Afty a opary – naši nepríjemní spoločníci. Ako sa ich zbaviť?

Poznáte to, ráno sa zobudíte a pocítite jemné brnenie na perách, ktoré prejde do nepríjemnej bolesti. Prejdete k zrkadlu a problém je na svete. Opar. V prípade afty si na ďasne objavíte nepríjemný hnisavý vriedok, ktorý bolí pri každom kontakte s pitím či jedlom. Čo robiť preto, aby sme tieto nepríjemnosti aspoň čiastočne eliminovali?

Obaja nepríjemní spoločníci sú vírusového pôvodu a treba si uvedomiť, že ste sa po ich zmiznutí pravdepodobne nestretli poslednýkrát. Afty a opary sa zvyknú vracať. My vám poradíme, ako sa im dá predchádzať, alebo čo robiť v prípade, že vám už život znepríjemňujú.

Pozri aj:  Červené znamienko či biely fľak na koži – ktoré kožné útvary môžu byť nebezpečné?

herpes

Zdroj: Shutterstock®

Opar (herpes)

Jeho pôvodcom je vírus Herpes simplex. Opar je nákazlivý, takže v prípade nákazy pite iba zo svojho pohára a nebozkávajte druhých. Aj malá ranka na pere stačí na to, aby sa opar preniesol ďalej. Opar sa vám na dolnej či hornej pere vyhodí zväčša pri oslabenej imunite, ale napríklad i pri menštruácii či športovej záťaži. 

Ako mu predísť?

Opar vzniká najčastejšie pri zníženej imunite. Najlepšie je preto v rámci prevencie konzumovať ovocie i zeleninu, najmä všeliek cesnak. Neuškodí ani zinok či dávka vitamínov C, B, A a E.  

liečba oparu

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť v prípade prítomnosti oparu?

V prípade, že opar vás už na pere navštívil, najlepším možným riešením je udržiavať opar v suchu. Zvážte i výmenu zubnej kefky, uterákov či vyhradenie si svojho vlastného pohára. Každý má na opar svoje vlastné praktiky a triky. Niekomu sa osvedčili náplasti, inému liečivé masti. Nanášanie zubných pást na opary sa neodporúča, rovnako ani prepichovanie oparu ihlou. 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

afta

Zdroj: Shutterstock®

Afta

I druhý návštevník vie človeku v mnohom znepríjemniť život. Afta sa najčastejšie usadí na sliznici v ústnej dutine a vďaka vlhkému prostrediu nám vie život znepríjemniť aj na týždeň (podľa veľkosti a závažnosti). Rovnako ako opary, i afty sa zvyčajne vyskytujú pri zníženej imunite či stresovom vypätí, ale je tu i mnoho iných faktorov (zubná protéza, zubný strojček, menštruácia) Nemôžete jesť, piť, ba dokonca ani rozprávať. Pri dotyku jedla či vody afta reaguje nepríjemným pálením a štípaním.

Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto

liečba afty

Zdroj: Shutterstock®

Ako problému predísť?

Tak, ako i v prípade oparu, sa i pri prevencii voči aftám odporúčajú vitamíny B, C a probiotiká. Nesmie chýbať ani konzumácia cibule, niektorí odporúčajú jesť mrkvu alebo čučoriedky. Odporúča sa i konzumácia kvasníc, pomáha aj bylinková či propolisová tinktúra. V každom prípade konzumácia zeleniny a ovocia je dôležitá, pretože dobrú imunitu nadobudnete práve prostredníctvom vitamínov. 

Čo robiť v prípade prítomnosti afty?

S aftami je to komplikovanejšie ako s oparom, pretože afte nemôžete vytvoriť suché prostredie a opäť platí, že každému pomáha niečo iné. Účinné bývajú mastičky z lekárne, ktoré obsahujú lidokaínovú zložku (dokáže bolesť utlmiť či postihnuté miesto znecitlivieť). V niektorých prípadoch však môže pomôcť vypálenie postihnutého miesta alkoholom, ktorý aplikujeme na vatovú tyčinku. V neposlednom rade harmančekové či šalviové výplachy, ktoré dokážu aftu upokojiť

OTÁZKA PRE VÁS:

Máte skúsenosti s oparom a aftami? Ako sa im snažíte predchádzať či liečiť ich?

3 komentárov
Andrejka Smuňáková

Andrejka Smuňáková

10.06.2014 10:57

žiaľ áno, s aftami, dosť často ich má moja dcéra (8), vtedy kloktáme šalviový čaj a potieram jej to švédskymi kvypkami

Vaše meno:

Natália Jeleneková

Natália Jeleneková

03.07.2014 21:45

Moje pery trpia týmto už dosť dlhú dobu a najhoršie na tom je že sa mi to stále strieda - opar, afta a ešte aj kútiky...keď zmizne afta objaví sa opar a zase naopak, už to trvá tak dlho že mi neostávalo nič iné len sa s tým zmieriť. Pomáha mi na to Cannadent a Epigen našťastie.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

18.12.2015 19:05

su to veru neprijemne zalezitosti a hlavne bolestive

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE