Menštruácia u dievčat: Rodičovský sprievodca k prvému cyklu a očakávaniam

menštruácia u dievčat

Ženy a dievčatá. Pamätáte si na svoju prvú menštruáciu? Aké to bolo? Čo vám behalo hlavou? A čo na to vaši rodičia? Keď príde “ten” čas a vaša dcéra zažíva svoju prvú menštruáciu, môže to byť pre obe strany tak trochu … nepríjemné. Ale vedzte, že to, ako pristupujete k tomuto dôležitému míľniku, môže mať obrovský vplyv na to, ako sa vaše dieťa cíti a ako sa vyrovná s touto novou skúsenosťou.

Aby ste mu pomohli prejsť týmto obdobím s čo najväčšou podporou (verte, bude ju potrebovať) a pohodou, tu je päť kľúčových faktov, ktoré by mal každý rodič vedieť.

Odporúčame: Menštruácia u žien je sprevádzaná mnohými zmenami. No počula si aj o menštruačnej chrípke?

1. Kedy by som mal/a začať hovoriť s deťmi o menštruácii?

Rodičia sa často pýtajú, kedy je správny čas na to, aby začali hovoriť o menštruácii. Odpoveď je jednoduchá: čím skôr, tým lepšie! Mnohé dievčatá začnú mať otázky okolo veku 6 alebo 7 rokov, a to je skvelý čas začať s jednoduchými vysvetleniami. Niekedy môžeme hovoriť o telesných zmenách ako o "magických" procesoch, ktoré sa dejú s telom, a postupne sa môžeme zamerať na detaily, ako dieťa starne. 

Tieto rozhovory by mali byť otvorené a prebiehať vcelku pravidelne, aby vaše dieťa vedelo, čo môže očakávať a necítilo sa zmätene alebo vystrašené, keď príde čas na menštruáciu. Zároveň platí, že informácie by nemalo čerpať prevažne od iných kamarátok či spolužiakov, no snažte sa, aby informácie čo najlepšie pochopilo práve z vašej strany. 

Nevynechajte: 5 potravín, ktoré znížia nafukovanie počas menštruácie

Ako na prvú menštruáciu
Depositphotos

2. Mám problém hovoriť o menštruácii so svojím dieťaťom. Ako to zvládnuť?

Mnoho rodičov má pocit, že hovoriť o menštruácii je nepríjemné alebo že nevedia, ako začať. To je úplne v poriadku. Dôležité je, že sa pokúsite o otvorenú komunikáciu. Ak neviete, ako začať, môžete sa obrátiť na knihy, ktoré sú určené pre deti a pomôžu im pochopiť, čo sa deje s ich telom.

Ďalej môžete požiadať o radu školského poradcu alebo inú dôveryhodnú osobu, ako je rodinný príslušník, ktorý má s touto témou skúsenosti. Kľúčom je vytvoriť bezpečný priestor, v ktorom sa vaše dieťa nebude cítiť trápne a bude mať pocit, že je to normálna a prirodzená téma na rozhovor. Veď aj je. 

3. Kedy väčšina detí dostane svoju prvú menštruáciu?

Každé dieťa je jedinečné, a teda neexistuje presný vek, kedy by mala menštruácia začať. Vo všeobecnosti však menštruácia prichádza približne dva roky po začiatku vývoja pŕs a ochlpenia v oblasti genitálií. 

Predtým, než sa objaví samotná menštruácia, dieťa môže zaznamenať niektoré ďalšie zmeny, ako je vaginálny výtok, ktorý sa objaví niekedy medzi šiestym mesiacom až rokom pred prvou menštruáciou. Dôležité je, že každý proces je individuálny, takže nemusíte byť znepokojení, ak sa vaša dcéra "nezhoduje" s inými rovesníkmi.

4. Ako dlho trvá prvá menštruácia?

Prvá menštruácia môže byť pre niektoré dievčatá trošku znepokojujúca, pretože krv môže mať hnedý odtieň, čo je úplne normálne. Tento farebný tón krvi je spôsobený tým, že ide o starú krv, ktorá bola v tele nejaký ten čas. Menštruácia spravidla trvá 5 až 7 dní, ale každý cyklus je iný. Čo sa týka množstva krvi, zvyčajne ide len o niekoľko polievkových lyžíc, takže sa dievčatá nemusia obávať, že stratia príliš veľa krvi.

Prečítajte si: Veľmi krátka menštruácia - porucha cyklu či problém? Vieme, kedy vyhľadať pomoc

Ako na prvú menštruáciu
Depositphotos

5. Aké príznaky sprevádzajú menštruáciu?

Menštruačné príznaky sa u jednotlivých dievčat veľmi líšia. Niektoré môžu zažiť podráždenosť, nadúvanie, bolesť pŕs, menštruačné kŕče alebo vyrážky, iné môžu prežiť menštruáciu takmer bez akýchkoľvek symptómov okrem samotného krvácania. 

Kŕče bývajú najčastejšie po niekoľkých prvých menštruačných cykloch a môžu byť na začiatku mierne. U niektorých dievčat sa môžu zhoršiť s každým ďalším cyklom. Dôležité je byť pripravený na to, že aj tieto príznaky môžu byť bežné, a ponúknuť tak podporu.

Menštruácia je prirodzenou súčasťou dospievania a je úplne normálne, že vaše dieťa má otázky. A možno sa cíti maximálne neisté. Ako rodič máte veľkú úlohu v tom, ako sa s týmto obdobím vysporiada. S otvorenou, priateľskou a trpezlivou komunikáciou môžete svoje dieťa podporiť, aby sa cítilo pohodlne, pripravené a sebavedomo voči týmto zmenám, ktoré sú súčasťou života. 

Buďte tu pre svoje dieťa, odpovedajte na jeho otázky a nezabudnite, že každá skúsenosť je jedinečná. Však aj vy ste si tým, pravdepodobne, prešli (ak to čítajú ženy). No a ak to čítajú muži, nebojte sa, zvládnete to lepšie, ako si myslíte.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.