Ileus je choroba, ktorú zaraďujeme medzi náhle brušné príhody. Tento zdravotný problém sa v mnohých prípadoch rieši až chirurgickým zákrokom. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje rôznymi spôsobmi.
Postihnutý môže pociťovať napríklad bolesti brucha. Časté je i zvracanie či zástava plynov. V článku vám prezradíme, aké formy tohto ochorenia poznáme, ako sa prejavujú a liečia.
Čo je ileus?
Ochorenie, odborne nazývané ileus, predstavuje vážny stav, pri ktorom dochádza k bráneniu posúvania črevného obsahu v čreve, z dôvodu vytvorenia nejakej prekážky. Ide v podstate o nepriechodnosť čriev, ktorá sa môže týkať tenkého i hrubého čreva. Príčiny vzniku nepriechodnosti čriev bývajú rôzne. Podľa nich rozlišujeme mechanický, neurologický a cievny ileus.
- Mechanický ileus – vzniká po upchatí čreva nejakou prekážkou, a to cudzím telesom, parazitmi, žlčovým kameňom či nádorom. Taktiež môže dôjsť k zauzleniu čriev alebo zrastu medzi črevami, napríklad po predchádzajúcej operácii.
- Neurologický (neurogénny) ileus – príčinou neurologickej nepriechodnosti je zvyčajne prerušenie nervového signálu, ktorý ovplyvňuje peristaltiku, čiže pohyblivosť čriev.
- Cievny ileus – cievne príčiny tohto ochorenia sú najmenej časté. Vtedy dochádza napríklad k upchatiu ciev zásobujúcich črevo, ktoré je následne nedostatočne prekrvené a nemôže sa pohybovať.
Odporúčame: Horká čokoláda: Myslíš, že vieš o nej naozaj všetko? Toto určite nie!
Aké má ileus príznaky?
Rozličné formy nepriechodnosti čriev sa prejavujú viacerými charakteristickými príznakmi, ktoré môžu mať rozdielnu intenzitu. Postihnutý najčastejšie pociťuje prudké bolesti brucha. Typické sú aj pocity na zvracanie či zástava plynov a stolice. V niektorých prípadoch taktiež dochádza k zdvihnutiu až vydutiu brucha a tlaku v tejto oblasti. Okrem toho môže tento zdravotný stav viesť i k problémom psychického charakteru.
Objavujú sa symptómy šoku, ako napríklad :
-
zrýchlené dýchanie,
- búšenie srdca,
- nervozita,
- bledosť kože a slizníc,
- nadmerná ospalosť,
- studený pot.
Ileus pritom začína zvyčajne zápchou. Nie každá zápcha však musí zároveň znamenať aj nepriechodnosť čriev. Obozretný treba byť v prípade, keď sa pridajú ďalšie spomenuté príznaky. V tomto momente je už potrebné zdravotný stav konzultovať s lekárom.
Mekóniový ileus
Stretnúť sa možno aj so špecifickým typom črevnej nepriechodnosti, a to takzvaným mekóniovým ileom. Mekónium, nazývané aj smolka, je prvá stolica novorodenca. Ide o obsah čriev plodu, ktorý nevznikol pri trávení potravy, ale z plodovej vody, enzýmov a odumretých buniek, a to ešte počas vnútromaternicového vývoja. Za normálnych okolností smolka odchádza do 24 až 48 hodín po narodení dieťaťa.
Mekóniový ileus je teda nepriechodnosť tenkého čreva u novorodencov, na ktorú poukazuje zástava odchodu smotlky, zvracanie obsahu žalúdka, prípadne viditeľné roztiahnutie bruška. U novorodencov sa však tento problém vyskytuje najmä v špecifických prípadoch, a to napríklad z dôvodu vrodenej cystickej fibrózy dieťaťa.
Ako sa diagnostikuje ileus?
Priebeh ochorenia býva u jednotlivých pacientov rozličný. Niektorých môže trápiť akútny ileus, iných zase chronický s pomalým nástupom príznakov. U pacienta s podozrením na ileus je potrebné rýchle vyšetrenie. Pri diagnostike sa zisťuje, čo je príčinou nepriechodnosti a či problém nastal v hrubom alebo tenkom čreve. Lekár zisťuje anamnézu pacienta aj aké príznaky sa u neho prejavili.
Postihnutý je taktiež podrobený viacerým vyšetreniam. Zvyčajne sa používa RTG brucha a čriev či ultrazvukové vyšetrenie. U pacienta sa tiež môže sledovať krvný tlak a srdcová činnosť. Druh vyšetrenia stanovuje lekár, a to s ohľadom na efektivitu zistenia príčiny ochorenia.
Pozri aj: Recept na lasagne s párkami: Vyskúšaj ich netradične!
Ileus a jeho liečba
Pri potvrdení problému s nepriechodnosťou čriev musí dôjsť k okamžitej liečbe. Tá závisí od formy a priebehu ochorenia, miery poškodenia čriev, veku pacienta či ďalších pridružených chorôb. V niektorých prípadoch dochádza ku konzervatívnej liečbe, ktorá pozostáva z podávania liekov a infúzií. Taktiež sa môžu pacientovi podať šetrné preháňadlá, ktoré odstránia prekážku v črevách prirodzenou cestou.
V mnohých prípadoch však musí dôjsť k chirurgickému zákroku. Pri ňom sa odstráni príčina ochorenia, aby sa obnovila priechodnosť črevnej sústavy. Dochádza k odstráneniu mechanickej prekážky či krvnej zrazeniny. Pri neurologickej nepriechodnosti sa zase obnoví prenos nervových signálov.
Aktualizovaný článok: 8.5.2023