Poznáte to, ráno sa zobudíte a pocítite jemné brnenie na perách, ktoré prejde do nepríjemnej bolesti. Prejdete k zrkadlu a problém je na svete. Opar. V prípade afty si na ďasne objavíte nepríjemný hnisavý vriedok, ktorý bolí pri každom kontakte s pitím či jedlom. Čo robiť preto, aby sme tieto nepríjemnosti aspoň čiastočne eliminovali?
Obaja nepríjemní spoločníci sú vírusového pôvodu a treba si uvedomiť, že ste sa po ich zmiznutí pravdepodobne nestretli poslednýkrát. Afty a opary sa zvyknú vracať. My vám poradíme, ako sa im dá predchádzať, alebo čo robiť v prípade, že vám už život znepríjemňujú.
Pozri aj: Červené znamienko či biely fľak na koži – ktoré kožné útvary môžu byť nebezpečné?
Opar (herpes)
Jeho pôvodcom je vírus Herpes simplex. Opar je nákazlivý, takže v prípade nákazy pite iba zo svojho pohára a nebozkávajte druhých. Aj malá ranka na pere stačí na to, aby sa opar preniesol ďalej. Opar sa vám na dolnej či hornej pere vyhodí zväčša pri oslabenej imunite, ale napríklad i pri menštruácii či športovej záťaži.
Ako mu predísť?
Opar vzniká najčastejšie pri zníženej imunite. Najlepšie je preto v rámci prevencie konzumovať ovocie i zeleninu, najmä všeliek cesnak. Neuškodí ani zinok či dávka vitamínov C, B, A a E.
Čo robiť v prípade prítomnosti oparu?
V prípade, že opar vás už na pere navštívil, najlepším možným riešením je udržiavať opar v suchu. Zvážte i výmenu zubnej kefky, uterákov či vyhradenie si svojho vlastného pohára. Každý má na opar svoje vlastné praktiky a triky. Niekomu sa osvedčili náplasti, inému liečivé masti. Nanášanie zubných pást na opary sa neodporúča, rovnako ani prepichovanie oparu ihlou.
Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?
Afta
I druhý návštevník vie človeku v mnohom znepríjemniť život. Afta sa najčastejšie usadí na sliznici v ústnej dutine a vďaka vlhkému prostrediu nám vie život znepríjemniť aj na týždeň (podľa veľkosti a závažnosti). Rovnako ako opary, i afty sa zvyčajne vyskytujú pri zníženej imunite či stresovom vypätí, ale je tu i mnoho iných faktorov (zubná protéza, zubný strojček, menštruácia) Nemôžete jesť, piť, ba dokonca ani rozprávať. Pri dotyku jedla či vody afta reaguje nepríjemným pálením a štípaním.
Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto
Ako problému predísť?
Tak, ako i v prípade oparu, sa i pri prevencii voči aftám odporúčajú vitamíny B, C a probiotiká. Nesmie chýbať ani konzumácia cibule, niektorí odporúčajú jesť mrkvu alebo čučoriedky. Odporúča sa i konzumácia kvasníc, pomáha aj bylinková či propolisová tinktúra. V každom prípade konzumácia zeleniny a ovocia je dôležitá, pretože dobrú imunitu nadobudnete práve prostredníctvom vitamínov.
Čo robiť v prípade prítomnosti afty?
S aftami je to komplikovanejšie ako s oparom, pretože afte nemôžete vytvoriť suché prostredie a opäť platí, že každému pomáha niečo iné. Účinné bývajú mastičky z lekárne, ktoré obsahujú lidokaínovú zložku (dokáže bolesť utlmiť či postihnuté miesto znecitlivieť). V niektorých prípadoch však môže pomôcť vypálenie postihnutého miesta alkoholom, ktorý aplikujeme na vatovú tyčinku. V neposlednom rade harmančekové či šalviové výplachy, ktoré dokážu aftu upokojiť
OTÁZKA PRE VÁS:
Máte skúsenosti s oparom a aftami? Ako sa im snažíte predchádzať či liečiť ich?