Plytvanie jedlom je niekedy úplne zbytočné. Varenie v štýle „čo dom dal“ vám dokáže ušetriť nemalé peniaze. Oceníte to najmä vtedy, keď sa rozhodnete naozaj šetriť, pretože ste si vysnili trochu náročnejší finančný cieľ. A pritom stačí naozaj tak málo, jednoducho ak to preženiete pri varení jedla a navaríte toho priveľa zo zvyškov môžete pokojne vyčarovať nové chutné jedlo.
Najčastejšie nám ostáva v chladničke príloha, či už k mäskám, alebo rybe. A teda najčastejšie by sme sa mali popasovať so zemiakmi, ryžou, zvyšnými cestovinami, ale trebárs tiež s niekoľko dňovým chlebom.
Odporúčame prečítať: Najzdravšie prímorské ingrediencie v kuchyni
Začnime od pečiva
Staršie pečivo má hneď niekoľko možností využitia. Stvrdnuté rožky napríklad narežte na kolieska a dajte zamraziť. Keď sa v budúcnosti rozhodnete robiť žemľovku, základnú surovinu budete mať po ruke – stačí len rozmraziť. Z pár dňového chlebíka budete mať skvelú večeru, alebo raňajky. Rozbite jedno dve vajíčka a prichystajte chlebík vo vajíčku.
Ak zatúžite po niečom diétnejšom, urobte si hrianky, stačí chlebík opiecť na panvici. Tu už môžete opäť variovať, hrianky napríklad posypte syrom, urobte si k nim šalát zo zvyšnej zeleniny, alebo ich dajte zapiecť do rúry s kolieskom paradajky, plátkom šunky, syrom... Čo vám len napadne. Starší chlebík je vhodný aj na „výrobu“ krutónov do polievky, zapiecť v rúre ho môžete aj na štýl pizze – postačia vám k tomu ingrediencie, ktoré na pizzi máte najradšej plus pizza korenie. Toasty sú ideálne dokonca aj na sladký spôsob – francúzske toasty, na ešte teplé hrianky roztopte maslo a pocukrujte.
Odporúčame prečítať: Zaujímavé fakty o káve + recept na biofrapučíno
Nedojedená ryža
Zo zvyšnej ryže môžete vyčariť taktiež viaceré jedlá. Keď jej je menej, urobte si paradajkovú polievku (alebo inú zeleninovú) a už uvarenú ryžu jednoducho do nej pridajte. Ak jej máte o čosi viac urobte si rizoto – nemusí byť vôbec tradičné, pridajte k ryži všetko, čo sa vám zvýšilo a na čo máte chuť – zvyšky kuracieho mäska z kuracej polievky, zeleninu, kúsok slaniny, šunku, alebo šampiňóny. Podobne môžete využiť aj zvyšky cestovín.
Odporúčame prečítať: Bývate často unavená? Dôvod vás možno prekvapí
Zostali nám zemiaky
Zo zvyšných zemiakov môžete „čarovať“ ešte viac. Varené zemiaky niekedy stačí popražiť na cibuľke a servírovať napríklad s kyslým mliekom. Sýte, chutné jedlo našich starých rodičov, dnes už miestami zabudnuté. Časť zemiakov môžete použiť aj pri príprave omelety, alebo si z nich vyrobte placky, lokše, či posúchy. Zvyšky sú vhodné aj na francúzske zemiaky, či zemiakové taštičky. Zmiešajte ich s múkou, vajíčkom a vyracujte cesto. Z nich si vytvarujte taštičky, ktoré naplňte napríklad slaným syrom a špenátom, alebo ovocím, či džemom a už len uvarte vo vriacej vode.
Odporúčame prečítať: Recept na domáce špenátové pesto
Máte obľúbený recept „zo zvyškov jedla“?
www.thinkstockphotos.com