Kedy bude Veľká noc 2025? Zisti dôležité dátumy

Veľká noc 2025

Veľká noc patrí medzi najvýznamnejšie kresťanské sviatky a je spojená s bohatými tradíciami, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. V roku 2025 bude tento sviatok výnimočný, pretože katolíci aj pravoslávni kresťania ho oslávia v rovnaký deň. Ide o udalosť, ktorá sa nestáva často, keďže dátum Veľkej noci sa každoročne mení a závisí od lunárneho kalendára.

Veľká noc 2025

Veľká noc je oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista a pripomína jeho víťazstvo nad smrťou. Každoročne sa tento sviatok slávi v nedeľu po prvom jarnom splne, čo znamená, že dátum sa mení a pohybuje sa medzi 22. marcom a 25. aprílom. V roku 2025 pripadne na 20. apríla a práve tento rok bude výnimočný tým, že ju budú všetci kresťania sláviť v rovnaký deň, a teda aj pravoslávni veriaci, ktorí na výpočet dátumu Veľkej noci používajú starý juliánsky kalendár.

Veľkonočné sviatky sú spojené nielen s náboženskými obradmi, ale aj s tradičnými zvykmi a rodinnými stretnutiami. Na Slovensku je Veľká noc obdobím pôstu, duchovnej prípravy a následnej radosti zo zmŕtvychvstania Krista, pričom v pondelok nechýba oblievačka, šibačka a bohaté sviatočné pohostenie.

Veľkonočné sviatky v roku 2025:

  • Popolcová streda – 5. marca 2025 (začiatok pôstu)
  • Kvetná nedeľa (Palmová nedeľa) – 13. apríla 2025
  • Zelený štvrtok (Štvrtok svätého týždňa) – 17. apríla 2025
  • Veľký piatok (Piatok utrpenia Pána) – 18. apríla 2025 (štátny sviatok)
  • Biela sobota (Svätá sobota) – 19. apríla 2025
  • Veľkonočná nedeľa (Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania) – 20. apríla 2025
  • Veľkonočný pondelok (Pondelok vo Veľkonočnej oktáve) – 21. apríla 2025 (štátny sviatok)

Zvyky a tradície spojené s Veľkou nocou

Veľká noc je v mnohých krajinách spojená s rôznymi zvykmi a symbolikou. Na Slovensku sú tradičné veľkonočné oslavy najmä o šibačke a oblievačke. Chlapci na Veľkonočný pondelok navštevujú dievčatá, šibú ich korbáčmi upletenými z vŕbového prútia a oblievajú ich vodou. 

Tento zvyk má priniesť dievčatám a ženám zdravie, mladosť a krásu. Verí sa, že prúty prenášajú silu prírody a voda má očistný účinok. Dievčatá sa chlapcom za návštevu odvďačujú kraslicami, sladkosťami a v súčasnosti už aj finančnou odmenou.

veľkonočný stôl s jarnými kvetmi
Freepik

Veľkonočné pokrmy a tradičné pochúťky

Veľká noc nie je len duchovným a kultúrnym sviatkom, ale aj obdobím výnimočných jedál. Po dlhom pôste sa na stoloch objavujú bohaté a sýte pokrmy. Medzi najtypickejšie patrí šunka, údené mäso, klobásy, vajíčka, hrudka, chren a rôzne druhy koláčov, ako sú barančeky či bábovky. Na veľkonočný stôl patrí aj tradičný koláč pletenec a, samozrejme, kraslice, ktoré majú nielen estetickú, ale aj symbolickú hodnotu.

Každý región Slovenska má svoje špecifické veľkonočné pochúťky, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Na východe je obľúbená paska, sladký kysnutý chlieb, ktorý sa často podáva s hrudkou a údeninami. V strednom a západnom Slovensku sa pripravujú rôzne zákusky a mazance, pričom nechýba ani tradičný baranček z piškótového cesta. 

Symbolika Veľkej noci a jej význam

Veľká noc je nielen kresťanským sviatkom, ale aj oslavou jari a znovuzrodenia prírody. Mnohé symboly, ktoré sú s ňou spojené, majú hlboký význam. Vajíčko predstavuje nový život a plodnosť, baránok symbolizuje nevinnosť a obetu, zatiaľ čo voda má očistnú moc. Veľkonočný zajačik, ktorý je dnes populárny najmä v západných krajinách, symbolizuje hojnosť a nové začiatky.

Ako si na Veľkú noc vyzdobiť príbytok

Veľká noc so sebou prináša aj radosť z jarných dekorácií. Domovy sa skrášľujú veselými farbami, symbolmi jari a nového života. Obľúbené sú venčeky na dverách, kvetinové aranžmány, maľované kraslice a figúrky zajačikov či kuriatok. Na stoloch nechýbajú bahniatka a jarné kvety, ako sú narcisy, tulipány či hyacinty. Veľkonočné dekorácie dodávajú domovu sviežosť a radostnú atmosféru.

Veľká noc vo svete

Hoci na Slovensku sa nám s Veľkou nocou spája najmä šibačka a oblievačka, vo svete majú oslavy Veľkej noci rôzne podoby. V Španielsku sú známe veľkolepé procesie so sochami Krista a Panny Márie, v Taliansku sa konajú veľké omše na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Vo Francúzsku sa pečie obrovská omeleta pre celé mestečko a v USA je populárne hľadanie veľkonočných vajíčok. Každá krajina si sviatok prispôsobuje vlastným tradíciám a kultúre.

V niektorých ázijských a afrických krajinách má Veľká noc predovšetkým duchovný rozmer, pričom sa kladie dôraz na spoločné modlitby, spevy a pôst. V Grécku sú typické veľké ohňostroje na oslavu zmŕtvychvstania Krista, zatiaľ čo v severských krajinách, ako je Švédsko, sa Veľká noc spája s rodinnými stretnutiami a dekorovaním domov jasnými jarnými farbami. Hoci sa tradície líšia, základné posolstvo sviatku zostáva rovnaké – oslava života, nového začiatku a duchovnej obnovy.

Veľká noc ako čas stretnutí a pohody

Veľkonočné sviatky sú ideálnym obdobím na stretnutia s rodinou a priateľmi. Počas voľných dní si môžeme oddýchnuť, vychutnať si tradičné dobroty a venovať sa aktivitám, ktoré nám prinášajú radosť. Či už ide o maľovanie kraslíc, pečenie koláčov, alebo prechádzky v prebúdzajúcej sa prírode, Veľká noc je časom obnovy nielen v duchovnom, ale aj osobnom zmysle.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Helena

Helena

12.02.2025 09:04

Dobrý článok o Veľkej noci 2025! Páči sa mi, žz obsahuje všetky doležite datumy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.