Aké sú svadobné zvyky a tradície na Slovensku? Toto je 15 tradičných prvkov každej svadby!

svadobné tradície na Slovensku

Svadba môže mať dnes už mnoho podôb. Mnohé páry túžia čoraz viac po netradičných a moderných svadbách, kde sa fantázii medze nekladú. Nájdu sa však páry, ktoré si svoj veľký svadobný deň jednoducho nevedia bez tradícií predstaviť. Svadobné zvyky a tradície pochádzajú z dávnych dôb. Je ich naozaj mnoho a jednotlivé krajiny si ich prispôsobili a doplnili. 

Nie je tomu inak ani u nás, s výnimkou menších obmien v jednotlivých regiónoch a kútoch Slovenska. Veď ako sa hovorí: ,,Iný kraj, iný mrav.“ Zvyky a tradície dodávajú svadbám akési čaro, ktoré ešte nadlho zotrváva v srdciach mladomanželov a ostatných svadobčanov. 

Takisto pomôžu spestriť zábavu a dodať slávnosti tú pravú svadobnú atmosféru. Zvykov a tradícií je naozaj mnoho, a preto vám pre inšpiráciu ponúkame známe i menej známe. Takže, ktoré tradície zvyknú bývať súčasťou slovenskej svadby? Ktoré rozhodne nesmú chýbať na tradičnej slovenskej svadbe?

Odporúčame: Dúhové svadobné šaty – nový trend, ktorý pobláznil už tisícky neviest. Vydávala by si sa v tom?

svadba na Slovensku
Shutterstock®

Aké zvyky a svadobné tradície má tradičná slovenská svadba?

1. Niečo nové, niečo staré, niečo požičané, niečo modré

Traduje sa, že každá nevesta by mala mať vo svoj svadobný deň na sebe oblečené niečo staré (spomienka na život za slobodna), niečo nové (začiatok novej kapitoly života), niečo požičané (symbolizuje lásku a priateľstvo) a niečo modré (symbolizuje čistotu a vernosť).

2. Odobierka nevesty a falošná nevesta

Aké sú ďalšie typické svadobné zvyky na Slovensku? U nás tradične známe ako odobierka. Čo je odobierka nevesty? Snúbenci sa poďakujú svojim rodičom za ich starostlivosť, lásku a trpezlivosť. Tento zvyk je veľmi emotívny a plačú pri ňom väčšinou všetci, i keď sa to snažia zakryť. 

No i odobierka sa dá spestriť vtipnými situáciami, pri ktorých si budúci ženích musí svoju pravú nevestu najprv nájsť. Tá je často poskrývaná pomedzi iné, mnohokrát i mužské ,,nevesty“.

Pozri aj: 10 inšpirácií na luxusné svadobné šaty s nádhernými detailmi

slovenská svadba
Shutterstock®

3. Prvý pohľad na nevestu

Na Slovensku je tradíciou, že ženích prvýkrát uvidí nevestu až pri svadobnom obrade, keď prichádza k oltáru alebo na miesto obradu. Tento okamih je považovaný za veľmi dôležitý a symbolický, pretože vytvára silnú emocionálnu atmosféru pred očami všetkých svadobčanov. Zachovávanie tejto tradície je stále populárne medzi pármi, ktorí veria, že prvý pohľad na nevestu počas obradu prináša šťastie a dodáva svadbe výnimočný charakter.

4. Svadobná kolóna

Svadobná kolóna je tradičnou súčasťou slovenských svadieb, kde autá svadobčanov tvoria dlhý sprievod sprevádzajúci nevestu a ženícha na obrad a následnú hostinu. Na čele kolóny zvyčajne ide auto s mladomanželmi, pričom všetky autá sú ozdobené stuhami, kvetmi a pierkami. 

Častým zvykom je hlasné trúbenie počas jazdy, ktoré symbolizuje radosť a upozorňuje okolie na prítomnosť svadobného sprievodu. Aj keď sa niektoré moderné páry rozhodujú pre menej tradičné spôsoby dopravy, svadobná kolóna zostáva obľúbeným rituálom, ktorý vytvára veselú a slávnostnú atmosféru.

5. Svadobné pierka

Svadobné pierka sú tradičným doplnkom na slovenských svadbách, ktorý nosia hostia ako symbol účasti na svadobnej oslave. Zvyčajne sa vyrábajú z vetvičiek rozmarínu, stužiek a drobných dekorácií, pričom ich úlohou je nielen ozdobiť odevy svadobčanov, ale aj symbolizovať šťastie a ochranu pre mladomanželov. 

Hoci sa dnes pierka vyrábajú v rôznych moderných a kreatívnych prevedeniach, tento zvyk zostáva stálicou na slovenských svadbách a často sa používa ako milá pozornosť pre všetkých hostí.

6. Lupienky ruží alebo hádzanie ryže

Určite si nejedna z nás na svadbe kamarátky dojatím povzdychne nad chutnou malou družičkou, ktorá kráča smerom k oltáru a dôležito rozhadzuje po jednom lupienku ruže so sústredeným výrazom v tvári. Tento zvyk symbolizuje plodnosť a má zabezpečiť veľkú rodinu. Hádzanie ryže po obrade na mladomanželov má podobnú symboliku.

Odporúčame: Sen všetkých zamestnávateľov: Tu sú najlepší zamestnanci podľa znamenia zverokruhu

svadba
Shutterstock®

7. Prenášanie nevesty cez prah

Alebo iným slovom, prenášanie nevesty cez prah. Táto tradícia má viacero významov a symbolov. Jedným z nich je ten, že ženích prenáša nevestu cez prah dverí preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí si budú myslieť, že prešla iba jedna osoba. Takto manžel uchráni svoju manželku, ktorú bude ochraňovať po zvyšok života.

8. Rozbíjanie taniera a zametanie črepov

Rozbíjanie tanierov má hneď viacero symbolík. Hovorí sa, že črepy prinášajú šťastie a pri upratovaní črepov manželia preukazujú vôľu spolupráce. Tento zvyk má i svoju zábavnejšiu stránku, kedy okolostojaci svadobčania mladomanželom ,,pomáhajú“ tým, že nahromadené kôpky črepov nohami rozkopávajú do okolia.

Odporúčame: Vyzývavé, zvodné a odvážne svadobné šaty: Inšpiruj sa v galérii

svadobné tradície
Shutterstock®

9. Spoločné jedenie polievky – polievka je málo slaná

Jednou z často zaužívaných tradícii je spoločné jedenie polievky z jedného taniera, pri ktorom sú obaja ovenčení zväčša podbradníkmi. Ani tento úkon sa neobíde bez vtipných situácii, pri ktorých sa mladomanželia zo začiatku príliš nenajedia, keď zistia, že ich lyžice sú prederavené. 

Túto časť zvyčajne sprevádzajú výkriky svadobčanov: ,,Polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná“, ktoré vyzývajú mladomanželov k tomu, aby ,,posolili“ polievku svojím manželským bozkom. Spoločné kŕmenie nemusí zostať iba pri polievke. Čo takto ochutnať svadobnú tortu?

10. Krájanie torty

Krájanie torty je jednou z najobľúbenejších tradícií na slovenských svadbách, ktorá symbolizuje prvý spoločný krok mladomanželov v ich manželskom živote. Tento akt, pri ktorom novomanželia spoločne narežú svadobnú tortu a následne ju podávajú hosťom, predstavuje zdieľanie radosti a hojnosti. 

Často je to aj príležitosť pre vtipné momenty, keď sa navzájom kŕmia prvými kúskami torty, čo prináša zábavu a smiech všetkým prítomným. Krájanie torty je tak nielen symbolický, ale aj zábavný bod svadobného dňa.

Pozri aj: Svadobné účesy s kvetinami pre nevestu – TOP inšpirácie!

svadobná hostina
Shutterstock®

11. Prvý tanec mladomanželov a rodičovský tanec

Tanec mladomanželov a rodičovský tanec sú neoddeliteľnou súčasťou slovenských svadieb, kde prinášajú dojemné a symbolické momenty. Prvý tanec mladomanželov tradične otvára tanečnú zábavu a symbolizuje ich nový spoločný život, zatiaľ čo rodičovský tanec vyjadruje úctu a poďakovanie rodičom za ich lásku a podporu. 

Tieto tance sú často sprevádzané emotívnymi piesňami, ktoré vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru a posilňujú rodinné väzby v priebehu svadobného dňa.

12. Tanec pre nevestu – redový tanec

Tanec pre nevestu, redový tanec, sa začína okolo polnoci. Ten, kto si chce s nevestou zatancovať musí do pripraveného hrnca hodiť peniaze a taktiež sa môže občerstviť pri čakaní na nevestu kúskom ponúknutej torty alebo alkoholom. Keď už zostane iba ženích, ten hodí do hrnca svoju peňaženku, zoberie celý hrniec aj s manželkou a uteká s ňou preč.

13. Únos nevesty

Únos nevesty je jedným z tradičných svadobných zvykov, ktorý sa na slovenských svadbách dlhé roky praktizoval ako zábavný moment pre hostí i novomanželov. Symbolicky predstavoval odobratie nevesty ženíchovi, ktorý ju musel hľadať a "vykúpiť". V súčasnosti však od tejto tradície čoraz viac párov upúšťa, pretože mnohí novomanželia preferujú byť na svojej svadbe prítomní počas celého priebehu a nechcú, aby im unikli dôležité okamihy či zábava s hosťami.

Odporúčame: Berta Milano 2020: Dizajnové svadobné šaty, ktoré okúzlia

svadobné prípravy
Shutterstock®

14. Kytica a jej odhodenie budúcim nevestám

Odhodenie svadobnej kytice budúcim nevestám je tradičný svadobný rituál, ktorý symbolizuje predanie šťastia a nádeje na blízke manželstvo. Počas svadobnej zábavy nevesta hádže kyticu za seba, pričom slobodné ženy sa snažia kyticu chytiť. Tá, ktorej sa podarí kyticu zachytiť, sa podľa tradície stane ďalšou nevestou.

15. Čepčenie nevesty alebo vienok sňať či hlávku sťať?

Čo je čepčenie? Čepčenie patrí k záveru svadobných zvykov a tradícií, kedy sa neveste sníme z hlavy ,,vienok“, ktorý symbolizuje slobodu a nahrádza sa čepcom, ktorý značí, že z nevesty je už vydatá žena. Nevesta zvykne vienok zahodiť za seba a tá, ktorá vienok chytí, by sa mala vydávať ako ďalšia v poradí.

Svadobných zvykov a tradícií sa u nás zachovalo mnoho a je si naozaj z čoho vyberať. Veď i vďaka nim sa svadobný deň stáva nezabudnuteľným okamihom.

Aktualizovaný článok: 05.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Kristína Dická

Kristína Dická

10.03.2021 10:14

Veľmi pekné tradície :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.