku aj s pôdou a zalejte. Postupujte rovnako ako keby ste sadeničku vkladali do klasickej pôdy. Ak chcete na balíky slamy vysievať zeleninu zo semiačok, navrch slameného balíka nasypte menšiu vrstvu substrátu a vkladajte semienka.

ako sa pestuje na slame

Zdroj: Shutterstock®

Na balíkoch slamy je úžasné, že na nich môžete plodiny pestovať aj po stranách, nielen zvrchu. A teraz už len s úsmevom do trochu netradičného, no zato veľmi efektívneho pestovania toho, čo vám prinesie radosť a zdravie! :-)

4 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.08.2018 08:56

rada dobrá, horšie je to s tou slamou...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.08.2018 08:28

O pestovaní na slamených balíkoch, určite má svoje výhody, rada vyskúšam.

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

14.10.2018 19:03

určite na jar vyskúšam

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.12.2018 10:34

Vyzerá to super, veľmi zaujímavý nápad.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE