Existuje recept na šťastie? Byť šťastnou je ľahšie než si myslíš.

Pojem šťastie vyvoláva u každého z nás niečo iné. Niektorým stačí teplo domova a rodina, iní potrebujú hmotné veci, aby boli šťastní. Niektorých robí šťastnými pomoc druhým, iných teší utrpenie.

 

Ako byť šťastný? Podľa gréckeho filozofa Epikurosa je šťastie neprítomnosť strasti. Podľa najnovších psychologických výskumov je šťastie niečo, čo máme zakódované v sebe a nedokážeme to nijako ovplyvniť. Prinášame vám zaujímavé poznatky o šťastí, ktorými sa zaoberá „veda o šťastí".

 

Pozri aj: Ananásová šťava: Zisti, aké skvelé účinky má na organizmus!

 

Gény šťastia

„Nikdy som nemala na nič šťastie," alebo: „Šťastie ma stále obchádza." Vety, ktoré sme si povedali už veľakrát v živote. Podľa vedcov to nie je pravda. Nové výskumy potvrdili, že skoro 60% šťastia máme zakódované v DNA. Objavené boli zatiaľ iba tri úseky DNA, ktoré majú priamy súvis so šťastím a na jeho plnom prejave sa podieľa veľké množstvo génov. Najdôležitejším génom je FAAH, ktorý má rovnaký vplyv na organizmus ako THC z marihuany – posilňuje pozitívne vnemy a tlmí bolesť.

 

Rodičia, ako pôvodní nosiči nášho budúceho šťastia, majú šťastia menej. Aj keď rodičovstvo je zmyslom života mnohých ľudí. Paradoxne, výskumy potvrdzujú, že bezdetné páry sú šťastnejšie ako partneri s deťmi. Na odpoveď prečo to tak je si budeme musieť ešte počkať.

 

Inšpiruje ťa: Fotografka fotí zachránené zvieratá a vytvára nádherné príbehy

šťastie

Zdroj: Shutterstock®

Kde nájsť šťastie?

Časť zo šťastia v našom živote, ktoré môžeme ovplyvniť, je prostredie v ktorom sa nachádzame. K pozitívnym miestam patrí pobyt na čerstvom vzduchu a v otvorenom priestore, a naopak, pobyt v uzavretých budovách nám ho odoberá. Vedci na základe jednoduchej aplikácie Mappiness, zaznamenávali kde sa ľudia cítia najlepšie a výsledky boli jednoznačné – v pobrežných oblastiach, na horách a v lesoch.

 

Podľa iných prieskumov, sú ľudia šťastnejší pri teplote 13,9°C (a v tomto ohľade je vhodnou oblasťou Grécko, ktoré spĺňa obe podmienky). Mimo teploty a prostredia, zohráva dôležitú úlohu na ceste ku šťastiu aj pohyb. Pohybom sa uvoľňujú endorfíny, známe ako hormóny šťastia. Na ich vyplavenie vám bohato postačí dlhšia prechádzka, nemusíte sa hneď vrhať do posilovne. Leniví ľudia sú až dvakrát smutnejší než tí, ktorí sa hýbu pravidelne.

 

Odporúčame: Vianočná ruža: Vieš, ako sa o ňu treba starať?

šťastné miesta

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívna nákaza

Nedávno odhalené poznatky zo sveta tvrdia, že šťastie je nákazlivé. Pokiaľ máte kamaráta, ktorý je šťastný, máte šancu byť o 25% šťastnejší aj vy. Šťastný kamarát vášho kamaráta vás môže zvýšiť štastie až o 15% šťastím a ďalší kamarát dvoch predchádzajúcich kamarátov vám môže zdvihnúť radosť až o 10%. Pokiaľ by ste chceli byť denne obklopované takýmito ľuďmi, ktorí vás „dobijú", presťahujte sa na sever – Dánsko, Švédsko a ostatné severské krajiny majú najviac FAAH génu. Vyhnúť by ste sa mali Hong Kongu a Iraku.

 

S pozitívnou nákazou súvisí aj ďalší poznatok, a to taký, že ľudia ktorí pomáhajú druhým, sú až o 16% šťastnejší. Pomáhaním myslíme dobrovoľníctvo. Stačí sa mu venovať jeden deň v mesiaci, aby ste pocítili výsledky.

úsmev ako dar

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosťou je aj to, že šťastie si na rozdiel od lásky alebo zdravia, kúpiť môžete! Ak si kúpite niečo, čo vás poteší a pozriete sa na to o mesiac, či o rok, vždy si spomeniete na radosť, ktorú ste mali pri kúpe. To by vám malo zaručiť dlhotrvajúce šťastie alebo to môže byť majákom nádeje pri smutných dňoch

 

Milé dámy, pokiaľ chcete byť šťastné, obklopte sa šťastnými ľuďmi, chodievajte na prechádzky do lesa, pomáhajte iným a obdarujte sa raz za čas drobnosťou, ktorá vás bude dobíjať pozitívnou energiou, keď to budete potrebovať. A nezabudnite, už ste sa šťastné narodili a svoje šťastie máte len a len v sebe!

 

Musíš vidieť: Príjem vitamínov: Konzumujeme viac ovocia a zeleniny, no nestačí to!

chcem byť šťastný

Zdroj: Shutterstock®

3 komentárov
Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

03.12.2017 07:24

zaujímavý článok, určite pravdivý..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 11:41

už len pozerať na tieto obrázky je krásne a vyvoláva to vo mne krásny pocit

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.12.2017 19:22

Je tu kus pravdy a hlavne úsmev na tvári hneď je svet krajší

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE