Aké sú svadobné zvyky a tradície na Slovensku?

Svadba môže mať dnes už mnoho podôb. Mnohé páry túžia čoraz viac po netradičných a moderných svadbách, kde sa fantázii medze nekladú. Nájdu sa však páry, ktoré si svoj veľký svadobný deň jednoducho nevedia bez tradícií predstaviť. Svadobné zvyky a tradície pochádzajú z dávnych dôb. Je ich naozaj mnoho a jednotlivé krajiny si ich prispôsobili a doplnili. Nie je tomu inak ani u nás, s výnimkou menších obmien v jednotlivých regiónoch a kútoch Slovenska. Veď ako sa hovorí: ,,Iný kraj, iný mrav.“

Zvyky a tradície dodávajú svadbám akési čaro, ktoré ešte nadlho zotrváva v srdciach mladomanželov a ostatných svadobčanov. Takisto pomôžu spestriť zábavu a dodať slávnosti tú pravú svadobnú atmosféru. Zvykov a tradícií je naozaj mnoho, a preto vám pre inšpiráciu ponúkame známe i menej známe.

Odporúčame: Dúhové svadobné šaty – nový trend, ktorý pobláznil už tisícky neviest. Vydávala by si sa v tom?

svadba na Slovensku

Zdroj: Shutterstock®

Z každého rožka troška

Traduje sa, že každá nevesta by mala mať vo svoj svadobný deň na sebe oblečené niečo staré (spomienka na život za slobodna), niečo nové (začiatok novej kapitoly života), niečo požičané (symbolizuje lásku a priateľstvo) a niečo modré (symbolizuje čistotu a vernosť).

Dáte alebo nedáte?

U nás tradične známe ako odobierka. Snúbenci sa poďakujú svojim rodičom za ich starostlivosť, lásku a trpezlivosť. Tento zvyk je veľmi emotívny a plačú pri ňom väčšinou všetci, i keď sa to snažia zakryť. No i odobierka sa dá spestriť vtipnými situáciami, pri ktorých si budúci ženích musí svoju pravú nevestu najprv nájsť. Tá je často poskrývaná pomedzi iné, mnohokrát i mužské ,,nevesty“.

Pozri aj: 10 inšpirácií na luxusné svadobné šaty s nádhernými detailmi

slovenská svadba

Zdroj: Shutterstock®

Lupienky ruží

Určite si nejedna z nás na svadbe kamarátky dojatím povzdychne nad chutnou malou družičkou, ktorá kráča smerom k oltáru a dôležito rozhadzuje po jednom lupienku ruže so sústredeným výrazom v tvári. Tento zvyk symbolizuje plodnosť a má zabezpečiť veľkú rodinu. Hádzanie ryže po obrade na mladomanželov má podobnú symboliku.

svadba

Zdroj: Shutterstock®

Skúška ženíchovej sily

Alebo iným slovom, prenášanie nevesty cez prah. Táto tradícia má viacero významov a symbolov. Jedným z nich je ten, že ženích prenáša nevestu cez prah dverí preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí si budú myslieť, že prešla iba jedna osoba. Takto manžel uchráni svoju manželku, ktorú bude ochraňovať po zvyšok života.

Všade samé črepy

Rozbíjanie tanierov má hneď viacero symbolík. Hovorí sa, že črepy prinášajú šťastie a pri upratovaní črepov manželia preukazujú vôľu spolupráce. Tento zvyk má i svoju zábavnejšiu stránku, kedy okolostojaci svadobčania mladomanželom ,,pomáhajú“ tým, že nahromadené kôpky črepov nohami rozkopávajú do okolia.

Odporúčame: Vyzývavé, zvodné a odvážne svadobné šaty: Inšpiruj sa v galérii

svadobné tradície

Zdroj: Shutterstock®

Polievka je málo slaná

Jednou z často zaužívaných tradícii je spoločné jedenie polievky z jedného taniera, pri ktorom sú obaja ovenčení zväčša podbradníkmi. Ani tento úkon sa neobíde bez vtipných situácii, pri ktorých sa mladomanželia zo začiatku príliš nenajedia, keď zistia, že ich lyžice sú prederavené. Túto časť zvyčajne sprevádzajú výkriky svadobčanov: ,,Polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná“, ktoré vyzývajú mladomanželov k tomu, aby ,,posolili“ polievku svojím manželským bozkom. Spoločné kŕmenie nemusí zostať iba pri polievke. Čo takto ochutnať svadobnú tortu?

Pozri aj: Svadobné účesy s kvetinami pre nevestu – TOP inšpirácie!

svadobná hostina

Zdroj: Shutterstock®

Tanec pre nevestu

Tanec pre nevestu, redový tanec, sa začína okolo polnoci. Ten, kto si chce s nevestou zatancovať musí do pripraveného hrnca hodiť peniaze a taktiež sa môže občerstviť pri čakaní na nevestu kúskom ponúknutej torty alebo alkoholom. Keď už zostane iba ženích, ten hodí do hrnca svoju peňaženku, zoberie celý hrniec aj s manželkou a uteká s ňou preč.

svadobné prípravy

Zdroj: Shutterstock®

Vienok sňať či hlávku sťať?

Čepčenie patrí k záveru svadobných zvykov a tradícií, kedy sa neveste sníme z hlavy ,,vienok“, ktorý symbolizuje slobodu a nahrádza sa čepcom, ktorý značí, že z nevesty je už vydatá žena. Nevesta zvykne vienok zahodiť za seba a tá, ktorá vienok chytí, by sa mala vydávať ako ďalšia v poradí.

Svadobných zvykov a tradícií sa u nás zachovalo mnoho a je si naozaj z čoho vyberať. Veď i vďaka nim sa svadobný deň stáva nezabudnuteľným okamihom.

Odporúčame: Berta Milano 2020: Dizajnové svadobné šaty, ktoré okúzlia

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

10.03.2021 10:14

Veľmi pekné tradície :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE