Ľudové zvyky na Troch kráľov: Ako naši predkovia oslavovali sviatok Troch kráľov?

zvyky na Troch kráľov

Blíži sa sviatok Troch kráľov, ktorým sa definitívne končia vianočné sviatky. Tento sviatok pripadá na šiesty január. Naopak pravoslávnym veriacim práve v tento deň sviatky začínajú, keďže čo sa vianočných sviatkov týka riadia sa Juliánskym kalendárom. Pre ostatných však hlavne v minulosti boli Traja králi spájaní s rôznymi ľudovými zvykmi, ktoré sa ešte aj dnes niekde dodržiavajú. 

6. januára zvykli chodiť po dedinách chlapci prezlečení za troch kráľov, spievať koledy a predvádzať príbeh, podľa ktorého tento deň dostal meno. Teda príchod troch mudrcov do Betlehemu, kde ich doviedla hviezda žiariaca na oblohe.

Historické pozadie a symbolika Troch kráľov

Mudrci – Melichar, Gašpar a Baltazár

Mudrci, často nazývaní traja králi, sa v Biblii opisujú ako „mágovia z východu“, ktorí sledovali hviezdu a prišli sa pokloniť novonarodenému Ježišovi. Tradičné mená Melichar, Gašpar a Baltazár sa objavili až neskôr v kresťanskej tradícii a symbolizujú tri rôzne kontinenty – Európu, Áziu a Afriku. Ich postavy reprezentujú rozmanitosť a univerzálnosť kresťanskej viery, ktorá je otvorená všetkým národom a kultúram.

Význam darov – zlato, kadidlo a myrha

Dary, ktoré mudrci priniesli, mali hlboký symbolický význam. Zlato predstavovalo kráľovskú dôstojnosť Ježiša, kadidlo jeho božskú podstatu a úlohu kňaza, a myrha predpovedala jeho utrpenie a smrť, pretože sa používala pri balzamovaní tiel. Tieto dary vyjadrujú Ježišovu trojakú úlohu ako kráľa, Boha a spasiteľa. Zároveň odzrkadľujú úctu a poklonu mudrcov pred tým, kto mal zmeniť svet.

Legenda v kontexte kresťanskej tradície

Príbeh Troch kráľov sa stal dôležitou súčasťou kresťanskej tradície vďaka evanjeliu podľa Matúša, ktoré ako jediné o tejto udalosti hovorí. Počas storočí sa legenda rozšírila a získala mnohé prvky ľudovej tradície, napríklad konkrétne mená kráľov či ich počet. Symbolika tohto príbehu zdôrazňuje Ježiša ako spasiteľa všetkých ľudí, bez ohľadu na pôvod či postavenie. Sviatok Troch kráľov sa preto stal oslavou svetla a nádeje, ktorú príchod Ježiša priniesol svetu.

Odporúčame prečítať: Vianoce skončili – kam so stromčekom?

Ľudové zvyky na Troch kráľov
Shutterstock®

Fašiangová zábava a 40 dňový pôst

Na Troch kráľov sa končia aj školské prázdniny a začínajú fašiangy. Do polnoci by sa mali dojesť všetky zvyšky novoročných jedál, teda najedení by všetci mali byť až až. No aj tak bolo obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou hlavne obdobím zábavy a hodovania.

Vrcholom bola tradične fašiangová zábava, kde ľudia zvykli nosiť rôzne masky so zvieracími motívmi. V minulosti naši predkovia, či ešte aj dnes naše staré mamy zvyknú po fašiangoch držať 40 dňový pôst, či aspoň jesť striedmejšie a nebehať kade-tade tancovať po zábavách. Čo je vzhľadom na ich vyšší vek aj celkom pochopiteľné.

Zvyky na Troch kráľov

Príbeh troch kráľov – mudrcov čo sa prišli pokloniť malému Ježiškovi do Betlehemu je známy asi každému. Aj to aké dary mu mudrci – Melichar, Gašpar a Baltazár doniesli. Zlato, kadidlo a myrhu. Na Troch kráľov sa tradične svätila v kostoloch voda a potom sa ňou pokropili domy, ale aj maštale.

Svätená voda sa dávala piť deťom, či hospodárskym zvieratám aby boli zdravé. Posvätenou kriedou sa kreslili kruhy kde zlé sily nemali prístup. Počas večera trojkráľového sa veštila budúcnosť, gazdinky pripravovali tradičné jedlá ako napríklad šúľance.

Niekde sa zvykli dvory posypať ovsom, aby bola dobrá úroda a do dvora vám nevošli zlodeji. Dievčatá sa zase ihneď zrána, ešte predtým ako slnko vyšlo, zvykli ísť umyť vonku z domu do snehu, aby mali po celý rok krásnu zdravú pleť. Podobne ako na Štedrý deň, tak aj na tento sviatok sa lialo olovo. Púšťali sa tiež lodičky z orechových škrupín so zapálenými sviečkami a ten, kto chcel mať pevné zdravie, ponáral sa do ľadovej vody v potoku. 

Počas trojkráľového večera sa predpovedala budúcnosť, a to prostredníctvom sviečky. Každý v miestnosti, kto chcel vedieť, čo ho v danom roku čaká, zapálil sviečku. Samozrejme, sviečky museli byť rovnako dlhé. Komu sviečka zhorela ako prvá, ten zomrie ako prvý. Taktiež sa podľa stúpajúceho dymu dalo zistiť či jeho duša pôjde do neba alebo nie. Ak dym zo sviečky stúpal hore, znamenalo to, že sa duša do neba dostane. Naopak, ak dym klesal, znamenalo to, že sa dostane do pekla. 

Ľudové pranostiky s Tromi kráľmi

A, samozrejme, sa so sviatkom Troch kráľov spájajú aj mnohé ľudové pranostiky. 

  • Napríklad jedna z nich znela: Ak je na Troch kráľov odmäk a teplé počasie, jar na seba v takom roku nedá dlho čakať. 
  • Alebo: Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více.

Odporúčame prečítať: Tip na krátku zimnú dovolenku – Neapol 

Ľudové zvyky na Troch kráľov
Shutterstock®

Trojkráľové zvyky z iných krajín

Španielsko – Cabalgata de Reyes

V Španielsku je sviatok Troch kráľov (Reyes Magos) jedným z najdôležitejších dní v roku, hlavne pre deti. Predvečer 6. januára sa koná veľkolepá „Cabalgata de Reyes“ – sprievod Troch kráľov, ktorí na koňoch, ťavách alebo na zdobených vozoch prechádzajú mestami a rozdávajú deťom sladkosti. 

Tento deň je pre deti ekvivalentom Vianoc, pretože ráno nájdu pod stromčekom darčeky, ktoré im „králi“ priniesli. Tradícia odráža príbeh mudrcov, ktorí priniesli dary novonarodenému Ježišovi.

Mexiko – Roscón de Reyes

V Mexiku je tradičnou súčasťou osláv koláč „Roscón de Reyes“, ktorý je kruhového tvaru a symbolizuje kráľovskú korunu. Koláč obsahuje figúrku Ježiška a ten, kto ju nájde vo svojej porcii, sa stáva „kmotrom“ a je povinný usporiadať ďalšiu oslavu na sviatok Hromníc (Candelaria) 2. februára. 

V rodinách a komunitách sa počas dňa stretávajú na spoločnom jedle, kde sa delia o koláč a spoločne si pripomínajú biblický príbeh Troch kráľov.

Iné krajiny a zaujímavé tradície

Vo Francúzsku sa oslavuje sviatok Troch kráľov tradičným koláčom „Galette des Rois“. Podobne ako v Mexiku, aj tu sa do koláča ukrýva figúrka, a ten, kto ju nájde, je korunovaný za kráľa či kráľovnú večera. V Taliansku prináša darčeky dobrým deťom čarodejnica Befana, ktorá podľa legendy pomáhala mudrcom hľadať Ježiška. 

V Grécku je sviatok známy ako „Epifánia“ a zahŕňa ceremóniu svätenia vôd, kde kňazi hádžu kríž do vody a plavci sa snažia ho vyloviť. Každá krajina si tak zachováva unikátne tradície, ktoré odrážajú jej kultúru a zvyklosti.

Odporúčame: Cesta k lepšiemu a úspešnejšiemu roku 2025: TAKTO bilancovať a plánovať

Ľudové zvyky na Troch kráľov
Shutterstock®

Recepty spojené s Tromi kráľmi

Šúľance – slovenská tradícia

Na Slovensku sú šúľance tradičným jedlom spájaným so sviatkom Troch kráľov. Ide o jednoduché jedlo z vareného zemiakového cesta, ktoré sa tvaruje do podlhovastých valčekov. Tie sa varia vo vode a podávajú sa s maslom, makom, orechmi alebo tvarohom, osladené cukrom. Recept:

  • Ingrediencie: 500 g zemiakov, 150 g polohrubej múky, 1 vajce, štipka soli, maslo, mak alebo orechy na posypanie, cukor podľa chuti.
  • Postup: Uvarené zemiaky ošúpte a nastrúhajte. Pridajte múku, vajce a soľ, vymiešajte hladké cesto. Z cesta formujte šúľance a varte ich v osolenej vode, kým nevyplávajú na povrch. Podávajte preliate maslom a posypané makom alebo orechmi.

Roscón de Reyes – mexická a španielska sladká tradícia

Tento kruhový koláč, symbolizujúci kráľovskú korunu, je ozdobený kandizovaným ovocím a ukrýva figúrku Ježiška.

  • Ingrediencie: 500 g hladkej múky, 100 g cukru, 100 ml mlieka, 100 g masla, 2 vajcia, 1 kocka droždia, štipka soli, kandizované ovocie, figúrka Ježiška (voliteľná).
  • Postup: Droždie rozpustite v teplom mlieku s trochou cukru. Nechajte vzísť kvások. Zmiešajte múku, cukor, soľ, vajcia, maslo a kvások, vymiešajte hladké cesto. Nechajte cesto vykysnúť na dvojnásobok objemu. Tvarujte kruh, do cesta skryte figúrku a nechajte ešte raz nakysnúť. Pečte pri 180 °C do zlatista. Ozdobte kandizovaným ovocím.

Galette des Rois – francúzsky koláč kráľov

Francúzsky koláč z lístkového cesta plnený mandľovým krémom sa podáva počas sviatku Troch kráľov.

  • Ingrediencie: 2 pláty lístkového cesta, 100 g masla, 100 g práškového cukru, 2 vajcia, 100 g mandľovej múky, 1 žĺtok na potretie, figúrka (voliteľná).
  • Postup: Vymiešajte maslo, cukor, vajcia a mandľovú múku na krém. Na plát cesta naneste krém, vložte figúrku a prikryte druhým plátom. Okraje zlepte a koláč potrite žĺtkom. Pečte pri 180 °C do zlatista.

Ďalšie zaujímavé trojkráľové pokrmy

  • Befanini (Taliansko): Malé sušienky spojené s čarodejnicou Befanou, plnené marmeládou alebo čokoládou.
  • Vasilopita (Grécko): Sladký chlieb alebo koláč, do ktorého sa ukrýva minca.

Tieto pokrmy sú nielen chutné, ale aj spojené s tradíciami a symbolikou, ktorá dodáva sviatku Troch kráľov výnimočný rozmer.

Anketa: Dodržiavate niektoré z týchto tradícií na Troch kráľov?

Odpovedalo 31 ľudí

23%
45%
32%

Aktualizovaný článok: 02.01.2025

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.01.2017 11:54

...možno dáme jednu zábavu a po fašiangoch by som si chcela dať 40 dňový pôst na sladkosti, dúfam, že vydržím

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

06.01.2017 23:12

40 dnoví pôst no manžel by mi dal on povedal nech si to dodržuju babky on chodí do roboty a chce sa aj normálne najest ved nie je hriech čo človek dá do huby, ale čo dá z nej

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

21.01.2017 17:55

Poznám ich aj ja :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.03.2017 18:18

U nás stále každý rok chodia traja králi a koledníci po domoch povynšujú a napíšu na zarubňu

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.01.2022 06:53

Krásne zvyky, škoda, že väčšina z nich už vymizla...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

06.01.2024 20:22

Príbeh troch kráľov poznám, rada som si prečítala o zvykoch.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.