Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zelenina podobná zemiakom pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Tak by sa dala pár slovami opísať slnečnica hľuznatá alebo ľudovo nazývaný topinambur, ktorého pestovanie bolo na Slovensku istú dobu zakázané. Jeho výživové zloženie ocenia najmä ľudia trpiaci cukrovkou. Pravidelná konzumácia prispieva k stabilnému zníženiu koncentrácie cukru v krvi, čím sa môžete vyhnúť nepríjemným stavom tohto ochorenia.

 

Náhrada klasických zemiakov

 

Pôvodne sa topinambur pestoval ako náhrada za klasický zemiak. Jeho výživové zloženie a dobrá odolnosť voči chladnejším podmienkam z neho spravil obľúbenú rastlinu, ktorá sa v súčasnosti pestuje po celom svete. Výhodou tejto rastliny je jej veľká využiteľnosť.

 

Okrem toho, že sa používa v potravinárstve, pridáva sa do krmív pre zvieratá a slúži aj ako energetická plodina. Zaujímavosťou je, že hoci sa hľuzy tejto rastliny podobajú na tradičné zemiaky, z botanického hľadiska je príbuzná slnečnici. 

 

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zdroj: Shutterstock®

Význam pre zdravie

 

Okrem toho, že je topinambur skvelou potravinou pre všetkých ľudí trpiacich cukrovkou, vyhýbať by sa mu nemali ani obézni ľudia. Má nízky glykemický index, takže je vhodný pri redukčných diétach. Medzi ďalšie pozitívne účinky na organizmus patrí aj zlepšenie trávenia, prevencia proti reumatizmu, zvyšovanie odolnosti organizmu pri infekciách či znižovanie cholesterolu v krvi. 

 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zdroj: Shutterstock®

Pokuta za pestovanie?

 

Topinambur patrí na Slovensku medzi invázne rastliny. To znamená, že nepochádza pôvodne z našich oblastí a dokáže sa nekontrolovateľne šíriť. Práve toto šírenie môže ohroziť naše pôvodné druhy rastlín a vytlačiť ich z našich oblastí.

 

Problémy mali aj poľnohospodári, ktorým sa nedarilo zasadiť iné druhy plodín na tie polia, kde už topinambury boli v minulosti zasadené. Ich hľuzy zostávali stále v zemi. Z týchto dôvodov bolo pestovanie topinamburov pred niekoľkými rokmi u nás zakázané. Od roku 2014 však tento zákaz neplatí a vy si môžete topinambury pestovať v záhrade bez akejkoľvek pokuty. 

 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.shutterstock.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.03.2016 07:01

s touto zeleninou zatial nemam ziadnu skusenost, nepoznam ju

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

02.04.2016 08:26

počula som o nich no nikdy som topinambur doma nepripravovala

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

06.04.2016 11:06

počula som už o nej, ale nemala som ešte možnosť ju skúsiť

Vaše meno:

Antónia Vattaiová

Antónia Vattaiová

06.04.2016 22:10

Už ich pestujem. Chutia výborne, len tak nakrájané na kolieska namiesto reďkovky... :-))

Vaše meno:

peter z TN

peter z TN

08.04.2016 16:46

Su veru fajn. Tento rok uz sadim druhu urodu a zasadil som ich tolko ze ich mozem predavat vo velkom. My z nej robime rozne pokrmy ale najcastejsie ide donpolievok a salatov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.