Vieš, čo je steatóza pečene? Zisti, kto je ňou najviac ohrozený!

steatóza pečene

Pečeň má v našom tele viacero významných funkcií. Ide o endokrinnú žľazu, čiže žľazu s vnútorným vylučovaním, ktorá sa okrem iného podieľa na metabolizme, ovplyvňuje detoxikáciu organizmu, produkuje žlč a uskladňuje glykogén. Tento orgán môžu postihnúť rôzne nádorové alebo iné druhy ochorení. 

Medzi ne radíme aj steatózu, pri ktorej dochádza k výraznému narušeniu funkcie dôležitého orgánu. V nasledujúcom článku vám povieme, čo je steatóza pečene, ako sa prejavuje a či je možná prevencia!

Čo je steatóza pečene?

Steatóza pečene alebo aj stukovatenie pečene predstavuje metabolickú chorobu menovaného orgánu. Ide o stav, pri ktorom dochádza k ukladaniu tukových kvapôčok, respektíve častíc v pečeni. Prítomnosť tuku v pečeňových bunkách je pritom bežná, problém nastáva pri jeho nadmernom hromadení. 

Ak je v organizme postihnutých viac ako 5 až 10 percent buniek, môže dochádzať k vzniku viacerých zdravotných problémov, najmä k narušeniu funkcií samotného orgánu. Nutné je tiež zmieniť, že proces stukovatenia neohrozuje len pečeň, ale napríklad i obličky či srdcový sval

Príčiny steatózy

Príčiny steatózy pečene sú rôzne. Zvyčajne sa hovorí o alkoholových a nealkoholových príčinách ochorenia. Na vzniku tejto choroby sa totiž môže podieľať nadmerná konzumácia alkoholu, no i mnohé ďalšie faktory. Príčinou môže byť porucha tukového metabolizmu aj obezita a celkovo dlhodobé nezdravé stravovanie.

Okrem alkoholu a nezdravého životného štýlu môže steatózu pečene spôsobiť aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, ako sú kortikosteroidy, cytostatiká či syntetické estrogény. Rizikovým faktorom sú aj hormonálne a metabolické poruchy, ako napríklad inzulínová rezistencia alebo metabolický syndróm. 

Genetická predispozícia môže tiež zohrávať úlohu, a preto sa ochorenie niekedy vyskytuje aj u jedincov, ktorí nemajú zjavné rizikové faktory.

Koho najčastejšie postihuje steatóza pečene?

Steatóza pečene nepostihuje len starších ľudí, ale čoraz častejšie sa objavuje aj u mladších jedincov. Rizikovou skupinou sú najmä osoby s nadváhou, vysokým cholesterolom, metabolickým syndrómom či inzulínovou rezistenciou. Zvýšené riziko majú aj pacienti trpiaci cukrovkou, hepatitídou alebo tí, ktorí pravidelne konzumujú nadmerné množstvo alkoholu.

prejavy steatózy
Shutterstock®

Príznaky stukovatenia pečene

Steatóza pečene, hlavne tá, ktorej príčinou nie je alkohol, sa v počiatočných fázach takmer neprejavuje a prebieha bezpríznakovo. Objaviť sa môžu len pomerne nešpecifické príznaky, ako napríklad: 

  • slabosť, 
  • únava, 
  • znížená výkonnosť, 
  • plynatosť,
  • nechutenstvo,
  • neskôr bolesť v hornej časti brucha, najmä pod rebrami na pravej strane tela.

Bolesť zvyčajne býva tupá až tlaková. K diagnostike ochorenia často dochádza náhodou až pri nejakých komplexnejších vyšetreniach či podrobnejších zdravotných prehliadkach.  

Príznaky sekundárnej steatózy pečene

Oveľa závažnejší priebeh má spravidla sekundárna steatóza pečene, čiže ochorenie zvyčajne vyvolané nadmernou konzumáciou alkoholu. Môže sa prejavovať výraznou malátnosťou aj zažívacími ťažkosťami, ako je napríklad problém s vyprázdňovaním. 

Objaviť sa môže i zvracanie a ďalšie prejavy zlyhávania pečene. Vo všeobecnosti môže v dôsledku steatózy dôjsť až k zápalovým zmenám v pečeni, čo predstavuje diagnózu zvanú steatohepatitída. Pri ďalšom progresívnom poškodení orgánu sa môže ochorenie rozvinúť až do cirhózy či rakoviny pečene.

Zdravotné komplikácie pri steatóze pečene

  • Zápal pečene (steatohepatitída) – Nahromadený tuk môže spôsobiť zápal pečeňového tkaniva, čo môže viesť k ďalšiemu poškodeniu buniek.
  • Fibróza pečene – Dlhodobý zápal spôsobuje tvorbu jazvového tkaniva, čím sa znižuje schopnosť pečene správne fungovať.
  • Cirhóza pečene – V pokročilých štádiách sa fibróza môže zmeniť na cirhózu, čo je vážne poškodenie pečene s rizikom zlyhania orgánu.
  • Zvýšené riziko rakoviny pečene – Chronický zápal a poškodenie pečeňových buniek môžu zvyšovať riziko hepatocelulárneho karcinómu.
  • Inzulínová rezistencia a cukrovka 2. typu – Steatóza úzko súvisí s metabolickými poruchami, ktoré môžu viesť k vzniku cukrovky.
  • Kardiovaskulárne ochorenia – Tuková degenerácia pečene je často spojená s vysokým cholesterolom, hypertenziou a zvýšeným rizikom infarktu či mozgovej príhody.
  • Pečeňová nedostatočnosť – V najťažších prípadoch môže dôjsť k zlyhaniu pečene, čo si môže vyžadovať transplantáciu.
  • Oslabenie imunity – Poškodená pečeň nedokáže správne filtrovať toxíny a podporovať imunitný systém, čo môže viesť k častejším infekciám.
  • Hormonálne poruchy – Pečeň zohráva dôležitú úlohu v metabolizme hormónov, a jej poškodenie môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu v tele.

liečba steatózy
Shutterstock®

Diagnostika stukovatenia pečene

Steatózu pečene lekár diagnostiku na základe ultrazvukového vyšetrenia brušnej oblasti i za pomoci stanovenia hladín pečeňových enzýmov v krvi. Taktiež môže pristúpiť k odberu vzorky tkaniva pečene na mikroskopické vyšetrenie, čiže k takzvanej biopsii.

Na diagnostiku sa často využíva aj elastografia, ktorá hodnotí stupeň fibrózy a pružnosť pečene, čo pomáha odhaliť prípadné pokročilé štádiá ochorenia. Okrem toho môže lekár odporučiť ďalšie zobrazovacie metódy, ako je CT alebo magnetická rezonancia, najmä ak je potrebné presnejšie posúdiť stav pečene.

Liečba steatózy pečene

Pri potvrdení diagnózy lekár stanovuje vhodnú liečbu, a to najmä na základe toho, do akej miery je ochorenie rozvinuté, alebo čo je jeho príčinou. Podľa príčiny ochorenia je teda nevyhnutné napríklad eliminovať príjem alkoholu či venovať dostatočný pozornosť liečbe cukrovky.

Nevyhnutná je zmena životného štýlu, najmä úprava životosprávy a stravovacích návykov. Vhodné je zníženie príjmu cukrov a najmä zlých tukov. Telo by malo naopak dostať dostatok všetkých potrebných vitamínov či minerálov. V prípade potreby môže zlepšiť stav pacienta i primeraná redukcia váhy.

Medikamentózna liečba steatózy pečene

V súčasnosti neexistuje špecifický liek určený priamo na liečbu steatózy pečene, avšak v niektorých prípadoch môže lekár predpísať lieky na podporu funkcie pečene a zmiernenie pridružených zdravotných problémov. Často sa využívajú hepatoprotektíva, ktoré chránia pečeňové bunky a podporujú ich regeneráciu. 

Pri metabolických ochoreniach, ako je cukrovka či vysoký cholesterol, sa môžu predpísať antidiabetiká (napr. metformín) alebo lieky na zníženie hladiny tukov v krvi (statíny). Dôležitú úlohu zohrávajú aj doplnky stravy, ako sú omega-3 mastné kyseliny, vitamín E či silymarín, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie pečene.

Prevencia stukovatenia pečene

  • Zdravá a vyvážená strava – Uprednostňujte jedlá bohaté na vlákninu, zdravé tuky (napr. omega-3), zeleninu, ovocie a celozrnné produkty. Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám a nadmernému príjmu nasýtených tukov a cukrov.
  • Obmedzenie alkoholu – Nadmerná konzumácia alkoholu výrazne zvyšuje riziko steatózy pečene, preto je dôležité piť s mierou alebo sa alkoholu úplne vyhýbať.
  • Udržiavanie zdravej hmotnosti – Redukcia nadváhy a udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti znižuje riziko tukového zaťaženia pečene.
  • Pravidelná fyzická aktivita – Aspoň 30 minút miernej až intenzívnej aktivity denne (chôdza, beh, plávanie, silový tréning) podporuje metabolizmus tukov a zdravie pečene.
  • Kontrola hladiny cukru a cholesterolu – Pravidelná kontrola hladín cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridov pomáha predchádzať metabolickým poruchám, ktoré môžu viesť k stukovateniu pečene.
  • Dostatok hydratácie – Pitný režim je dôležitý na podporu detoxikácie a správneho fungovania pečene. Vyhýbajte sa sladeným nápojom a uprednostnite vodu či nesladené čaje.
  • Obmedzenie užívania liekov bez lekárskeho dohľadu – Niektoré lieky, ako dlhodobé užívanie kortikosteroidov alebo liekov proti bolesti, môžu prispieť k poškodeniu pečene.
  • Prevencia vírusových infekcií pečene – Očkovanie proti hepatitíde B, ochrana pred hepatitídou C a dodržiavanie hygienických opatrení pomáhajú znížiť riziko poškodenia pečene vírusmi.
  • Zníženie stresu – Chronický stres môže negatívne ovplyvniť metabolizmus a funkciu pečene. Relaxačné techniky, ako joga, meditácia či hlboké dýchanie, môžu pomôcť udržať telo v rovnováhe.

Aktualizovaný článok: 15.02.2025

9 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Simona Krátka

Simona Krátka

15.02.2025 08:52

Ojoj, toto je pre mňa neznáme, ale hodne zlá choroba. Strašné koľko tých chorôb je :(

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

16.02.2019 15:20

Ešte som o tejto chorobe nepočul

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.02.2019 14:17

Uf,tak to nie je sranda.Poučný článok.

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

16.02.2019 13:55

S týmto ochorením som sa ešte nestretla.Je smutné, koľko rôznych ochorení číha na človeka

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

16.02.2019 10:06

niektoré lieky poškodzujú pečeň.čo sa s tým však dá robiť,keď ich potrebujeme užívať pre iné ochorenie?

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.02.2019 23:39

Počula som len o "tvrdnutí" pečene u alkoholikov...

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

15.02.2019 19:41

Aj u nás v rodine sme mali úmrtie, na cirhózu pečene .. Nikomu to neprajem , vidieť blízkeho človeka v bolestiach .. Treba si dávať pozor , zdravie je len jedno .. !!!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.02.2019 09:22

vážne a ťažké ochorenie... mám zlú skúsenosť v rodine, skončila najhoršie

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.02.2019 07:15

Dôležitá je najmä prevencia.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.