Ľudové zvyky na Troch kráľov

Dnes je sviatok Troch kráľov, ktorým sa definitívne končia vianočné sviatky. Naopak pravoslávnym veriacim dnes práve sviatky začínajú, keďže čo sa vianočných sviatkov týka riadia sa Juliánskym kalendárom. Pre ostatných však hlavne v minulosti boli Traja králi spájaní s rôznymi ľudovými zvykmi, ktoré sa ešte aj dnes niekde dodržiavajú.

6. januára zvykli chodiť po dedinách chlapci prezlečení za troch kráľov, spievať koledy a predvádzať príbeh, podľa ktorého tento deň dostal meno. Teda príchod troch mudrcov do Betlehemu, kde ich doviedla hviezda žiariaca na oblohe.

Odporúčame prečítať: Vianoce skončili – kam so stromčekom?

Ľudové zvyky na Troch kráľov

Zdroj: Shutterstock®

Fašiangová zábava a 40 dňový pôst

Na Troch kráľov sa končia aj školské prázdniny a začínajú fašiangy. Do polnoci by sa mali dojesť všetky zvyšky novoročných jedál, teda najedení by všetci mali byť až až. No aj tak bolo obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou hlavne obdobím zábavy a hodovania.

Vrcholom bola tradične fašiangová zábava, kde ľudia zvykli nosiť rôzne masky so zvieracími motívmi. V minulosti naši predkovia, či ešte aj dnes naše staré mamy zvyknú po fašiangoch držať 40 dňový pôst, či aspoň jesť striedmejšie a nebehať kade-tade tancovať po zábavách. Čo je vzhľadom na ich vyšší vek aj celkom pochopiteľné.

Odporúčame prečítať: Sladký ananás a jeho účinky na zdravie

Zvyky na Troch kráľov

Príbeh troch kráľov – mudrcov čo sa prišli pokloniť malému Ježiškovi do Betlehemu je známy asi každému. Aj to aké dary mu mudrci – Melichar, Gašpar a Baltazár doniesli. Zlato, kadidlo a myrhu. Na Troch kráľov sa tradične svätila v kostoloch voda a potom sa ňou pokropili domy, ale aj maštale.

Svätená voda sa dávala piť deťom, či hospodárskym zvieratám aby boli zdravé. Posvätenou kriedou sa kreslili kruhy kde zlé sily nemali prístup. Počas večera trojkráľového sa veštila budúcnosť, gazdinky pripravovali tradičné jedlá ako napríklad šúľance.

Odporúčame prečítať: Tip na krátku zimnú dovolenku – Neapol 

Ľudové zvyky na Troch kráľov

Zdroj: Shutterstock®

Niekde sa zvykli dvory posypať ovosom, aby bola dobrá úroda a do dvora vám nevošli zlodeji. Dievčatá sa zase ihneď zrána, ešte predtým ako slnko vyšlo, zvykli ísť umyť vonku z domu do snehu, aby mali po celý rok krásnu zdravú pleť. Podobne ako na Štedrý deň, tak aj na tento sviatok sa lialo olovo. Púšťali sa tiež lodičky z orechových škrupín so zapálenými sviečkami a ten, kto chcel mať pevné zdravie, ponáral sa do ľadovej vody v potoku. 

Počas trojkráľového večera sa predpovedala budúcnosť, a to prostredníctvom sviečky. Každý v miestnosti, kto chcel vedieť, čo ho v danom roku čaká, zapálil sviečku. Samozrejme, sviečky museli byť rovnako dlhé. Komu sviečka zhorela ako prvá, ten zomrie ako prvý. Taktiež sa podľa stúpajúceho dymu dalo zistiť či jeho duša pôjde do neba alebo nie. Ak dym zo sviečky stúpal hore, znamenalo to, že sa duša do neba dostane. Naopak, ak dym klesal, znamenalo to, že sa dostane do pekla. 

Odporúčame:  NUMEROLOGICKÁ predpoveď na rok 2024

Ľudové zvyky na Troch kráľov

Zdroj: Shutterstock®

A, samozrejme, sa so sviatkom Troch kráľov spájajú aj mnohé ľudové pranostiky. Napríklad jedna z nich znela: Ak je na Troch kráľov odmäk a teplé počasie, jar na seba v takom roku nedá dlho čakať. Alebo: Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více.

Odporúčame prečítať: Portréty slávnych žien – Kate Winslet

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.01.2017 11:54

...možno dáme jednu zábavu a po fašiangoch by som si chcela dať 40 dňový pôst na sladkosti, dúfam, že vydržím

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

06.01.2017 23:12

40 dnoví pôst no manžel by mi dal on povedal nech si to dodržuju babky on chodí do roboty a chce sa aj normálne najest ved nie je hriech čo človek dá do huby, ale čo dá z nej

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

21.01.2017 17:55

Poznám ich aj ja :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.03.2017 18:18

U nás stále každý rok chodia traja králi a koledníci po domoch povynšujú a napíšu na zarubňu

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.01.2022 06:53

Krásne zvyky, škoda, že väčšina z nich už vymizla...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

06.01.2024 20:22

Príbeh troch kráľov poznám, rada som si prečítala o zvykoch.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.