Sedací nerv je najhrubší nerv ľudského tela. Je takmer taký hrubý ako malíček na ruke. Tiahne sa od driekovej časti chrbtice cez zadok až dole do nôh.
V súvislosti s týmto nervom vzniká jeden veľmi nepríjemný zdravotný problém, a tým je ischias. Prečítajte si, ako toto ochorenie vzniká. Aké sú prejavy zápalu sedacieho nervu? Aká je liečba a starostlivosť pri ischiase? Aké cviky môžu pomôcť zmierniť bolesť?
Prečo sa sedací nerv zapáli?
Zápal sedacieho nervu, inak povedané ischias, je ochorenie postihujúce najväčší nerv ľudského tela. Môže vzniknúť z viacerých príčin, no najčastejšie ide o dôsledok určitého tlaku alebo podráždenia v tejto oblasti.
Príčinou zápalu býva napríklad aj zacviknutie či stlačenie nervu vysunutou medzistavcovou platničkou chrbtice. Spúšťačom je i takzvané seknutie v krížoch, ku ktorému dochádza pri neprimeranej fyzickej aktivite. Nakoniec sú rizikovými faktormi aj sedavý spôsob života, nesprávne držanie tela či zlá poloha pri spánku.
Možné príčiny a rizikové faktory ischiasu:
- vystúpenie jadra medzistavcovej platničky (hernia),
- degeneratívne zmeny chrbtice,
- starnutie (s vekom sa zvyšuje riziko hernií a degeneratívnych zmeny chrbtice),
- nadmerná telesná hmotnosť alebo obezita,
- fyzická neaktivita,
- práca s nadmernou fyzickou námahou,
- cukrovka,
- tehotenstvo
- fajčenie,
- chronické stresové stavy.
Bude vás zaujímať: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?
Ako rozoznať zápal sedacieho nervu?
Aké sú príznaky ischiasu? Toto ochorenie sa prejavuje hlavne bolesťou, ktorá vystreľuje z krížov až do dolných končatín. Bolesť je často pálčivá a bodavá a po fyzickej aktivite sa ešte zväčšuje. Zintenzívňuje sa aj pri predkláňaní a dlhom státí. Okrem bolesti sa objavujú aj pocity mravčenia či pálenia.
Ischias môže zapríčiniť až zníženie mobility v dôsledku bolestivých sťahov hlbokých svalov v okolí chrbtice. To vedie napríklad aj k podlamovaniu kolien. Vo veľmi ťažkých stavoch dochádza k znecitliveniu v hornej časti stehien, dokonca k strate kontroly nad močením a vyprázdňovaním.
Celkovo sú príznaky zápalu sedacieho nervu nasledovné:
- vzniká bolesť v dolnej časti chrbta a nohe,
- pocit brnenia, mravčenia alebo slabého pichania, ktorý môže siahnuť až do nohy a chodidla,
- slabosť alebo strata sily v nohe,
- bolesť zhoršujúca sa pri sedení,
- ťažkosti pri chôdzi, státí alebo pri zmene polohy,
- necitlivosť alebo znížená citlivosť v nohe, chodidle alebo v oblasti sedacieho nervu,
- bolesť zhoršujúca sa pri kašli alebo kýchaní,
- bolesť sa zvyčajne vyskytuje len na jednej strane tela.
Odporúčame: Najvtipnejšie trapasy z posilňovne: TOTO sa nám stalo pri cvičení
Liečba zápalu sedacieho nervu
Pri liečbe zapáleného sedacieho nervu je v prvom rade dôležitý pokoj a oddych. Je potrebné si uvedomiť, že bolesť len tak neutíchne a pri jej ignorovaní sa bude váš stav ešte zhoršovať. Ak sa rozhodnete ischias liečiť doma, máte niekoľko možností. Pomocou sú napríklad teplé a studené obklady. Striedanie teplých obkladov s ľadovými odporúčajú aj lekári. Skvelou voľbou sú masáže, prípadne alternatívna liečba ponúka akupunktúru.
Boľavú oblasť môžete natierať aj rôznymi masťami. V lekárni sa dá zakúpiť kapsaicínový krém alebo gél, ktorý prekrvuje svalstvo. Použiť možno i lieky proti bolesti. Vhodný liek konzultujte s lekárom. Má hrejivé účinky a v pohodlí domova ho môžete použiť na jemnú masáž.
Bude vás zaujímať: Skúste nadčasové líčenie, ktoré nikdy nevyjde z trendu
Ako uvoľniť ischiatický nerv jednoduchým cvikom?
Na internete sa dá nájsť množstvo cvikov, ako si uvoľniť zaseknuté nervy. Máme pre vás jeden cvik, ktorý by vám mohol pomôcť k okamžitej úľave od bolesti.
Ľahnite si na rovnú zem. Tú nohu, na ktorej strane pociťujete bolesť, si skrčte a jednou rukou chyťte pod kolenom. Pomaly začnite nohu ťahať smerom k brade. Pomôcť si môžete aj druhou rukou, tou chyťte zase členok.
V momente, kedy pocítite pnutie, vydržte v tejto polohe aspoň 30 sekúnd a potom nohu pomaly uvoľnite. Postup zopakujte aspoň trikrát. Pri cvičení však nikdy nechoďte až do takých polôh, pri ktorých by ste cítili veľkú bolesť.
Prevencia zápalu sedacieho nervu
Ak vás niekedy tento zdravotný problém potrápil, nezabúdajte na prevenciu. Dôležité je, aby ste mali pravidelný pohyb. Výborné sú strečingové cvičenia a pozor dávajte aj na výber kvalitného matraca či vhodnej stoličky. Nedodržanie menovaných aspektov totiž môže ľahko prispieť k vzniku tohto ochorenia.
Aktualizované na 02. 12. 2023