Ľudí, ktorí majú problémy s tlakom je stále viac. Je to spôsobené najmä rýchlym životným štýlom a dennodenným stresom. Väčšina má problémy s vysokými hodnotami krvného tlaku, s takzvanou hypertenziou, ktorá patrí medzi závažné kardiovaskulárne faktory. Čo však tí, ktorí majú opačný problém?
Nízky tlak, inak nazývaný hypotenzia, nemusí hneď predstavovať vážny zdravotný problém. No ak pravidelne klesá pod veľmi nízke hodnoty, mali by ste navštíviť kardiológa, aby vylúčil prípadné vážnejšie ochorenia, ktoré môžu byť spojené práve s hypotenziou. Za nízky tlak sa považuje opakovane nameraná hodnota 100/60 mm Hg a menej. Väčšinou tento problém postihuje mladé a štíhle ženy, môže sa však vyskytnúť i u starších, ale chudých ľudí.
Odporúčame prečítať: Zázračný strom z Amazónie - GRAVIOLA
Najväčšou nepríjemnosťou ľudí trpiacich nízkym tlakom sú časté závraty, okrem toho bolesť hlavy, únava, neustále zívanie, slabá koncentrácia, potácanie sa, alebo studené nohy. Závraty nastávajú najmä ráno, pri dehydratácii alebo kedykoľvek pri náhlych zmenách polôh z ležania do sedu alebo stoja. Pocit, akoby vás niekto ,,ovalil po hlave" a vy práve strácate vedomie, tma pred očami a splývavé hlasy okolia sú typické príznaky závratu. Tie súvisia s nedokrvenosťou mozgu v dôsledku nízkeho tlaku.
Prvá pomoc pri závratoch:
- Prekrížte si nohy alebo urobte podrep a zostaňte v tejto pozícii, pokiaľ sa vám neuľaví.
- Siahnite po tekutinách, najlepšie po minerálnej vode a poriadne sa napite.
- Pomôže aj akýkoľvek cukrík (najlepšie mentolový), ale vhodnejší je hroznový cukor - okamžite sa rozpúšťa a vstrebáva sa do krvi.
- Po prvotnej úľave si uvarte kávu (sladenú), čaj s vyšším obsahom kofeínu (nie je však riešením, len akútne pomôže) alebo skúste ovocné šťavy
Odporúčame prečítať: Hrčka v prsníku? Nepanikáriť! Ako správne postupovať?
PREVENCIA PROTI NÍZKEMU TLAKU:
1. Zvýšte príjem sodíka
Sodík, ktorý je súčasťou kuchynskej soli, má vplyv na krvný tlak. Hypotonici by mali jesť dostatočne solené jedlá, piť minerálky s vyšším obsahom sodíka, zvýšiť príjem zeleniny – najmä dosť posolenej.
Odporúčame prečítať: Čo vám akné prezrádza o vašom zdraví?
2. Nezabúdajte na pitný režim
Napite sa hneď ráno, krátko po zobudení, a vypite aspoň 2 dcl minerálnej vody s vyšším obsahom sodíka. Spontánne sa vám zvýši tlak približne na 2 hodiny. Počas celého dňa dodržujte pitný režim. Vhodné sú, ako sme už spomínali, aj ovocné šťavy.
Odporúčame prečítať:
Trápi vás bolesť hlavy? Zabudnite na aspirín a konzumujte tieto potraviny!
3. Dopĺňajte vitamín C
a železo
Vitamín C podporuje pôsobenie adrenalínu na zvýšenie tlaku, železo dopĺňa energiu a znižuje únavu. Vitamín C nájdeme napríklad v kivi, citrusoch a zelenine – paradajkách, paprike a petržlene. Vysoký obsah železa majú obilniny, strukoviny, tekvicové semienka a ryža.
Odporúčame prečítať:
Domáce recepty: 2 spôsoby ako si vyrobiť domácu raw čokoládu
4. Raňajkujte
Nie však hocičo! Najlepšie sú raňajky s vysokým obsahom bielkovín, napríklad syry, mliečne výrobky či vajíčka. Sacharidy pre ľudí trpiacich hypotenziou nie sú dobrou voľbou.
Odporúčame prečítať: Naučte sa diagnostikovať choroby podľa stavu jazyka!
5. Športujte
Dostatok pohybu je veľmi dôležitý, najvhodnejšia je kombinácia posilňovania a vytrvalostného tréningu. Vyskúšajte napríklad bicyklovanie, gymnastiku a aerobik alebo plávanie v studenej vode.
Odporúčame prečítať:
Trápite sa, že máte plnú skriňu a nič na seba? Vieme ako si s tým poradiť!
www.thinkstockphotos.com