Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (1. časť)

Ako na silnú imunitu

Silná imunita je naša ochrankyňa a umožňuje nám takú základnú vec, akou je prežitie. Berieme to za samozrejmosť, ale naša imunita pracuje nonstop, aby sme prežili a zvládli stretnutie so záťažami, ktoré by bez silnej imunity predstavovali pre nás obrovské nebezpečenstvo.

Všetci o imunite niečo vieme. Ale na to, aby sme mali silnú imunitu a boli zdraví, nestačí mať o nej informácie, najdôležitejšie je vždy to, čo pre jej posilnenie robíme my sami.

Jedna múdrosť majstra Lao-c’ hovorí: „Aj ďaleké cesty začínajú prvým krokom.“ Preto ak chceme mať silnú imunitu, urobme každý deň krok na jej posilnenie.

9 krokov k silnej imunite

  1. hlboké dýchanie
  2. vnútorné nastavenie
  3. spánok – regenerácia
  4. pohyb, otužovanie
  5. zdravé črevo a strava
  6. dostatok čistej vody
  7. odstránenie toxínov, ťažkých kovov a záťaže elektrosmogu
  8. vyladenie energetického systému nášho tela
  9. prepojenie s prírodou, jej silou a prírodné prostriedky, vitamíny, minerály

Odporúčame: Trápia ťa tráviace problémy? Úľavu prinesie táto horká bylinka!

silná imunita
Shutterstock®

1. krok – hlboké dýchanie

Prvý krok k silnej imunite je hlboké DÝCHANIE. Dych je život. Kým dýchame, žijeme. Hlboké bránicové dýchanie do brucha je zdravé – plný nádych do brucha a do celého hrudníka a výdych, až sa nám stiahne brucho.

Keď sme boli deti, dýchali sme takýmto spôsobom. Postupne si však väčšina z nás osvojila povrchné dýchanie (či už ako reakciu na rôzne stresory, ako znečistené ovzdušie, teplotu, hluk, pracovnú záťaž a podobne.), kedy nedochádza k úplnému nádychu, ale niekde v polovici sa zastavíme a vydýchneme. Pri plytkom dýchaní sa telo nachádza v stálom cyklickom stresovom stave.

To aktivuje stresový sympatikový nervový systém, ktorý je zodpovedný za odpoveď útok – útek – zmrznutie. Plytké dýchanie nielenže v nás aktivuje stresovú odpoveď, plytké dýchanie spôsobí aj to, že sa stres stane naším zvykom.

A dlhodobé plytké dýchanie môže vážne ohroziť našu imunitu a zdravie. Chronický stres, ktorý je spojený s plytkým dýchaním má okrem iného za následok zníženie počtu lymfocytov, bielych krviniek, ktoré chránia organizmus pred patogénmi. Potom sme náchylnejší na rôzne ochorenia a predlžuje sa čas potrebný na vyliečenie.

Pozri aj: Jednoduché a účinné cviky na lýtka pre ženy: Vďaka ním budú neodolateľné!

dobrá obranyschopnosť
Shutterstock®

Plytké dýchanie tiež môže viesť k únave, prehĺbiť problémy s dýchacím systémom a podobne. Keď dýchame len hrudníkom, teda plytko, používame svaly pliec, krku a chrbta, aby sme sa mohli nadýchnuť, čo môže z dlhodobého hľadiska vyústiť až do bolestí krku a hlavy a tiež k zmenám držania tela.

Ak je teda naše dýchanie plytké a rýchle, nedostatočne okysličujeme krv a do buniek sa dostáva menej kyslíka. Naopak, keď dýchame pomaly a hlboko, dostáva sa do buniek viac kyslíka a zároveň sa nachádzame v stave parasympatika, čiže v regeneračnom a relaxačnom nastavení.

Pomalé a hlboké dýchanie umožňuje telu regeneráciu a správnu funkciu imunitného systému. Ak sa chceme udržať zdraví, alebo sa vyliečiť, je dôležité venovať dýchaniu pozornosť. Keď dýchame do brucha, teda hlboko, znižuje to krvný tlak, pulz, uvoľňuje to svaly, znižuje stres a zvyšuje hladinu energie.

Pozri aj: Prievan v hlave: Najlepšie tipy, ako ho rýchlo poraziť

hlboké dýchanie
Shutterstock®

Aspoň ráno a večer by sme sa mohli zamerať na naše dýchanie a trénovať hlboké dýchanie do brucha. Spočiatku to môže ísť ťažko, lebo bránica je stuhnutá a treba ju rozcvičiť, ale každým tréningom sa to bude zlepšovať, až nám hlboké dýchanie bude prirodzené aj pri stoji alebo chôdzi.

Trénovať hlboké dýchanie môžeme pri ležaní na chrbte buď s vystretými alebo v kolenách pokrčenými nohami. Snažíme sa čo najviac hlboko nadýchnuť do brucha, potom dlho pomaly vydychujeme. Opakujeme 21-krát ráno aj večer.

Takto sa postupne naučíme dýchať hlboko do brucha, čo sa veľmi pozitívne odrazí na našom zdraví. Lepšie okysličené bunky môžu lepšie fungovať a starnú pomalšie.

Pokračovanie v ďalšom článku!

Všetky diely série – Ako na silnú imunitu:

Článok aktualizovaný 4.3.2024

Aktualizovaný článok: 04.03.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.10.2020 06:37

Výborné rady!

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

24.10.2020 20:55

dobrý článok

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

25.10.2020 18:04

podľa mňa všetko samozrejmosť...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

25.10.2020 23:45

To je presne to,čo v dnešnej dobe potrebujeme...silnú imunitu.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

26.10.2020 19:22

TOP článok ... Ďakujem

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.11.2020 14:41

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.