Správne a efektívne vdychovanie a vydychovanie vzduchu pri pohybových aktivitách je oveľa zložitejšie, ako by sme si mysleli. V prípade, že sa športu venujete pod dohľadom trénera alebo inštruktora, na vaše dýchanie pravdepodobne dohliadne on. Aj vtedy, ak cvičíte po tom, čo ste absolvovali špeciálny kurz či seminár, máte zrejme správny dych v malíčku a pod kontrolou. Ale čo vtedy, keď ste športovec-samouk?
Zamysleli ste sa vôbec niekedy nad tým, načo je správne dýchanie vlastne dobré? Je vedecky dokázané, že kontrolované dýchanie umožňuje športovcom cvičiť dlhšie a s menším úsilím. Nehovoriac o tom, že upokojuje myseľ. Pozrite sa s nami na to, či dýchate správne pri rôznych druhoch športu!
Pozri aj: Čím starší, tým lepší! Vytiahni sveter po babke a nauč sa ho nosiť
Správna dýchacia technika počas behu
Každý bežec má zo začiatku plnú hlavu toho, aby si zvládol udržať správnu formu alebo tempo. A väčšina z nich sa, žiaľ, na tieto aspekty behu koncentruje oveľa viac než na samotné dýchanie. Je ale dokázané, že zanedbávanie správnej dýchacej techniky môže výrazne zhoršiť vašu rýchlosť aj výkonnosť pri behu. Nehovoriac o tom, že pri správnom dýchaní sa vyhnete nepríjemnému pichaniu v boku. V skutočnosti je to však veľmi jednoduché. Základ je sústrediť sa na vdychovanie a vydychovanie vzduchu do a z brucha. Viete si to aj jednoducho odkontrolovať – brucho sa vám bude nafukovať. Ak sa hýbe hrudník, vaša technika je nesprávna a skúšajte to ďalej. Vďaka brušnému dýchaniu prúdi kyslík do spodnej časti pľúc a tým sa lepšie vstrebáva.
Dych si treba kontrolovať aj vo fitku
Venujete sa aerobiku alebo posilňovaniu? Aj tu myslite na správne dýchanie do brucha. Vo fáze tlaku alebo zdvihu vzduch vydýchnite, naopak, pri uvoľnení sa nadychujete. Ako pri každej pohybovej aktivite, aj vo fitku treba mať na pamäti, že vďaka správnej dýchacej technike zvládnete zdvihnúť väčšiu váhu a efektívnejšie precvičiť celé telo bez zbytočnej záťaže. Váš dych by rozhodne nemal byť príliš rýchly a už vôbec ho nezadržiavajte. Zároveň platí, že pri intenzívnejšom tréningu dýchame ústami, pri tom menej náročnom zase nosom. Ak v tom budete mať pri najbližšej návšteve posilňovne „guláš“, spomeňte si aspoň na základné pravidlo – s výdychom sa svalstvo uvoľňuje. Správne dýchanie si tak napokon osvojíte veľmi rýchlo a vaše cvičenie bude konečne efektívne a prospešné.
Odporúčame: Toto sa stane, keď sa obaríš! Prvá pomoc pre popálený jazyk?
Aj joga si vyžaduje správne dýchanie
Dobrá dýchacia technika je základom jogy, čo vám potvrdí každá lektorka či inštruktorka. Ak ste absolvovali aspoň jednu hodinu tohto obľúbeného cvičenia, určite o tom viete svoje. Platí tu základné pravidlo - správne je dýchanie nosom z bránice a do bránice. Dôležité je dýchať bez prerušenia. Práve v joge sa využívajú špeciálne dychové cvičenia, ktoré poznáme pod názvom pránájáma, vyrovnávajúce energie v tele. Pri hormonálnej joge je napríklad veľmi dôležité dýchanie do brucha – bhastrika alebo cez zúžené hrdlo – udždžají. Keďže správne dýchanie je polovicou úspechu efektívneho cvičenia jogy, dajte si na ňom skutočne záležať, ideálne s pomocou certifikovaného lektora. A tak, ako pri športe, ani v bežnom živote nezabúdajte na to, že práve dýchanie znamená život.
Pozri aj: Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!