Inšpiratívne, nezlomné, pracovité, no i napriek tomu ich definuje obyčajnosť. Také sú obyčajné Slovenky 21. storočia, ktoré svojou vášňou a odhodlaním ukázali okoliu, že žena sa stane spokojnou a silnou hlavne vtedy, ak robí to, čo ju napĺňa a baví. Keď nadobudne pocit, že je presne tam, kde má byť. Keďže je týchto výnimočných žien viac, radi by sme vám ich postupne predstavili.
Jednou z prvých inšpiratívnych dám je i Elena Kaslu. Správne, už jej priezvisko napovedá výnimočnosť, no predovšetkým kvôli tomu, že jej manžel pochádza z Turecka. A tým sa to celé začalo. Spoznávaním a ochutnávaním jeho tradičnej kuchyne sa v Elene zrodila vášeň pre turecké jedlá, ktorá dospela až k založeniu vlastného blogu s názvom „Moja turecká kuchyňa“.
Čo bola tvoja prvotná motivácia k vytvoreniu blogu mojatureckakuchyna.com?
Blog som začala písať asi pred šiestimi rokmi, v tom čase sme začali s mojím už terajším manželom spoločne bývať. Vtedy som varila skôr z povinnosti, no spoločnou domácnosťou vo mne prirodzene dozrela chuť do spoločného varenia a stolovania. Manžel ma naučil variť zaujímavé jedlá, ukázal nové suroviny, a tak sa postupne začala moja súkromná gastronomická revolúcia. Pri skúšaní nových receptov mi napadlo, že turecká kuchyňa je tak trochu nedocenená. Svoje recepty som si zapisovala a postupne som ich začala uverejňovať na svojom blogu. Zistila som, že to nie je len kebab a baklava. Kdeže! Je to výborná, pestrá, ale jednoduchá strava z dostupných (aj u nás) surovín - veľa zeleniny, strukovín, jogurtov, byliniek, olivového oleja, ale aj čili a štipľavých jedál, mliečnych dezertov a podobne.
Odporúčame: Recepty na 3 ľahké šaláty vhodné na letné menu
Ako turecká kuchyňa a s ňou spojené písanie blogu obohatili tvoj život?
Vďaka blogu som sa začala zaujímať o tureckú kuchyňu oveľa viac. Túžila som vyskúšať všetky možné recepty, no pravdou je, že zo začiatku veľa z nich letelo do koša. Musela som sa naučiť fotografovať jedlo tak, aby bolo lákavé aj pre oči, čo je pri foodblogovaní veľmi dôležité. Okrem toho som vďaka blogu spoznala množstvo zaujímavých a inšpirujúcich ľudí, bloggerov a niektoré stretnutia dokonca prerástli do priateľstva. Zúčastnila som sa niekoľkých foodblogerských akcií a stretnutí a som nesmierne šťastná, že patrím do tejto komunity. Pretože ako povedala Julia Child - “People who love to eat, are always the best people”.
Bude vás zaujímať: Tajomstvá krásy žien z rôznych kútov sveta
Ako dlho trvá tvorba jedného receptu – od výberu surovín cez varenie, fotografovanie až po výsledné uverejnenie na blogu?
Niekedy zaberie celý proces pár hodín, ale vždy to stojí za to. Keď vyberám recepty, snažím sa, aby jedlo bolo pripravené zo surovín, ktoré sú v prvom rade sezónne a tiež ľahko dostupné. Ak používam v receptoch prísady, ktoré je ťažšie zohnať, väčšinou pridám alternatívu alebo odporučím, kde sa dajú tieto suroviny zohnať. Inšpirujem sa internetom, kuchárskymi knihami a občas pomôže svokra na telefóne, od ktorej som sa veľa naučila. Samotné varenie prebieha úplne normálne, ale zábava prichádza pri stylingu a fotografovaní. Manžel (väčšinou) trpezlivo asistuje a pekne čaká, kedy konečne budeme jesť. Nie raz sa stalo, že som svoju krásnu “nastajlovanú” porciu jedla úplne studenú.
Odporúčame: Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?
Čo by si z tureckej kuchyne odporučila našim čitateľkám?
Turecká kuchyňa sa rozhodne nemôže považovať za homogénnu. Ak ste boli v Turecku, určite vám ich kuchyňa učarovala. Predovšetkým v dovolenkových destináciách pri Stredozemnom mori je turecká kuchyňa veľmi podobná napríklad gréckej alebo talianskej, čiže stredomorská. Používajú veľa čerstvej zeleniny, strukovín, ktoré najčastejšie pripravujú dusené na olivovom oleji spolu s citrónovou šťavou a množstvom bieleho jogurtu.
Úplný juh Turecka (odkiaľ pochádza aj môj muž) je zasa typický mäsovými a pikantnými jedlami. Ak tam zavítate, určite vyskúšajte rôzne druhy kebabov, napríklad Durum, Adana kebab alebo výnikajúci Iskender kebab (chlieb pide nakrájaný na kúsky, servírovaný s tenučkými plátkami teľacieho grilovaného mäsa, preliaty paradajkovou omáčkou a bielym jogurtom). Okolie čierneho mora je zas typické rybami, rôznymi druhmi chleba, strukovinami a orechmi.
Čo ale určite vyskúšať? Ak sa vydáte napríklad do kozmopolitného Istanbulu, začnite typickými tureckými raňajkami, sú najlepšie na svete! Základ tvorí biely čerstvý chrumkavý chlieb, rôzne syry, olivy, vajíčka, marmelády, med, paradajky, papriky, uhorky a hlavne čierny čaj - ten pijú Turci vždy a všade. V turecku vás známi nepozývajú na kávu, ale na čaj. Jednoznačne ochutnajte čerstvý “Balık ekmek“ – vynikajúci rybí sendvič, najlepší istanbulský street food z práve ulovených rýb. Poobede si na ulici kúpte Simit – veľmi populárne sezamové pečivo v tvare kruhu. No a večer sa nechajte pozvať na meze – turecké tapas - malé porcie rôznych pokrmov, ktoré sú doplnené popíjaním tureckého národného alkoholu „RAKI“ (čítaj rak;). Dobrú chuť!
Bude vás zaujímať: Bývanie slávnych: Ako vyzerá nové hniezdočko speváčky Beyoncé?
Čo pre teba osobne znamená krása?
Krásne je podľa mňa to, čím sa radi obklopujeme a čo nás robí šťastnými. Pre mňa je krása tiché nedeľné ráno, keď ešte všetci spia, no ja som hore od skorého rána. Dom je čistý, uprataný, rozprávky v TV mi hrajú ako podmaz, cítim teplé pečivo vytiahnuté z rúry a všetko je to zavŕšené spoločnými dlhými raňajkami s milovanými. No nie je to krásne?
Odporúčame: Levanduľa: Aké sú jej účinky a prečo si ju všetci pestujeme?
Aké rady na záver by si dala ženám, ktoré taktiež niečo milujú alebo objavujú, no boja sa k prvému kroku svojho sebavyjadrenia?
Myslím, že stačí len začať a robiť všetko s radosťou a trpezlivosťou. Viera, nádej a odhodlanie je prvý krok k splneniu túžby. Ja mám šťastie, že som obklopená dobrými, láskavými, šikovnými a inšpiratívnymi ľuďmi, vďaka ktorým ide všetko ľahšie. A keď mi niekto napíše, že recept z blogu vyskúšal, a že s ním mal doma úspech – to je najväčšia forma zadosťučinenia.
Bude vás zaujímať: Vodný melón – nielen chutné ovocie, ale aj zázrak pre telo