Čo si ako prvé predstavíte pri slove vazelína? Pravdepodobne nejakú masť, ktorá sa používa ako mazanie do auta, alebo si, naopak, predstavíte boxera v ringu, ktorý sa ňou maže. Potom vás určite prekvapíme jej úžasnými účinkami na telo.
Na všetky kožné problémy ju používali už naše babičky aj matky a používa sa na to dodnes. Vazelína je starým pomocníkom, ktorý môžete použiť skoro na každú časť tela. Navyše, je finančne nenáročná a využiť ju môžete aj v domácnosti. Na toto všetko ju použijete! Čo dokáže vazelína urobiť pre vlasy alebo pokožku a ako ju využiť v domácnosti? Objavte rôzne spôsoby použitia vazelíny!
Čo je vazelína?
Vazelína je tuhé alebo polotuhé mastivo. Známa je už od polovice 19. storočia a je až neuveriteľné, že sa o nej, napriek jej nespočetným pozitívam veľmi nehovorí. Niektorých možno odradila tým, že nie je prírodná, ale že je vyrábaná z ropy. Má teda zvláštne postavenie – stojí medzi farmaceutickým a ropným priemyslom.
Existujú rôzne kvality vazelíny. V medicíne sa používa prečistená verzia vazelíny (lekárska vazelína / kozmetická vazelína). Jej prvotné využitie bolo obmedzené čisto na prvú pomoc pri popáleninách a lekári jej liečivé účinky dlho neuznávali.
S postupom času sa jej využitie rozšírilo na všetky strany a začala sa používať ako pomáda na vlasy, na voskovanie fúzov, ale aj v kozmetike. Dnes sa používa hlavne na suchú a popraskanú pokožku, na vlasy, nechty, pleť, a to ako súčasť krémov. Zaujímavosťou je, že chemik, ktorý ju objavil jedol lyžičku denne a dožil sa 96 rokov.
Toto musíš vidieť: Recept: Obľúbená karfiolová polievka Ivany Gáborík – s pórom a petržlenom
Tipy na využitie vazelíny pre krásu:
1. Zvlhčovanie pokožky rúk a nôh
Na zjemnenie pokožky rúk a nechtovej kožtičky vám postačí malé množstvo vazelíny, ktorú použijete rovnako ako krém na ruky. Používajte ju predovšetkým na tvrdú alebo suchú kožu na pätách a lakťoch, ktoré vám dokonale zjemní. Skúste ňou ošetriť aj suché zádery nechtov. Aký vplyv má vazelína na pokožku? Podporí hydratáciu pokožky, zabezpečí ochranu pokožky.
2. Rýchla pomoc pre suché pery
Rovnako blahodarné účinky má aj na pery, ktoré budete mať do rána jemné a mäkké ako nikdy – môžete si ju skúsiť vmasírovať zubnou kefkou. Takto si zároveň urobíte peeling pier. Vazelína je skvelá na starostlivosť o pery.
3. Výhody vazelíny pre oči
Aké ďalšie má vazelína použitie? Pomôže pri odličovaní, teda na odstraňovanie make-upu, ale aj na podporu rastu mihalníc. Pred spaním ju aplikujte na tampón a očistite si ňou mihalnice. Následne si ich potrite malým množstvom vazelíny a čoskoro sa môžete tešiť na XXL objem aj bez maskary či umelých mihalníc.
Z tohto odpadneš: Zdravé hranolky ľahko a rýchlo – takto pripravené ich budeš zbožňovať
4. Podráždená pokožka po holení
Vazelínu je dobré použiť po holení, kedy je pokožka tak či tak už podráždená. Vyhnete sa tak ďalšiemu dráždeniu z oblečenia, pretože bezpečne izoluje čerstvo oholené miesta.
5. Vazelína ako pomocník na starostlivosť o vlasy
Pokiaľ vás trápia rozštiepené a suché končeky vlasov, vmasírujte si do nich malé množstvo vazelíny. Použiť ju môžete aj pri farbení vlasov, a to tak, že si ju nanesiete na miesta, ktoré si vždy zašpiníte od farby.
6. Nečakané využitie vazelíny pri aplikácii parfumu
Pri odchode do práce si potrite miesta, na ktoré si bežne dávate parfum, vazelínou a navoňajte sa. Budete milo prekvapená ako dlho vám parfum vydrží.
Neprehliadni: Jednoduchý trik pre objem vlasov – ako na krásne husté vlasy bez príčeskov?
Rôzne spôsoby využitia vazelíny v domácnosti:
Zaseknutý prsteň – vazelína je vynikajúcim pomocníkom pri zaseknutých prsteňoch, ktoré musíme nasilu, a niekedy aj celkom bolestivo, sťahovať z prstov. Stačí naniesť malé množstvo na daný prst a vďaka jej lubrikačným vlastnostiam máte prsteň dole raz-dva. Uľahčí vám napríklad aj zasúvanie náušníc do dierky.
Pomôže s leštením topánok – s vazelínou to bude najjednoduchší a najlacnejší spôsob leštenia topánok, aký ste kedy vyskúšali. Naneste ju handričkou na obuv a poriadne vmasírujte.
Škvrny – ak máte doma malého školáka, tento bod určite oceníte. Šmuhy od topánok, popísaný stôl či prilepená žuvačka – s týmto všetkým si vazelína hravo poradí. Aplikujte tenkú vrstvu na nečistotu, nechajte pôsobiť pár sekúnd a zotrite.
Skvelý pomocník proti škodcom – veľa z nás má každoročný problém so zástupom mravcov, ktorí sa nenápadne presúvajú z vonku do kuchyne a pochutnávajú si na našom jedle. Impregnujte vazelínou všetky potenciálne cesty, kadiaľ sa môžu dostať do bytu. Zaručene ich už nikdy doma nenájdete!
Proti korózii – vazelína dokáže vytvoriť nepriepustnú vrstvu, a preto je vhodná na izoláciu batérií voči korózii. Potrieť tak môžete terminál na batérii do auta, ktorý predtým nezabudnite očistiť.
Pozri tiež: 6 zdravých a chutných receptov z manga – ktorý vyskúšaš?
Obmedzenia pri používaní vazelíny
Vazelína je zmesou nasýtených tuhých a tekutých uhľovodíkov. Vďaka tomu dokáže na pokožke vytvoriť nepriepustnú vrstvu. Z toho dôvodu nie je vhodné ju používať na poškodenú pokožku, ako napríklad na popáleniny, akné, čerstvé tetovanie či škrabance.
Nie je vhodné ju používať ani ako náhradu hydratačného krému, ale iba na stvrdnutú kožu. Tiež je vhodné pred používaním otestovať znášanlivosť s pokožkou na menšom kúsku kože. Ostatné spôsoby použitia sú úplne bez obmedzenia a je dokonca vhodné ju používať 2 – 3 krát do týždňa.
Článok aktualizovaný 16.5.2024
Aktualizovaný článok: 16.05.2024